Vysokými dluhy obětujeme budoucnost, varoval ekonom. Popsal, jaké daně by se měly zvýšit

Česko se potýká s řadou krizí, ať už jde o válku na Ukrajině nebo vysoké ceny energií. Ekonomové Daniel Münich a Pavel Peterka v souvislosti s tím ve vysílání CNN Prima NEWS varovali, jak by mohl vypadat černý scénář zadlužení a jaké dopady by mohl mít pro budoucnost Česka. Dále rozebrali, jaké daně by mohla vláda zvýšit.

Peterka podotkl, že deseti či stamiliardové úspory stát nenajde během chvíle. Naopak nabádá, aby si připravil dlouhodobý plán, který by se mohl týkat například konsolidace veřejných rozpočtů. „Je možné, že by výdaje zůstaly na současné výši osm let, zároveň by se postupně zvyšovaly příjmy rozpočtu. Nakonec bychom se mohli dostat do rozumné bilance bez škrtů,“ uvedl.

Je toho názoru, že takový scénář jsme schopni udržet, i když bude těžké výdaje nezvyšovat. „Příjmy rozpočtu musí růst rychleji než výdaje. Postupně se můžeme dostat k vyrovnanému rozpočtu a k deficitu v řádech desítek miliard, nikoliv jako nyní. Řešením tak může být vyčkávání nebo dočasné, případně trvalé, navyšování daní,“ pokračoval.

Následně přiblížil, které daně by se mohly navyšovat. „Nabízí se návrat základní daně z příjmu fyzických osob zpět na superhrubou mzdu. To by do rozpočtu během roku přineslo miliardy korun. Dále se nabízí zvyšování daní u tabáku, alkoholu a možná se objeví i otázka, zda nezvýšit daň u tichého vína na stejnou úroveň jako u šumivého,“ zmínil však s tím, že by se jednalo o menší položky.

Dočasně navyšme DPH

Největší úspora by se našla u DPH. „Jedná se o velmi jednoduchý nástroj, kdy stačí daň zvýšit o jeden až tři procentní body a vláda bude schopna naplnit státní rozpočet. Mohlo by se přijmout opatření, kdy by se zvýšené DPH nechalo jen po dobu dočasnou. V novele zákona by mohlo být uvedeno, že skončí automaticky například s rokem 2023,“ dodal.

Se všemi návrhy souhlasil i Münich. „Pouze upřesním, že kolega neříkal, aby se vrátil systém superhrubé mzdy, ale měl na mysli úroveň zdanění, který byl v dřívějším režimu. Jsem přesvědčen, že sto miliard, které z rozpočtu vypadly, by se měly vrátit. Vládě by to situaci výrazně zjednodušilo,“ zdůraznil. Na dotaz, zda by se nejednalo o politickou sebevraždu odpověděl jasně: „Máme zcela jinou situaci než před rokem, věc se dá mimořádnou situací obhájit. A navíc, superhrubá mzda byla tímto způsobem údajně zrušena na dva roky. V podstatě zde byl závazek vrátit ji zpět,“ připomněl. Co ale přijde ve chvíli, kdy se Česko ze zadlužení nedostane? Münich přiblížil černý scénář.

Obětujeme budoucnost

„Nejhorší na tom je, jak je to plíživé a neviditelné. Postupně se ale snižuje věrohodnost Česka v očích investorů, snižuje se ochota půjčovat – čili se zvyšuje úrok a náklady za státní dluh. Zároveň klesá schopnost státu investovat do školství a vědy, což znamená obětování budoucnosti a růstu. Země se postupně zpomaluje, ztrácí kontakt se špičkou vyspělého světa,“ vysvětlil, co by mohlo nastat.

    

Zdroj: Peníze.cz - Daňová kalkulačka – výpočet daně z příjmů

Dodal, že až bychom se za dvacet let ptali, co jsme udělali špatně, odpověď by byla jednoduchá. „Měli jsme špatnou strukturu příjmů a výdajů státního rozpočtu,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan
Migrace

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:10

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

13:44

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v pondělí schválila připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku

13:36

Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Rusko

13:11

Scholz: Putin útokem na Ukrajinu ohrožuje mírové uspořádání Evropy

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Živě
ON-LINE: Ruská duma schválila anexi okupovaných oblastí Ukrajiny. Západ ji odsuzuje

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.