Británie chce k 29. červnu otevřít cestovní koridory do evropských zemí s dobrou epidemickou situací. Britští občané by se tak po návratu z dovolené vyhnuli povinné dvoutýdenní karanténě. Podle agentury Reuters o tom dnes informovalo britské turistické sdružení s odvoláním na vysoké vládní činitele.
Británie od pondělí zavedla dvoutýdenní karanténu pro cestující ze zahraničí. A to navzdory varování ze strany velkých britských aerolinek, letišť a dalších, kteří tvrdí, že takový krok zdecimuje domácí turistiku a bude mít neblahé dopady na export.
Lobbistická organizace Zrušte karanténu (Quash Quarantine), která sdružuje 500 britských firem podnikajících v cestovním ruchu, dnes v prohlášení uvedla, že ji nejvyšší vládní představitelé ujistili, že na konci měsíce budou vytvořeny takzvané cestovní koridory, které umožní lidem příjezd do země bez nutnosti podrobit se karanténě.
Členové britské vlády veřejně uvedli, že o cestovních koridorech či takzvaných leteckých mostech se zeměmi bezpečnými z hlediska rizika nákazy koronavirem uvažují. Oficiálně plán ale zatím nepředstavili a premiér Boris Johnson minulý týden vybídl občany, aby dovolenou raději trávili doma.
Karanténa ve Velké Británii vede u mnoha lidí k alkoholismu
Odborníci varují, že miliony Britů mohou v karanténě propadnout alkoholismu, protože doma víc pijí kvůli nudě a společenské izolaci. Průzkumy ukazují, že přibližně pětina obyvatel konzumuje alkohol častěji než před zavedením bezpečnostních opatření.
Aerolinky zvažují žalobu
Aerolinky chtějí, aby byla karanténa zrušena úplně. Podle Reuters by zástupci společností British Airways, Ryanair a EasyJet mohli proti tomuto vládnímu opatření podat společnou žalobu.
Tu zvažuje i sdružení Zrušte karanténu. „Zvažujeme právní kroky, ale upřednostňovali bychom, aby byl termín 29. června, k němuž budou zřízeny cestovní koridory, co nejdříve potvrzen,“ řekl mluvčí Paul Charles.
Nejpopulárnější destinace britských turistů jsou Portugalsko, Španělsko, Francie, Řecko a Itálie. Ačkoliv tyto země netrpělivě vyhlížejí turisty ze zahraničí, vůči zřízení cestovních koridorů s Británií panuje v Evropě určitá skepse, připomíná deník The Financial Times. Týká se především stále relativně vysokých přírůstků nakažených koronavirem ve Spojeném království.
V pondělí ohlásilo britské ministerstvo zdravotnictví přibližně 1 200 nakažených za posledních 24 hodin. Celkově se koronavirem infikovalo už 287 tisíc lidí, z nichž přes 40 500 komplikacím doprovázejícím nemoc COVID-19 podlehlo.