Americký prezident Joe Biden podpoří vyloučení Ruska ze skupiny G20, která sdružuje největší ekonomiky světa včetně USA a EU. Biden to řekl po čtvrtečním summitu Severoatlantické aliance v Bruselu. Spojené státy se také zavázaly přijmout 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Vedle toho plánují uvolnit na pomoc zemi postižené válkou 1 miliardu dolarů (asi 22,5 miliardy korun). Biden také varoval Rusko, před použitím chemických zbraní.
Prezident Biden si nemyslí, že by Ruská federace měla být nadále členem skupiny G20, která je tvořena dvaceti největšími ekonomikami světa. „Ano, záleží na skupině G20,“ odpověděl Biden na otázku novinářů, zdali by mělo být Rusko ze skupiny vyloučeno. „V případě, že by s tímto návrhem Indonésie a ostatní nesouhlasili, tak bychom měli na setkání jako pozorovatele přizvat i Ukrajinu,“ uvedl v Bruselu americký prezident.
Válka na Ukrajině
Rusko bylo již před osmi lety vyloučeno ze skupiny G8 za tehdejší anexi Krymu. Vyčlenění Ruska z G20 ale oproti tomu není příliš pravděpodobné. Skupina G20 není mezinárodní organizací, ale pouze neformálním fórem. Proti vyčlenění Ruska se navíc již ostře postavila Čína.
„G20 je hlavním fórem pro mezinárodní hospodářskou spolupráci. Rusko je důležitým členem tohoto fóra a žádný člen nemá právo vyloučit jinou zemi,“ uvedl tento týden mluvčí čínského ministra zahraničí Wang Wenbin. K vetu Číny by se pravděpodobně přidala i Saudská Arábie, Indie a Mexiko.
„Tygří tým“ má připravit odpověď na chemický útok
Jedním z hlavních důvodů cesty Joe Bidena do Evropy byly podle australského novináře Jonathana Swana americké zpravodajské informace o možném nasazení chemických zbraní ze strany Ruska proti Ukrajině. „Mezi spojenci probíhá debata, kde by měla být vytyčena linie s ohledem na ruské krutosti. Spolu s tím si klade NATO otázku, kdy by mělo zasáhnout. V případě použití chemických zbraní nebo v případě použití taktické jaderné zbraně?“ řekl Swan pro americkou stanici Fox News.
Biden v této souvislosti po včerejším summitu NATO pouze sdělil, že Spojené státy jsou připraveny na chemický útok „odpovědět“. „Odpovíme, pokud je (Putin) použije. Povaha reakce by závisela na povaze použití,“ uvedl mlhavě americký prezident. Představitelé Severoatlantické aliance také odsouhlasili poskytnutí dalších vojenských prostředků Ukrajině, a to včetně ochrany proti chemickým a jaderným zbraním.
Biden zároveň odmítl komentovat zpravodajské informace o tom, kdy a kde by mohl Putin chemické zbraně použít. „Na to, nemůžu odpověď. Nemůžu vám sdělovat zpravodajská data,“ řekl. Deník The New York Times mezitím přinesl informaci, že Bílý dům již sestavil pracovní skupinu, tzv. „Tygří tým,“ která má připravit odpověď spojenců, pakliže by Putin chemické nebo biologické zbraně skutečně použil.