reklama

Česko čeká další vlna zdražování. Farmáři chtějí více peněz za mléko a máslo

České mlékárny a farmáři hlásí, že se jim nadále zvyšují náklady za energie a obaly, proto po supermarketech chtějí více peněz za odkup. Jenže velké řetězce se připlácení brání, stejně jako samotnému zdražování. Své o tom ví podnikatel Tomáš Němec, který se svojí rodinou vede farmu a mlékárnu s 35 zaměstnanci.

reklama

Samotné mléko si v mlékárně Tomáše Němce drží stejnou výkupní cenu, ale ostatní výdaje šly nahoru. Vzrostly hlavně náklady na obaly. Jedna pet lahev stála před rokem 2,5 koruny. Teď stojí o polovinu více. „Jelikož jsme nuceni tyto obaly používat, promítne se to i do koncových cen,“ vysvětlil Němec.

Zákazník v jejich prodejnách bude podle něj novou cenu respektovat. Supermarkety už ale zřejmě ne. „Myslím si, že tuto situaci musí pochopit i tihle hráči na trhu. Situace je všude stejná a zdražovat bude úplně každý,“ uvedl podnikatel.

Levné zboží ze zahraničí

Je tak téměř jisté, že Češi za produkty zaplatí více. A nejen kvůli dražším obalům. Z důvodu teplého počasí se v mléce částečně snížil obsah tuku a bílkovin, což má vliv na náklady při výrobě másla.

„Změny cen pro koncového zákazníka vždy velmi citlivě zvažujeme,“ řekla mluvčí obchodního řetězce Globus Aneta Turnovská. „Rozhodně můžeme počítat s tím, že cena půjde nahoru,“ dodala prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

České máslo začalo zdražovat už v květnu. Obchody se proto často snaží do regálů dostat levná másla z Polska, z Německa nebo z Belgie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik
Ekonomika

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik

Česko od nového roku čeká vysoké zdražování energií i základních potravin. Ekonomický analytik webu CNN Prima NEWS Petr Musil uvedl, že za to celosvětově mohou jednotlivé vlády i pandemie. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je právě ta, kterou máme nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se spořit. Klidně si něco kupme na menší úvěr,“ uvedl v pořadu 360°.

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče
Koronavirus

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče

Děti jsou ideální živé vakcíny, tvrdí imunolog Jiří Šinkora. Podle něj je zbytečné očkovat je proti koronaviru, protože pokud by někoho nakazily, mohlo by to být i výhodné, jelikož dospělého nakazí jen nižší virovou dávkou. Naproti tomu Ministerstvo zdravotnictví už předobjednalo pro ty nejmladší vakcíny Pfizer a BioNTech. Nyní čeká na schválení Evropskou lékovou agenturou.

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama