Tragédie u Unhoště: Chlapec se v lese nejspíš zastřelil. Do školy dorazili psychologové

Černá vlajka na základní škole v Unhošti jako symbol smutku. Připomíná rodinnou tragédii. V úterý večer vzal teprve čtrnáctiletý chlapec do ruky zbraň, došel na vyhlídku za městem a připravil se o život. Ve škole nyní působí psychologové.

„Nic nenasvědčuje tomu, že by se na smrti podílel někdo jiný,“ sdělila policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Hned druhý den zavolala ředitelka do školy psychology, aby o tragické události promluvili se spolužáky. „V České republice bohužel nemáme na takové situace standardizované postupy, takže každý psycholog by měl postupovat individuálně. Je běžné, že nejbližší sociální okolí by mělo být informováno o tom, co se stalo, proč se to stalo, a každý by měl dostat radu, kdy případně vyhledat lékařskou pomoc,“ vysvětlil klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček.

Podle psychologa je důležité, aby se k takto starým adolescentům přistupovalo jako k sobě rovným – nic nezaobalovat a říct všechno na rovinu. „Je to šílený případ, ale mohl by to být odrazový můstek k tomu, abychom s mladými mluvili o tom, co dělat, když je doženou temné myšlenky, když nastane situace, kterou nezvládnou,“ pokračoval Ptáček.

Linka bezpečí

Rada je jednoduchá – pokud si nevíte rady, vyhledejte pomoc. Nejsnadnější je zavolat na Linku bezpečí na čísle 116 111. Její využití je zdarma.

Tragická událost možná otevře ještě jednu otázku. „Musíme se ptát, co by se stalo, kdyby chlapec ke zbrani přístup neměl. Je možné, že by tady stále byl, že by se mu dostalo včas pomoci, ale možné jsou i další scénáře. Nicméně otázka rodičovské odpovědnosti se tady musí řešit,“ dodal Ptáček.

Tomu, že chlapec sebral zbraň někomu blízkému, by napovídal fakt, že policisté znali velmi rychle jejího majitele. Ještě ji ale nechají podrobit expertíze.

Tagy: