Česko může opět lámat smutné rekordy. Nejen v počtu nakažených, ale také v počtu úmrtí. Nemocnice se mohou znovu naplnit na hranu svých kapacit, což bude znamenat omezení jiné péče, zavřou se školy a přijde další lockdown. Takové jsou podle odborníků černé scénáře vývoje pandemie koronaviru na další týdny. Počty nakažených i hospitalizovaných totiž stále rostou. Podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška tento trend potrvá ještě několik týdnů. Pomoci může jen očkování a testování.
„Jestli politici udělají to, co se chystají udělat, tedy v podstatě nic, letos v počtu nakažených překonáme všechny dosavadní rekordy. Možná že díky vakcínám už nebude tolik lidí umírat, ale ani na to bych si už nevsadil. Neočkovaných a těch, kterým už od nákazy či očkování vymizela imunita, je tolik, že mohou být i rekordy v umírání,“ předestřel jeden z pesimistických scénářů epidemie v Česku evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Přál bych si povinné očkování. V podmínkách naší společnosti ale není možné, říká virolog
Povinné očkování proti koronaviru? S jeho zavedením by souhlasil virolog Libor Grubhoffer. Zároveň si ale myslí, že to v podmínkách české společnosti není možné. Řekl to ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něj by lepší proočkovanosti pomohlo, kdyby se do osvěty zapojilo více lékařů. Po podpoře vakcinace volá i imunolog Zdeněk Hel.
Nelíbí se mu, že velká část lidí většinu opatření ignoruje. Podle Flegra by se měla vynucovat. V posledních dnech totiž probíhá neobvykle rychlé šíření viru. „A pokud se politici hodlají řídit naplněností nemocnic, naplní se,“ dodal.
I když ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Čechy opakovaně ujistil, že další lockdown už nehrozí, podle Flegra je to naopak. „Virus má na věc úplně jiný názor a jsem si jist, že o lockdownu nebude rozhodovat ministr, ale virus. Takže zavřené školy i lockdown budou, jde jen o to, kdy a na jak dlouho,“ varoval odborník.
Podobně vidí nadcházející týdny i datový analytik Petr Ludwig, podle kterého budou přibývat v následujících týdnech tisíce nově nakažených. Vyděsil ho úterní nárůst, kdy v Česku přibylo 6 274 pozitivně testovaných. „Je to blbý. Zase zdvojnásobení za 7 až 8 dní. Do týdne máme 10 tisíc a do 14 dní klidně 20 tisíc,“ upozornil na sociálních sítích s tím, že vlna se v nemocnicích projeví za tři až čtyři týdny.
Zase jsme to prošvihli, můžeme jen čekat
I Ludwig se obává, že Češi mohou překonat „dosavadní rekordy“. „Bohužel jsme to zase prošvihli. Můžeme teď zase jen čekat, protože odvrátit už to úplně nepůjde, pomyslná lavina se utrhla. Pros*alo se očkování, současná opatření se nedodržují, tak bude lockdown. Je jen otázka, v jaké podobě, ale bude. Naprosto zbytečně,“ dodal s tím, že Češi jsou mistři ve střelbě do vlastních nohou.
Na situaci v Česku se nedívá příliš optimisticky ani imunolog Václav Hořejší. „Můžeme se dostat do situace, že počty letošních infekcí se budou blížit tomu, co jsme zažili na jaře,“ upozornil. Zároveň ale řekl, že počet vážných případů, hospitalizací a úmrtí bude několikanásobně nižší. A to proto, že velká část rizikové populace je chráněna očkováním nebo proděláním nemoci.
Rok od vrcholu druhé vlny epidemie: Jak jsme se s covidem tehdy potýkali?
Nemocnice blížící se na hranu svých kapacit, více než 15 tisíc nových případů za den a noční zákazy vycházení. Loňský sváteční den 28. října byl vrcholem podzimní vlny epidemie nemoci COVID-19, po kterém se křivka nakažených začala pomalu lámat. Kvůli covidovým opatřením vyšly ve svátek do ulic stovky demonstrantů.
Podle Hořejšího čísla ještě tak dva tři týdny porostou. „Ne už tak úplně rychle a pak se to ustálí na nějaké bohužel asi relativně vysoké úrovni. Pokud se tedy nepohne s očkováním,“ podotkl. Věří, že k lockdownům ani k zavírání škol už znovu nedojde. „Leda by opravdu došlo ke kritické situaci v nemocnicích,“ řekl imunolog pro CNN Prima NEWS. Podle něj pak dojde k omezení ostatní zdravotnické péče.
Pokud se situace bude zhoršovat, podle Hořejšího vláda jako první omezí větší shromáždění v uzavřených prostorách, tedy koncerty, kulturní představení, sportovní akce a podobně. Jestli ani to nepomůže, Hořejší varuje, že se znovu mohou uzavírat třeba i obchody. „Nic jiného než lockdowny už nemůžou udělat,“ uvedl.
Pandemie se vymkla kontrole
Podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka se pandemie v Česku vymkla kontrole. „Nárůsty nových případů jsou opravdu vysoké, na začátku listopadu budou atakovat 10 tisíc. Roste procento pozitivních testů, je trojnásobek nad bezpečnou hranicí,“ dodal Kubek.
Hospitalizovaných s covidem je nejvíce od května. Zájem o očkování dramaticky roste
Laboratoře v Česku za středu odhalily 5 824 případů koronaviru, zhruba o 2 500 více než před týdnem. V nemocnicích je s covidem téměř 1 300 pacientů, což je nejvíce od 17. května. Počet hospitalizovaných v těžkém stavu ale mírně klesl na 167. Za posledních sedm dní připadá v Česku na 100 tisíc obyvatel 270 nakažených, takzvané incidenční číslo tak od středy vzrostlo o 24. Očkování za jediný den podstoupilo skoro 40 tisíc lidí, což je nejvíce od 24. srpna.
Přesto vidí mezi letošní a loňskou situací velký rozdíl. „Před rokem jsme nebyli očkovaní, neměli jsme zkušenosti s léčbou. Situace je lepší, ale netvrdím, že není vážná. Věřím, že i když bude nových případů přes 10 tisíc, ostatní parametry zůstanou na čtvrtině,“ vysvětlil prezident ČLK a dodal, že doufá, že počty hospitalizovaných nepřesáhnou tři tisíce osob.
Epidemie v Česku se poslední týdny komplikuje. V úterý přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, ve středu 5 824, což je zhruba o 2 550 více než před týdnem. V nemocnicích je s covidem téměř 1 300 pacientů, nejvíce od 17. května.
Od začátku epidemie zemřelo v Česku s koronavirem 30 689 lidí. V posledních dnech jsou počty obětí většinou opět dvouciferné. Za první tři dny tohoto týdne zemřelo s covidem 43 nakažených, za první tři dny minulého týdne to bylo 28 lidí. Je navíc pravděpodobné, že údaje ze začátku tohoto týdne při dalších aktualizacích ještě vzrostou.
Vlna se zatím nezlomí
„Pokud budeme pokračovat dál ve vysoce rizikovém vývoji, počty nově potvrzených případů mohou růst až do listopadu a tam už nemá cenu predikovat konkrétní počty. V tu chvíli se děje špatná věc, musím zjistit kapacitu testování, trasování, musím začít hlídat nemocnice. A jestli teď budu predikovat, že v listopadu budou denně přibývat čtyři tisíce nebo 3,5 tisíce, je de facto jedno. Podstatné je, jakým způsobem má vlna potenciál se zlomit. A to zatím v následujících týdnech nevidíme,“ dodal pro CNN Prima NEWS.
Na JIP končí čím dál mladší lidé, očkovaní jen výjimečně. První nemocnice navyšují kapacity
Další covidová vlna je tu, hospitalizovaných už je v Česku přes tisíc. Nemocnice zároveň hlásí, že drtivá většina covidových pacientů není naočkovaná. Snížil se také jejich věkový průměr, na jednotkách intenzivní péče (JIP) končí i lidé mladší 30 let.
Češi se podle něj mají připravit na další růst nejen nově nakažených, ale i hospitalizovaných. Navíc se podle něj může opět omezit právě i ostatní zdravotnická péče. „V některých nejvíc zatížených krajích, jako je Moravskoslezský, Jihomoravský, Olomoucký, Praha, Jihočeský, je to skoro déjà vu z minulých měsíců. Tam je nálož viru tak velká, že dochází k volnému komunitnímu šíření vysoce nakažlivé formy, a nelze tím pádem vyloučit, že velice silně porostou počty hospitalizací,“ upozornil.
Situace se podle něj ale nedá přirovnat k začátku roku, protože virus brzdí očkování. „Kdybychom nebyli naočkovaní alespoň tak, jak jsme, je v nemocnicích s těžkým stavem šestkrát až desetkrát víc lidí. A vidíme, že i nákazy, které nastávají třeba u seniorních pacientů po očkování, nemají průběh tak dramaticky těžký, očkování tomu brání. Ale bohužel je stále velké množství lidí neočkovaných,“ kroutil hlavou Dušek.
Do konce roku čeká ředitel ÚZIS kolem dvou tisíc hospitalizovaných pacientů s COVID-19. To by ale stále bylo výrazně méně než letos v březnu, kdy bylo v nemocnicích s covidem i více než 9 500 lidí, z toho přes dva tisíce v těžkém stavu.
Bude očkování povinné?
Odborníci se shodují, že předcházet další vážné vlně epidemie lze především očkováním. „Hlavní faktor, proč se virus tak snadno šíří v populaci, je, že je jednak sezona, a potom malá proočkovnost. Ta sice není špatná, ale stále tu jsou tři až čtyři miliony lidí, kteří jsou nechránění. A virus je velmi nakažlivý a lehce se v populaci šíří. Zhruba 70 až 75 % všech epidemiologických parametrů, které měříme, se týká neočkované části populace,“ vysvětlil Dušek.
„Je potřeba, aby dospělá populace byla proočkovaná více než na 80 %,“ myslí si imunolog Hořejší. V úvahu by podle něj přicházelo i povinné očkování u určitých skupin. „Tam, kde je to nejdůležitější, tedy učitelé, zdravotníci, všichni, kteří běžně přicházejí do styku s mnoha lidmi, to znamená například prodavači a podobně. Jen se obávám, že u nás je to neprůchozí,“ poznamenal.
K tlaku na neočkované se přiklání i Kubek. „Je mi líto očkovaných, slušní lidé to zase odnesou. Podporuji všechny formy nátlaku. Kdybychom se ale více naočkovali, nemuseli jsme o těchto číslech nebo lockdownech vůbec mluvit,“ zdůraznil.
Zájem o vakcinaci v Česku poslední dny roste. Ve středu ji podstoupilo 39 642 lidí. Z toho si více než 24 tisíc lidí přišlo pro třetí posilující dávku. Motivací může být také zrušení testování hrazeného ze zdravotního pojištění nebo přísnější kontroly v restauracích.
Odborníci by více testovali nebo zpřísnili opatření
Podle evolučního biologa Flegra je jednou z cest ke zpomalení šíření viru plošné testování. „Stačilo by preventivně testovat pomocí PCR ze slin jednou týdně žáky, studenty a zaměstnance. Do měsíce by se počet nakažených vrátil zpět na několik denně. Pak už by stačilo testovat jednou za 14 dnů. Nezdravotnická zařízení na to mají kapacitu. Jeden test by vyšel na 100 korun,“ poznamenal a cenu jednoho dne lockdownu vyčíslil na čtyři miliardy korun.
Podle datového analytika Ludwiga by se okamžitě měla zpřísnit i některá opatření. „Což Babiš neudělá a za tři až čtyři týdny bude už pozdě,“ myslí si.