Kontroverzní chvíle v případu Archieho odpojeného od přístrojů. Proč rodiče neměli šanci?

Britský novinář Dominic Lawson upozornil na kontroverzní chvíle v případu Archieho Battersbeeho, dvanáctiletého chlapce, kterého lékaři odpojili od přístrojů i přes dlouhé soudní spory s rodiči. Pozastavuje se například nad tvrzením nemocnice, že by v případě převozu chlapce, který se nacházel ve stádiu mozkové smrti, hrozila další újma. Volá proto po změně systému a žádá, aby v podobných případech mělo slovo rodičů větší váhu.

Podle oficiálního záznamu zemřel Archie Battersbee v sobotu ve 12:15. Stalo se tak čtvrt hodiny poté, co mu pečovatelský tým v nemocnici Royal London Hospital vypnul ventilátor. Podle názoru lékařů byl ale chlapec „ve stadiu mozkové smrti“ od chvíle, kdy se o něj v dubnu začali starat. V bezvědomí ho tehdy našla jeho matka. Do něj upadl zřejmé poté, co se pokoušel plnit nebezpečnou výzvu na sociálních sítích. Vědomí už nikdy nenabyl.

Následně začal čtyřměsíční právní boj, do kterého se zapojil nejen britský Nejvyšší soud a Odvolací soud, ale také Evropský soud pro lidská práva či dokonce OSN. Archieho rodiče Hollie Danceová a Paul Battersbee bojovali proti žádosti nemocnice o odpojení jejich syna od přístrojů. Později žádali alespoň jeho přesun do hospice, aby mohl zemřít v klidu a bez přístrojů. Britský novinář webu Daily Mail Dominic Lawson ve svém článku popisuje, že chápe, proč rodiče malého chlapce bojovali tak usilovně. „Byl teplý na dotek, jeho obličej měl normální barvu a jeho hruď se zvedala a klesala stejně, jako kdyby normálně dýchal,“ uvedl Lawson.

Mozková smrt v rozporu s důstojností

Lékařka paliativní péče Rachel Clarkeová zdůraznila, že soudní dokumenty odhalily, že Archiemu „neprotéká krev mozkovým kmenem, který je navíc nekrotický a byl vytlačen z lebky do páteře“. Podle ní šlo o „další důkaz, který přesvědčivě naznačuje, že Archie byl ve stadiu mozkové smrti“. Doktorka Clarkeová ale následně podpořila odmítnutí nemocnice povolit Archieho převoz do hospice. „Pokus s ním pohnout by mohl způsobit jeho smrt při převozu,“ uvedla lékařka. Lawson ale upozorňuje na první nelogický fakt. „Jak může nemocnice ignorovat přání rodičů, aby byly zachovány systémy podpory života, trvat na ukončení veškeré léčby a přitom si stále stěžovat, že přesunout Archieho do hospice by bylo nepřijatelné riziko pro jeho život,“ popsal britský novinář. „Pokud byl opravdu ve stadiu mozkové smrti, jaká další újma mu hrozila?“ dodal.

Cesta do hospice se nekonala

Lawson zmínil, že kromě fyzické bolesti existuje i psychická. „Lidé, kteří ji pociťovali nejintenzivněji, byli Archieho rodiče. Soudy to zjevně nebraly v úvahu a podporovaly názor nemocnice, že by měly být zachovány Archieho ‚nejlepší zájmy‘. To je však v souladu se zákonem, který upřednostňuje zájmy dítěte před rozhodnutím rodičů. „Pokud soud a nemocnice věřily, že Archie ‚umírá‘, pak už nemá žádné ‚zájmy‘. V tomto bodě bylo zvrácené přehlušit přání jeho rodičů, lidí, kteří mu dali život a milovali ho,“ domnívá se Lawson. Soudy ale tvrdily, že je třeba stále brát v úvahu „Archieho důstojnost“. „Nemyslím si, že by bylo méně důstojné, kdyby jeho život skončil na cestě do hospice, na přání jeho rodičů,“ uvedl Lawson.

Dalším kontroverzním faktem, na který Lawson upozorňuje, je chování zdravotních sester. Právník Archieho rodičů Ian Wise uvedl, že „reakce sester by neměla hrát žádnou roli“. Soudce Hayden ale nesouhlasil. „Je naprosto pochopitelné, že sestry byly hluboce rozrušené vyhlídkou, že se budou nadále starat o Archieho v tak beznadějné situaci. Ale pokud se počítají pouze zájmy dítěte, jak uvádí zákon, jakou možnou relevanci mají pocity sester?“ ptal se Lawson. Podle něj by bylo daleko pochopitelnější, kdyby nemocnice prohlásila, že musí upřednostnit případy, ve kterých může pomoct. „To by ale dopadlo hůře u soudu, který své rozsudky raději zahaluje do nesmyslného chvástání o ‚důstojnosti‘,“ míní Lawson.

Nastane změna systému?

Britský novinář dále zmínil podobný případ, který se odehrál před čtyřmi lety. I v něm rodiče bojovali proti rozhodnutí nemocnice odpojit jejich syna od ventilátoru. Tehdy se dokonce nabídla italská nemocnice, že se o chlapce postará s nulovými náklady pro britské daňové poplatníky. Soud to ale zamítl s tím, že přesun do Itálie by chlapci způsobil další utrpení.

Lawson prý o obou případech mluvil s bývalým britským ministrem zdravotnictví. „Požádám své kolegy, aby zvážili, zda bychom se na to neměli podívat jako na součást budoucího vyšetřování,“ sdělil mu prý bývalý ministr. K tomu nabádá i profesorka paliativní medicíny na Cardiffské univerzitě Ilora Finlayová. Podle ní by měl existovat systém „nezávislého zprostředkování“ k řešení takových konfliktů mezi rodinami a Národní zdravotní službou. „Rodiče nechtějí jít k soudu. Lékaři nechtějí být u soudu. Vedení nemocnice nechce platit právní poplatky a stát před soudem. Musíme najít lepší způsob, jak zvládat opravdu obtížnou komunikaci, když existuje rozdílný pohled na to, jak to s dítětem chodí,“ sdělila Finlayová.

Tagy:
nemocnice OSN Velká Británie smrt Itálie úmrtí Evropský soud pro lidská práva National Health Service Cardiff University Archie Battersbee Dominic Lawson Royal London Hospital

Hlavní zprávy

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví
Politika

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:30

V německé Geře demonstrovalo proti vládě a válce na Ukrajině až 10 tisíc lidí

19:44

Představitel Pentagonu: Ukrajina se zdá být na dobré cestě k dosažení svých bojových cílů.

19:32

Společnost pro výzkum veřejného mínění Rating Group sídlící v Kyjevě uvedla, že v bleskovém průzkumu mezi dvěma tisíci respondenty se 83 procent z nich vyslovilo pro vstup Ukrajiny do NATO

18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.