Propojení kulinářství a unikátních koktejlů? Bar Monk nabízí jízdu nečekaných chutí i barev

Bar Monk

ZA BAREM: Je libo bistro, nebo bar? Monk propojuje mixology s kulinářstvím a nabízí širokou paletu chutí

Ve dne bistro, večer bar. Řeč je o pražském podniku Monk, který sídlí na Maltézském náměstí, tedy stejné adrese, jako někdejší proslulá restaurace U Vladaře. První pobočka bistra byla otevřena před šesti lety na Starém Městě v Michalské ulici. Dnes se ale projekt rozrůstá a do čela barového týmu se postavil ostřílený Matěj Kochan, jehož předchozím působištěm byl pražský bar AnonymouS. Čím je se svým týmem originální a jak propojuje koktejly s kulinářstvím, jsme zjišťovali s pořadem Za barem.

„Koncepční myšlenkou bylo vytvořit bar jiný, který bude bezprostředně propojen s jídlem, tedy v našem případě s bistrem. V současnosti je právě propojení barové kultury s jídlem v kurzu,“ popisuje bar manager Matěj Kochan. Jeho kolega, šéfkuchař Robert Lustig poznamenává, že kuchyně a bar jdou ruku v ruce, a láká na nové menu. „Půjde o takové ty prasárny, které si člověk rád dá k pití a jsou na první pohled žravé a mastné.“ Zmiňuje například smažené avokádo v kombinaci s rajčaty a feta sýrem.

S projektem Za barem si Pavlína Švarcová klade za cíl dostat mixologii mezi širokou veřejnost a nechat ji nahlédnout do zákulisí těch nejpůsobivějších barů nejen v Praze, ale i po celém Česku. Je libo sexy svěží daiquiri, sofistikovaný boulevardier, anebo zkrátka nevíte a chcete se nechat inspirovat?

ČTĚTE DÁLE: The Cocktail Balance 2.0: Moderní příručka barmana aneb Od umění k vědě

I barové menu se tým snaží propojovat se sezónními surovinami. Mezi signature trháky léta bylo například pecorinové Negroni, které skýtalo vermut právě ochucený oblíbeným italským sýrem. A nelze opomenout nejoblíbenější koktejl hostů Brunch Martini evokující rovněž oblíbenou snídani vedlejšího bistra – tedy lívanců, skořice a mascarpone. „Barman dává své myšlenky do tekutého stavu, kuchař do pevného, ale jinak jsou techniky a kombinace surovin velmi podobné,“ podotýká Lustig.

Jak bude vypadat nové barové menu? Jaké jsou nevýhody toho být barmanem? A dělá barman svou práci pro peníze a spropitné? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte v reportáži v úvodu článku.

Chcete si doma udělat rychle skvělý drink, nebo oslnit návštěvu? Udělejte si Daiquiri, Matěj Kochan vám přináší jednoduchý návod:

  • 6 cl bílého rumu
  • 3 cl citronové nebo limetkové šťávy
  • 1 cl cukrového sirupu
  • drcený led

Za Daiquiri jako jednoduchým a osvěžujícím koktejlem, který oslní, stojí dle nejčastěji uváděné historky důlní inženýr Jennings Cox. Ten během večírku servíroval hostům gin, ale došly mu zásoby. A rum byl na Kubě nejdostupnější a nejlevnější alternativou. Všechny ingredience spolu s drceným ledem tedy protřepejte v šejkru a přeceďte do koktejlové sklenice. A koktejl je na světě.

Tagy:
alkohol gastronomie bistro drink barman bar koktejl daiquiri Za barem Monk Matěj Kochan Marek Brudňák Dušan Galbavý Robert Lustig