Teprve tříletého chlapce z Kypru odmítly operovat specializované nemocnice ve třech zemích – Německu, Izraeli a Velké Británii. Důvodem bylo, že jeho rodiče nejsou očkovaní proti covidu. Batole nakonec přijali v soukromé nemocnici v Řecku, kde ho kvůli akutním srdečním problémům odoperují. Případ znovu víří debatu kolem otázky, zda mají lékaři právo odmítnout pacienta.
Celkem tři země odmítly operovat tříletého chlapce s vážným srdečním onemocněním. Kyperské nemocnice nejsou na potřebný zákrok specializované, a tak tamní ministerstvo zdravotnictví zařídilo letecký převoz dítěte do Německa. Jenže den před plánovaným odletem frankfurtská nemocnice úřady informovala, že se převoz neuskuteční. Důvodem bylo, že rodiče chlapce nejsou očkovaní proti covidu.
Plánované operace nabírají skluz. Na výměnu kloubní endoprotézy si počkáte i rok
Covid výrazně ovlivnil plánované operace v celém Česku. Pacienti se musí obrnit trpělivostí a na zákroky dlouho čekat. Některé nemocnice na západě Čech mají operační plány plné téměř až do konce roku. A to je teprve začátek února.
Ačkoliv Kypr navrhl, že by dítě namísto rodičů doprovázel někdo jiný, nemocnice odmítla. Německé ministerstvo zdravotnictví k případu uvedlo, že neexistuje žádné pravidlo, které by říkalo, že nemocnice nemohou neočkované osoby – natož děti, jejichž rodiče nejsou očkovaní – ošetřit. Dodalo však, že každá zdravotní instituce má vlastní omezení a s pacienty se domlouvá po svém.
Po neúspěšné dohodě s Německem se kyperské úřady snažily zajistit péči ve specializovaných nemocnicích ve Velké Británii a Izraeli. Ani tam ale operace neproběhne, instituce to odmítly ze stejného důvodu. Naštěstí se zákroku ujala soukromá nemocnice v řeckých Aténách, uvedla Christiny Yiannakiová z kyperského ministerstva zdravotnictví. Píše o tom web Politico.
Jsem zdravý, vakcínu nepotřebuji
Rodiče tříletého chlapce po komplikacích s přijetím syna do specializovaných zařízení očkování absolvovali ve čtvrtek 27. ledna. Pokud by však chtěli svého syna převézt do jedné ze zmiňovaných tří nemocnic, museli by vyčkat dalších šest týdnů kvůli jeho dokončení. Chlapec však potřeboval operaci okamžitě, a tak tato varianta nepřicházela v úvahu.
„Vím, že v německých nemocnicích přijímají i neočkované pacienty. Nevěděl jsem, že musím být očkovaný, aby mohli mé dítě operovat. Kdybych to věděl, tak se naočkuji. Jsem ale zdravý a vakcínu jsem proto nechtěl. Přijde mi nevhodné očkovat se, když jsem zdravý,“ podotkl otec chlapce Alexej Matvejev, ruský občan, žijící na Kypru.
Povolte vakcíny i pro půlroční děti, žádá Pfizer. K dispozici mohou být už v únoru
Americká farmaceutická firma Pfizer a její německý partner BioNTech začali předávat federálnímu regulačnímu úřadu výsledky vědeckých studií, aby mohl rozhodnout o podávání jejich vakcíny proti covidu dětem mladším pěti let. V úterý o tom informovala agentura Reuters. Pro starší věkové kategorie již americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolení vydal.
Podle informací Yiannakiové z kyperského ministerstva však rodiče o nutnosti očkování věděli předem. Pro urychlení akutního problému úředníci rodičům doporučili, aby se nechali očkovat jednodávkovou vakcínou od společnosti Johnson&Johnson, to však odmítli. Na radu německého zdravotnického centra se nechali očkovat vakcínou od společnosti Pfizer.
„Chlapec podstoupil operaci již v létě, tehdy však byl po rodičích požadován pouze PCR test,“ uvedl Avraama Elia, ředitel kliniky Makarios, ve které bylo dítě tehdy hospitalizováno. Kyperské úřady však doplnily, že rodiče před možnou změnou pravidel a pravděpodobné nutnosti očkování varovaly.
Problém mají i neočkovaní pacienti
Případ batolete není ojedinělý. Nemocnice v Bostonu odmítla kvůli absenci očkování transplantovat 31letému otci dvou dětí srdce. Nemocnice DJ Fergusona vyškrtla ze seznamu čekatelů a ve svém prohlášení uvedla, „že musí udělat vše, co je v jejich silách, aby pacient, kterému bude orgán transplantován, měl co největší šanci na přežití“.
Stejný problém provází Američana Chada Carswella ze Severní Karolíny. Potřebuje transplantaci ledviny, ale jelikož se odmítá očkovat, na operační sál ho nemocnice nepřeveze.
Tyto případy jen znovu poukazují na etickou otázku, zda by lékaři měli mít právo odmítnout péči neočkovaným pacientům. Zároveň vyvstává i otázka, jak je tomu v případě dětí s neočkovanými rodiči.