Pokud bude krize na Ukrajině nadále eskalovat a dojde skutečně k válečnému konfliktu, může reálně hrozit, že se Česká republika stane jednou z cílových zemí migrační vlny. Ministerstvo vnitra však ubezpečuje, že kdyby k tomu mělo dojít, má přichystané krizové scénáře. Ekonomové zase upozorňují, že by to paradoxně mohlo pomoci situaci na trhu práce, na kterém chybějí především pracovníci na hůře placených pozicích, které nechtějí Češi příliš vykonávat.
„Pokud z Ukrajiny začnou utíkat lidé, tak tentokrát pro tyhle uprchlíky opravdu budeme cílovou zemí. Fakt doufám a věřím, že tentokrát neselžeme, přijmeme bez blbých keců lidi v nouzi (i když jich bude třeba půl miliónu) a poskytneme jim všechnu potřebnou pomoc,“ napsal na Twitteru senátor Václav Láska.
Pokud z Ukrajiny začnou utíkat lidé, tak tentokrát pro tyhle uprchlíky opravdu budeme cílovou zemí. Fakt doufám a věřím, že tentokrát neselžeme, přijmeme bez blbých keců lidi v nouzi (i když jich bude třeba půl miliónu) a poskytneme jim všechnu potřebnou pomoc.
— Václav Láska (@VaclavLaska) February 22, 2022
Vládní scénáře
Ministerstvo vnitra tvrdí, že je na případnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny připraveno. „Zatím neregistrujeme žádný zvýšený zájem o nejrůznější typy pobytových povolení v České republice ze strany ukrajinských občanů. Ministerstvo vnitra dostalo za úkol připravit scénáře pro případnou eskalaci napětí na Ukrajině a pro případný příliv lidí směr Česká republika,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na středeční tiskové konferenci po jednání vlády.
Zpřísní se pravidla pro vstup ruských občanů do Česka? Zvažujeme to, tvrdí Rakušan
Zvažujeme, zda by neměla být zpřísněna pravidla pro vstup ruských občanů do České republiky. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na středeční tiskové konferenci po jednání vlády. Dodal, že občané Ruské federace, kteří jsou perzekvováni, by mohli dostat speciální víza.
„Scénář je hotov, pohybujeme se od zeleného až po černý stupeň, u nichž je podrobně rozepsáno, jaké mechanismy a při jakém počtu případných zájemců o vstup do České republiky by byly aktivovány. V současné chvíli nejsme ještě ani na prvním zeleném stupni,“ doplnil.
Ministerstvo vnitra dále dovysvětlilo, jak by mohla migrace probíhat. „Zastupitelské úřady v Kyjevě a ve Lvově zůstávají otevřené, náběr a vyřizování pobytových oprávnění stále probíhá, je tedy možné vyřídit si pobytové oprávnění standardní cestou. Občané Ukrajiny navíc mohou do ČR přicestovat i bezvízově (podmínkou je biometrický pas), a to na dobu až tří měsíců. V rámci solidarity je Česká republika připravena poskytnout Ukrajině podporu a humanitární pomoc, zejména pro vnitřně vysídlené občany na Ukrajině,“ doplnila pro CNN Prima NEWS Hana Malá z ministerstva.
Pomoc EU není potřeba, zní z opozice
Hnutí ANO, které donedávna v Česku vládlo, dlouhodobě odmítalo kvóty na přemísťování uprchlíků v rámci Evropy. Podle stínového ministra zahraničí Jaroslava Bžocha se Evropskou unií nebudeme řídit ani v tomto případě. „Pokud se zvedne migrační vlna z Ukrajiny směrem k nám, bude ČR jistě připravena. Máme zařízení, která se dokáží s menší vlnou vypořádat, a pokud by to bylo větší množství, musí vláda vyjednávat s kraji, aby zajistily ubytování a základní potřeby. S EU podle mého názoru nebude potřeba vyjednávat, protože už dnes jsou nástroje jako AMIF (Azylový, migrační a integrační fond, pozn. red.), ze kterých lze čerpat podporu v případě migrace,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.
Kopíruje Putin na Ukrajině taktiku NATO z Jugoslávie? Vysmál by se tak Západu, míní expert
Rusko může proti Ukrajině využít taktiku úderu NATO v Jugoslávii z roku 1999. To si myslí britský novinář a historik Mark Urban. Podle něj lze v dosavadních krocích Kremlu sledovat jistou podobu. Odborník se navíc domnívá, že právě tento precedent může Putin později použít jako ospravedlnění pro své další kroky.
S možnou migrační vlnou počítají i další politici. „Ukrajinci logicky půjdou na západ, takže do Polska, na Slovensko i do Česka. Ale na všem zlém je něco dobrého, například po covidové krizi je u nás málo lidí ve stavebnictví, takže by tu mohli pracovat, což by paradoxně mohlo být i trošku pozitivní,“ připustil další člen stínové vlády Martin Kolovratník (ANO) s tím, že Ukrajinci jsou Čechům blízcí.
Spousta českých občanů již spontánně nabízí případným uprchlíkům z Ukrajiny pomoc. Mezi ně patří například děkan Teologické fakulty Jihočeské univerzity Rudolf Svoboda. „Pokud kvůli válce dojde k tomu, že k nám začnou proudit ukrajinští uprchlíci, rádi s manželkou a dětmi přijmeme jednu pěti až šestičlennou rodinu. Dáme k dispozici auto, pomůžeme najít práci a budeme je mít rádi,“ uvedl na Twitteru.
Podobné aktivity vyzdvihl také na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS).
Pokud kvůli válce dojde k tomu, že k nám začnou proudit ukrajinští uprchlíci, rádi s manželkou a dětmi přijmeme jednu pěti až šesti člennou rodinu. Dáme k dispozici auto, pomůžeme najít práci a budeme je mít rádi.
— Rudolf Svoboda (@SvobodaRudolf) February 23, 2022
Zaměstnavatelé by se mohli radovat
Ekonomové upozorňují, že by příchod Ukrajinců mohl pomoci zaplnit místa na českém pracovním trhu. „Je pravděpodobné, že by kvůli válečnému konfliktu mnozí lidé Ukrajinu opustili. To by mohlo pomoci obsazovat volné pracovní pozice v naší zemi, na kterých Češi dlouhodobě nechtějí pracovat,“ sdělil pro CNN Prima NEWS ekonom Štěpán Křeček.
„Obsazovat bychom měli hlavně pracovní pozice, o které Češi dlouhodobě nejeví zájem. Dále bychom měli lákat vysoce kvalifikované zaměstnance na pozice, u kterých české vysoké školy neprodukují dostatek absolventů. Určitě bychom se neměli dostat do situace, kdy zahraniční pracovníci vytlačí Čechy z jejich zaměstnání. To by zbytečně zatěžovalo náš sociální systém a vedlo k odporu vůči přijímání další cizinců,“ doplnil ekonom.