CNN Prima News CEVRO Institut

CEVRO Institut

Výpis příspěvků ke štítku „CEVRO Institut“

Školy rozdávají kredity za vojenský výcvik. Spolupráce je v obraně státu klíčová, říká armáda

Některé univerzity nabízejí možnost získat kredity za absolvování vojenského výcviku v aktivních zálohách armády (AZ AČR). Pro studenty bezpečnostních oborů je praktická zkušenost přínosnější než teoretické studium. Shodují se na tom Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) a CEVRO Institut, které tuto možnost nabízejí. Také armáda spolupráci s univerzitním prostředím vítá.

Profesor Smil: Evropa mě nezajímá, protože vymírá. Nechápu strach z migrantů

Evropa vymírá a ve světě přestává mít svůj význam. Důvodem je zbytečný strach z migrantů, které například Amerika dokáže absorbovat. Na přednášce v Cevro Institutu to uvedl emeritní profesor University of Manitoba Václav Smil, který patří k nejvýznamnějším světovým akademikům současnosti. Pondělní přednáška byla jeho prvním veřejným vystoupením v rodné zemi.

Vláda zřídí funkci poradce pro národní bezpečnost. Fiala by do ní chtěl experta Pojara

Vláda zřídí funkci národního bezpečnostního poradce. V pořadu Co na to premiér to na CNN Prima NEWS uvedl předseda vlády Petr Fiala (ODS). Podle něj musí funkci formálně schválit kabinet. Jako vhodného kandidáta by pak Fiala viděl svého bezpečnostního poradce Tomáše Pojara. Ten býval velvyslancem v Izraeli a od roku 2014 je prorektorem vysoké školy CEVRO Institut.

Politologové: ČSSD by po prohraných senátních volbách měla odejít z vlády

ČSSD by po prohraných senátních volbách podle politologa Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu v Praze měla vážně přemýšlet o změně své strategie a uvažovat o odchodu z vlády. „To, jak dnes vypadá sociální demokracie, pro ni do budoucna nevěstí nic dobrého,“ uvedl. I podle jeho kolegy Tomáše Lebedy z Palackého univerzity v Olomouci nelze vyloučit, že se nyní sociální demokracie začne důrazněji vymezovat vůči hnutí ANO, či se dokonce pokusí odejít z vlády.

I Senát může být „sexy“. Je důležitý, kdyby se Sněmovna zbláznila, říká politolog

Druhé kolo senátních voleb většinou voliče moc neláká. Horní komora Parlamentu je přitom mnohem důležitější, než se může na první pohled zdát. Nejenže hlídá legislativní „zmetky“, které dorazí od poslanců, ale je pojistkou, aby v České republice nemohl vzniknout autoritářský režim, zdůrazňuje politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu.