Česká rajčata mají mnoho výhod, v obchodech jich je ale málo. Hlídejme řetězce, říká Bendl

360° 28.9.2023

Česká rajčata mají lepší chuť a jsou čerstvější, tvrdí zemědělci. Přesto je Česká republika, co se týká spotřeby rajčat, soběstačná z pouhých 15 procent. Podle místopředsedy sněmovního zemědělského výboru Petra Bendla (ODS) by stát měl hlídat konkurenční prostředí. Problém je, že u nás existuje jen pár řetězců, proto je třeba dohlédnout na to, aby nezneužívaly svoji pozici, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Velkou roli na množství českého ovoce a zeleniny v obchodech by brzy mohla mít i situace v Evropě. „Nejenom v Maroku, ale i ve Španělsku a Itálii dochází vlivem klimatických změn k tomu, že tam tyto potraviny výrazně zdražují, což může být příležitost pro naše pěstitele,“ uvedl Bendl ve vysílání CNN Prima NEWS. Upřesnil, že se jedná o komodity, které se u nás běžně pěstují. „Nemůžeme si myslet, že budeme soběstační v pomerančích nebo v kávě,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Ani, kdyby to podepsali vlastní krví. Experti nevěří slibům obchodníků, že sníží ceny potravin

Podle zemědělců mají třeba rajčata vypěstovaná v Česku velké množství benefitů. „Je tam určitě nějaký aspekt chuti. Zároveň u nás máme jednu z nejpřísnějších legislativ týkající se chemické ochrany a pak zde hraje roli i lokální podpora,“ uvedl v pořadu 360° člen Zelinářské unie Čech a Moravy Matěj Sklenář. A jeho slova podpořil i jednatel společnosti Agro 2000 Radek Kružík. „Souhlasím s kolegou, myslím si, že čerstvost je velmi důležitá. Je třeba, aby zákazník o tom produktu něco věděl, proto je nutné jej propagovat. Mnohdy kupující ani neví, že dané rajče je z České republiky,“ zdůraznil.

Česko je přitom ve spotřebě rajčat soběstačné pouze z 15 procent. Vláda by se proto podle zemědělců měla snažit, aby tento podíl rostl. „Stát by měl hlídat konkurenční prostředí, má k tomu zřízenou instituci, je k tomu nějaká legislativa, nesmí docházet ke zneužívání postavení na trhu,“ řekl k tomu Bendl a připomněl, že za posledních 10 až 15 let hodně řetězců zmizelo.

„Dneska mají řetězce tři nebo čtyři vlastníci. Stát by měl dohlížet, aby nezneužívali svoji pozici. Neměli bychom na to rezignovat, ale musíme tlačit na konkurenční prostředí, protože na tom může vydělat především zákazník,“ zdůraznil místopředseda sněmovního zemědělského výboru.

S Bendlem souhlasila i stínová ministryně zemědělství a členka sněmovního zemědělského výboru Margita Balaštíková (ANO). „Stát je tady od toho, aby se staral o své občany a hospodářství. O fungování celého ekonomického cyklu,“ řekla a dodala, že když obvolávala producenty rajčat, zjistila, že v obchodech si přirážejí až 100 procent marže.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Soběstačnost Česka? Řetězce tu mají Divoký západ. Jinde jsou chytřejší, říká europoslanec

Tagy: