Drsné záběry z bojiště: Obávaný ukrajinský raketomet drtí ruské vojáky i těžkou techniku

Zničený obrněnec u Charkova, 12. dubna

Válka na Ukrajině (9.6.2022 12:00)

Ukrajinci zabraňují rychlejšímu postupu ruských okupantů na východní či jižní frontě i díky protipancéřovým raketometům. V poslední době kolují po internetu záběry smrtících úderů, které má na svědomí obávaný ukrajinský raketomet Stugna-P. Poslední videa mají ukazovat brutální útok na ruské vojáky i těžkou techniku. Autentičnost záběrů není jednoduché v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

První video má podle všeho pocházet z okolí města Izjum v Charkovské oblasti. Ukrajinská 93. mechanizovaná brigáda tam pomocí raketometu Stugna-P poškodila ruský tank. Zásah měl fatální následky především pro velitele obrněného vozidla, který se během výbuchu vykláněl z otevřeného poklopu.

Další záběry pravděpodobně ukazují ukrajinský útok na početnou skupinu ruských pěších sil na Donbasu nebo jižní frontě. Tento případ naznačuje, že smrtící ukrajinský raketomet slouží dobře nejen k eliminaci těžké techniky, ale i k zlikvidování vojenské pěchoty.

Stugna-P je jednou z nejpřínosnějších zbraní, kterou se Ukrajinci během invaze agresorovi brání. Systém se skládá z podstavce, na kterém je umístěná střela v odpalovacím kontejneru a naváděcí jednotka s laserem. K vybavení patří také řídicí jednotka připomínající notebook s malým joystickem. Ta slouží k dálkovému ovládání celé stanice.

Řídicí jednotka je s odpalovacím zařízením spojena 50metrovým kabelem, takže zatímco odpalovací zařízení je umístěno na nejvhodnějším místě obvykle s velkým výhledem, obsluha systému může zůstat skrytá. Díky tomu nejsou vojáci, kteří raketomet ovládají, v bezprostředním ohrožení.

Při navádění laserovým paprskem má Stugna-P dostřel až pět kilometrů. Bez problému dokáže zničit tanky nebo další obrněnce, ale i vrtulník, který se zrovna pohybuje pomalejší rychlostí.

Ukrajinci chytrý raketomet do své výzbroje zahrnuli v roce 2011. Stugna-P měl být původně vyráběn především pro export do zahraničí, jeho účinnost ale Ukrajinu donutila k přehodnocení původního záměru. Poprvé se významně osvědčil už v roce 2014 během bojů s proruskými separatisty na Donbasu.

Není žádným překvapením, že Ukrajinci zbraň využívají i v současném konfliktu s Ruskou federací. Stugna-P za uplynulé měsíce demoluje jeden kus ruské těžké techniky za druhým. Dokládají to právě i záběry, které se šíří na sociálních sítích.

Tagy: