Česko si chytré děti nezaslouží, pošleme je jinam. Lopaty ať do toho nekecají, vzkazují rodiče

Rozhovor s ředitelkou 1. Slovanského gymnázia Taťjanou Pergler

Rodičům nadaných dětí dochází trpělivost. Zatímco se politická elita navzájem obviňuje, kdo může za nedostatečné kapacity pražských středních škol – nebo naopak tvrdí, že nikde není problém – v některých rodinách se už hlasitě uvažuje o tom, že své nepřijaté ratolesti pošlou na mimopražskou školu. Nebo rovnou do zahraničí, pokud na to budou peníze, svěřili se rodiče na dotaz redakce CNN Prima NEWS. Na konto internetových diskutérů, kteří nevybíravě komentovali jejich potomky, uvedli, že „lopaty nemají co kecat do budoucnosti cizích dětí“.

„Ano, četla jsem komentáře pod vašimi články, ve kterém se svěřoval i náš Karlík. Víte, coby jeho matka mě některá slova zraňují možná ještě více než mého syna. Ten je naopak takový splachovací. Chápu, že to je internet a nikdo by ho neměl brát vážně, ale člověku to v hlavě zůstane a myslí na to. Že jsme selhali, ať jde radši makat rukama a nefňuká, případně že by si ‚fracek‘ zasloužil profackovat,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Martina P., matka Karla P., který se v prvním i aktuálně probíhajících kole hlásil především na gymnázia s důrazem na cizí jazyky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tlak rodičů bývá extrémní. Nevyčítejte dětem neúspěch, nemají se trápit, radí psychologové

Sám ovládá hned tři – angličtinu, němčinu a polštinu. I proto paní Martinu mrzí, že o jejím synovi mluví lidé v komentářích pod články jako o „zbytečném chlapečkovi z humanitních oborů, který bude k ničemu“. Ačkoliv si to nechtěla přiznat, kritika ze strany úplně neznámých lidí ji zkrátka naštvala.

„Myslím, že kdejaká lopata nemá co kecat do toho, co mají dělat cizí děti nebo jejich rodiče. A než začnou argumentovat, že jsem zpovykaná měšťačka, ráda bych podotkla, že jsem původně z vesnice u Chrudimi. Karlík vsází na jazyky jako na svou hlavní přednost, a pokud je jeho snem pracovat v mezinárodním prostředí, snad dává smysl, že ho jako rodiče budeme podporovat. Asi si tím ti všeználci na Facebooku něco kompenzují,“ pustila se ostře do autorů některých komentářů.

Zároveň tím zmínila několik důvodů, proč možná nakonec pošle svého syna Karla na zahraniční střední školu. Zatím ovšem chce počkat na výsledky druhých kol přijímacích zkoušek a vyrozumění podaných odvolání.

„Zkoušíme všechno, co jde. To zahraničí není nakonec špatná volba, ale není to taky nejlevnější záležitost. Stipendia jsme ještě neprocházeli. Uvažovali jsme hlavně o severských státech, možná Benelux, Rakousko nebo i to Polsko, když už umí skoro plynule polsky. Stejně si Česko chytré děti nezaslouží, když pro ně není připravené ani zázemí a 15 let tu nikdo nic nedělal. To, jakým způsobem vlečou současnou generaci, je nedůstojné,“ dodala na závěr Martina.

Zahraničí? Drahá záležitost, spíš někam mimo Prahu

Podobným směrem se chce vydat i další oslovené rodiny. Ty rovněž odsoudily nevybíravé komentáře na sociálních sítích, skrze které se diskutéři pustili do jejich dětí. „To si ani nezaslouží reakci. Evidentně se moc nudí a potřebují alespoň internetu ukázat, že stojí za jejich pozornost. To fakt nestojí,“ uvedl Vladimír B., otec patnáctileté Veroniky. Ta se původně hlásila na pražská gymnázia – včetně soukromých. Zatím se jí ale nepoštěstilo, rovněž čeká na výsledky několika přijímacích zkoušek i odvolání.

Na dotaz, zda nakonec svou dceru nepošle na rok do zahraničí, Vladimír B. uvedl, že nejspíše ne – jakkoliv by sám chtěl. „Určitě by to pro ni byla velká zkušenost a zlepšila by se v jazycích, i když je v angličtině už teď velice dobrá. Ale nejsem si jistý, jestli už není pozdě, navíc to bude hodně drahé a nevím, jak moc si to můžeme dovolit. Uvidíme. Je nicméně možné, že nakonec sáhneme po mimopražském gymnáziu,“ podotkl po telefonu.

Celá rodina bydlí za Prahou, přičemž do hlavního města oba rodiče dojíždějí do práce. Proto pro ně dávalo největší smysl dostat Veroniku na jedno z pražských gymnázií. Navíc má v metropoli spoustu kamarádů.

„To se sice snadno řekne, ale není jednoduché poslat teenagerku jen tak do jiného města. Ještě si projdeme možnosti po Česku a cenu internátů. Na učiliště se Veronika vůbec nehodí, proto budeme klidnější, když se bude věnovat tomu, co má ráda a co ji zajímá,“ doplnil Vladimír B. pro redakci CNN Prima NEWS.

V případě Karolíny S. a její dcery Alžběty je ale situace ještě složitější. Celá rodina pochází z Prahy, oba rodiče jsou spíše z nižší střední třídy a studium mimo hlavní město nebo dokonce v zahraničí nepřipadá v úvahu, pokud neobjeví nějaké stipendium, na které by deváťačka dosáhla.

„Rady některých lidí nám nepomůžou, nechápou naši situaci. Bětka je strašně chytrá holka. Snaživá, je to jedničkářka a je hodně sečtělá. Ale musíme to bohužel udělat tak, že bude v Praze, i za to riziko, že by se třeba dostala na nějakou horší školu, kam nechce. Nemůžeme jí platit intr nebo školné, takže se nehlásila ani na soukromé. Ten výběr pak nakonec není moc velký,“ vysvětlila reportérovi.

„Podporujeme ji, jak to jde. Do přípravných kurzů jsme dali desítky tisíc korun, škola nám pak řekla, že letos to měli s místy hodně nahnuté vzhledem k obrovskému množství přihlášených dětí. Těch chytrých bylo hodně, takže se na Bětku nedostalo. Ale ona ví, že chyba není v ní, a říkáme jí to dokola. Koníčků má naštěstí dost a věřím, že tu případnou mezeru dožene sama. Vždy byla samostatná a zapálená do věci,“ vzkázala na závěr paní Karolína.

Nedostatek míst na středních školách byl také tématem pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Záznam z vysílání si můžete pustit níže:

Tagy: