Migranti skončí ve Rwandě
Londýnský parlament po měsících průtahů schválil zákon, který umožní deportovat žadatele o britský azyl do africké Rwandy. Plán má za cíl snížit počet ilegálních migrantů, kteří se do Británie dostávají přes Lamanšský průliv. Robustní opatření vyjde podle Sky News v přepočtu na více než 14 miliard korun.
O kontroverzním zákonu „Rwanda Bill“ se ve Spojeném království debatuje už více než dva roky. Plán se totiž měl rozběhnout mnohem dříve, do cesty se ale postavil Nejvyšší soud, který nápad posílání migrantů z Británie do Rwandy jednohlasně smetl ze stolu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Palte, kam chcete. Británie povolila Ukrajině útočit na území Ruska, USA se odmítají přidat
Vláda tak musela zákon přepracovat a deklarovat v něm, že africká Rwanda, ve které v devadesátých letech probíhaly etnické čistky, je bezpečnou zemí.
Karel III. se vrací ke královským povinnostem. Buckinghamský palác promluvil o jeho zdraví
Zdravotní stav britského krále Karla III. se zlepšuje. Podle webu BBC to oznámil Buckinghamský palác s tím, že král bude příští týden pokračovat ve svých veřejných vystoupeních poté, co dosáhl povzbudivých pokroků v léčbě rakoviny.
V čem zákon spočívá?
Současný zákon je protežovaný zejména ze strany premiéra Rishiho Sunaka, který se zavázal, že počet ilegálních migrantů sníží. A to prostřednictvím zákona, který umožní žadatele o azyl, kteří připlouvají do Británie na člunech z Francie, deportovat do Rwandy. Informovala o tom BBC.
V africké zemi se následně s migrantem rozběhne azylový proces. Pokud bude úspěšný, dotyčný získá status uprchlíka a bude moci ve Rwandě zůstat. Pokud ne, může ještě žádat o setrvání individuálně nebo se pokusit získat azyl v jiné zemi. Žádný žadatel ale údajně nebude mít možnost vrátit se do Velké Británie.
Web BBC upozornil, že už nyní je ve hře více než 50 tisíc lidí, kterých by se deportace mohla týkat. Realizaci zákona ale provází celá řada kontroverzí a potíží – od nahánění migrantů, zpracování jejich transferu do Rwandy, až po zajištění, že se za pár týdnů ve Velké Británii znovu neobjeví.
Prozatím se v rámci zákona nepodařilo deportovat jediného člověka. Vláda tvrdí, že program začne v příštích několika týdnech. Letadla, která mají migranty odvážet, jsou už prý zamluvená.
Křeček: U migrantů bychom měli hodnotit kvalitu. Ten, který nesdílí naše hodnoty, se nevyplatí
U migrantů a uprchlíků bychom měli rozlišovat nejen kvantitu, ale také jejich kvalitu. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Štěpán Křeček. Ne všichni se nám totiž podle něj vyplatí.
„Ministerstvo vnitra plánuje využít dohodu s Rwandou k vyhoštění osob, které se vydaly na nebezpečnou cestu do Spojeného království a jsou považovány za ‚nepřípustné‘ pro britský azylový systém. Bude zahrnovat i osoby, které přišly nelegálně od 20. července loňského roku,“ uvedl web Sky News.
Kolik to bude stát?
Bezproblémové realizaci plánu budou nadále bránit lidskoprávní organizace, ale i opoziční politici. Vedoucí labouristů Keir Starmer se nechal slyšet, že pokud vyhraje příští volby, zákon ihned zruší.
Program čelí kritice i kvůli obrovským nákladům. Británie musela vyplatit Rwandu a navíc bude vynakládat finance navíc za každý jednotlivý případ deportace. Podle webu Sky News půjde v přepočtu o více než 14 miliard korun. Sunak ale tvrdí, že v dlouhodobém horizontu zákon ušetří Británii miliardy.