Lukáš Visingr o útoku na nemocnici v Gaze
Od pondělí 16. října snad celý svět každou hodinou očekává vpád izraelské armády do Gazy. Zatím k němu však nedošlo. Vojenský analytik Lukáš Visingr ve vysílání CNN Prima NEWS vyjmenoval tři faktory, které mohou – buď samy o sobě, nebo v kombinaci – vyčkávání židovského státu způsobovat.
„Důvodů může být více,“ sdělil Visingr na dotaz, proč Izrael s vpádem do Pásma Gazy vyčkává. „Jedním z těch, které se objevily, může být počasí. Druhým zase snaha osvobodit nebo lokalizovat spoustu rukojmích, které palestinští teroristé unesli. Už se objevily zprávy, že do Pásma Gazy pronikají izraelské speciální jednotky a snaží se rukojmí najít nebo osvobodit,“ líčil vojenský analytik.
Následky izraelského útoku na město Gaza Zdroj: AP
Palestinský muž v troskách budovy, kterou ve městě Chán Júnis zasáhl izraelský nálet Zdroj: AP
Mrtví a zranění po izraelském úderu na město Gaza Zdroj: AP
Izraelský vrtulník střílí raketu směrem na Pásmo Gazy Zdroj: AP
Následky izraelského útoku na libanonskou vesnici poblíž hranic, kde operuje radikální hnutí Hizballáh Zdroj: AP
Palestinci oplakávají bojovníka, který zemřel během razie Izraelců na Západním břehu Jordánu Zdroj: AP
Pohřeb izraelského páru, který zavraždili teroristé z Hamásu během útoku na kibuc Be'eri Zdroj: AP
Následky izraelského útoku v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Strýc ří dětí, které zemřely po izraelském útoku v jižním Libanonu pokládá kytici na auto, ve kterém spolu se svoji matkou cestovaly Zdroj: AP
Otisk ruky na zničeném domu v kibucu Kfar Aza, kde teroristé z Hamásu povraždili mnoho izraelských civilistů Zdroj: AP
Systém Železná kopule ničí rakety vypálené z Pásma Gazy směrem na Izrael Zdroj: AP
Palestinský muž truchlí nad ztrátou příbuzného, který zemřel po izraelském útoku Zdroj: AP
Palestinci prchající na jih Pásma Gazy Zdroj: AP
Následky izraelského útoku v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Izraelský voják prochází vraky aut, které zůstaly po krvavém útoku Hamásu na izraelské osady poblíž Pásma Gazy Zdroj: AP
Plakáty s lidmi, které unesli teroristé z hnutí Hamás v Izraeli, se objevily i v pražské židovské čtvrti. Zdroj: Tomáš Kačmár
CNN natáčela s izraelskou armádou přímo v Pásmu Gazy Zdroj: CNN
Rakety, které byly vypáleny z Gazy na Izrael. (5.11.2023) Zdroj: Getty Images
Izraelská armáda v Pásmu Gazy Zdroj: profimedia.cz
Izrael má k dispozici 1 570 tanků Merkava Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Izraelská armáda pálí směrem na Gazu (31. 10. 2023). Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Uprchlický tábor Džabálija po izraelském útoku (31.10.2023) Zdroj: CNN
Izrael vybombardovala uprchlický tábor v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Izraelská armáda v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Útoky Izraele na Pásmo Gazy Zdroj: AP
Následky izraelského útoku na libanonskou vesnici poblíž hranic, kde operuje radikální hnutí Hizballáh Zdroj: AP
Palestinci oplakávají bojovníka, který zemřel během razie Izraelců na Západním břehu Jordánu Zdroj: AP
Strýc ří dětí, které zemřely po izraelském útoku v jižním Libanonu pokládá kytici na auto, ve kterém spolu se svoji matkou cestovaly Zdroj: AP
Otisk ruky na zničeném domu v kibucu Kfar Aza, kde teroristé z Hamásu povraždili mnoho izraelských civilistů Zdroj: AP
Izraelský voják prochází vraky aut, které zůstaly po krvavém útoku Hamásu na izraelské osady poblíž Pásma Gazy Zdroj: AP
„Také mohou Izraelci čekat na to, jaký efekt bude mít blokáda. A samozřejmě, Izraelci musí takovou operaci velmi pečlivě a důkladně připravit,“ konstatoval. Významnou komplikací je podle něj akce z pohledu profilu. „Město je nejhorším možným terénem pro vojenskou operaci a Gaza je jedním z nejhustěji zalidněných území na světě: žijí tam více než dva miliony lidí. Je to obrovská spleť nejrůznějších budov a uliček. Nic příjemného pro vojáky,“ zdůraznil.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko střídá masky. Uznává právo Izraele na obranu, přitom podporuje i Palestinu
Zda za vyčkáváním židovského státu stojí pouze jeden z výše uvedených faktorů, nebo jejich kombinace, není jasné. Visingr se však osobně přiklání ke kombinaci.
Teroristé jsou bezohlední i vůči vlastním
Ve vysílání CNN Prima NEWS se vojenský analytik vyjádřil také k útoku na nemocnici v Gaze, k němuž došlo v úterý večer. „V této chvíli ještě s jistotou nevíme, kdo má útok na svědomí. Izraelské tvrzení – že nemocnici zasáhli palestinští ozbrojenci – mi připadá velmi věrohodné. A dokonce bych i věřil tomu, že to mohli udělat záměrně a nemuselo jít o selhání rakety. Víme, že palestinští teroristé jsou naprosto bezohlední vůči vlastním, dokonce jim tyto vysoké počty obětí vyhovují: mohou je využít v propagandě,“ vysvětloval.
Zabijeme úplně každého. Izrael zveřejnil záběry, jak bojovník Hamásu pálil do mobilních toalet
Teroristům z Hamásu je úplně jedno, koho zabíjí. Takto o radikální palestinské organizaci mluví Izraelské obranné síly (IDF). Své tvrzení dokládají videem z masakru na hudebním festivalu Supernova. Jeden z ozbrojenců metodicky pálil do řady mobilních toalet, aby zastřelil každého civilistu, který se v kabinkách mohl hypoteticky schovávat. V důsledku bezprecedentního útoku ze 7. října pokračuje izraelská odveta v Pásmu Gazy – namířená právě proti Hamásu.
Druhá varianta, že skutečně došlo k selhání rakety, by Visingra nepřekvapila. „Zbraně, které se v Pásmu Gazy vyrábějí, jsou mnohdy velmi improvizované a nevykazují nejlepší spolehlivost. I tato možnost je velmi uvěřitelná,“ doplnil. Osobně si nemyslí, že by Izraelci něco takového, jako cílené zasažení nemocnice se stovkami civilistů, udělali.
„Nedá se to ale absolutně vyloučit. S odsuzováním – kohokoliv – bych byl nyní velmi opatrný. A to do chvíle, než se vše řádně vyšetří,“ zdůraznil. Ve prospěch „izraelské verze“ mluví i dosavadní apel k civilistům, aby se skrze humanitární koridory přemístili na jih Gazy. „Izraelská armáda se vždy snažila omezit civilní oběti, jak jen to bylo možné. Připomenu známou praxi ‚ťukání na střechu‘, kdy Izraelci shodili maketu pumy nebo světlici na budovu, kterou se chystali zlikvidovat. A to z toho důvodu, aby dali obyvatelům nějaký čás na odchod,“ připomněl Visingr.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zemřeli v objetí, když je upálili zaživa. Patolog při popisu zvěrstev Hamásu neudržel slzy
„Vyhlášení chráněné zóny na jihu Pásma Gazy zřejmě souvisí i s tím, že přes Egypt tam poté může přicházet humanitární pomoc,“ doplnil s tím, že i když jsou Izraelci „z pochopitelných důvodů teď neskutečně naštvaní – a dá se očekávat, že jejich ohledy vůči civilistům nebudou jako dříve – tak se v rámci možností stále snaží počty civilních ztrát zredukovat“.