Je jim pouhých deset let, ale už mají silné názory na politické elity. Americká CNN se ve spolupráci s výzkumníky ze Stanfordovy univerzity a Arizonské státní univerzity zeptala školáků, co si myslí o prezidentských volbách a jednotlivých kandidátech. Některé odpovědi deseti a jedenáctiletých ratolestí byly až šokující.
Výzkumníci ze Stanfordovy univerzity a Arizonské státní univerzity oslovili v květnu a v září letošního roku 80 školáků ze základních škol v Arizoně, New Jersey a Texasu. Výsledkem je 40 hodin rozhovorů s dětmi ve věku 10 a 11 let. Na otázky odpovídaly slovně nebo své reakce zaznamenávaly pomocí emotikonů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejnapínavější volby století, hodnotí CNN boj o Bílý dům. Harrisová a Trump mohou dojít k patu
Odborníci dětem pokládali otázky směřující na jejich znalosti a názory o jednotlivých prezidentských kandidátech, ale také měly reagovat na obrázky a další vizuální podněty. Autoři studie byli některými odpověďmi překvapeni.
Školáci a školačky podporující demokraty například přiznali, že by se nekamarádili s někým, kdo fandí Donaldu Trumpovi. Jejich vrstevníci žijící ve státech, v nichž je silná republikánská základna, naopak častěji opakovali dezinformace, zjistila CNN.
„Co tě jako první napadne, když se řekne Kamala Harrisová?“ ptá se docentka Ashley Landrumová z Arizonské státní univerzity. „Lhářka,“ vypálí odpověď desetiletý školák ze státu Texas, který je vyhlášenou baštou republikánů.
„Čiré zlo,“ odpovídá školačka z New Jersey na podobnou otázku, v níž je zmíněno jméno druhého kandidáta Donalda Trumpa.
Jak moc je americká mládež polarizovaná?
Mediální psycholožka a docentka specializující se na vývoj dětí Landrumová při výzkumu spolupracovala s profesorem politologie na Stanfordu Shantem Iyengarem, který již dříve publikoval studii o polarizovaných amerických teenagerech.
Rozhovory proběhly ve dvou kolech. První se uskutečnilo na jaře v květnu, kdy se o znovuzvolení v amerických prezidentských volbách ucházel současný prezident Joe Biden. V New Jersey a Texasu se většina stejných dětí zúčastnila i druhého kola rozhovorů na podzim, kdy už bylo jasné, že demokratickou kandidátkou je Kamala Harrisová.
Téměř dvě třetiny dětí by ji podpořily. V republikánském Texasu bylo rozdělení rovnoměrné, což je pro demokratickou stranu výrazné zlepšení oproti časům, kdy byl Joe Biden ve hře, píše CNN.
Školáci pocházející ze států, v nichž tradičně volí demokratickou stranu, se vyjadřovali, že mají rádi Kamalu Harrisovou, zatímco Trumpa v oblibě opravdu nemají.
Postoj žáků a žákyň z republikánských států byl odlišný. Donald Trump se jim sice líbil, ale na Harrisovou nahlíželi neutrálně nebo dokonce pozitivně.
Analýza docentky Landrumové dále uvádí, že během květnových rozhovorů tři děti – sympatizující s Joe Bidenem – spontánně začaly zmiňovat Adolfa Hitlera, když mluvily o Donaldu Trumpovi.
Vyhraněné názory dětí z demokratického tábora směrem k republikánskému kandidátovi překvapily Shanta Iyengara.
„Mezi dospělými je obvyklé, že republikáni jsou vůči demokratům nepřátelštější než naopak,“ uvedl profesor politologie ze Stanfordovy univerzity. Podle něj tento postoj naznačuje, že je Harrisová relativně neznámá, a proto k ní lidé nemají tolik extrémních názorů, ať už jde o pozitivní či negativní myšlenky.
Amerika je připravená na prezidentku
Zhruba dvě třetiny školáků se shodly, že by pro Spojené státy americké bylo dobré, pokud by země měla za prezidentku ženu. Ačkoliv několik dětí vzneslo obavy, že by ji ostatní lidé nemuseli podpořit.
Američtí žáci a žákyně si dále myslí, že jejich země je připravená, aby se prezidentkou stala příslušnice jiné než bílé rasy.
Studie také uvádí, že děti podléhají dezinformacím, protože nepravdivé informace opakují a šíří dál. Velkým zdrojem jejich znalostí o americké politice jsou rodiče a další členové rodiny. Vliv na děti z demokratických států mají také televizní zprávy a noviny, zatímco republikánská mládež se více spoléhá na sociální sítě TikTok či YouTube.
VIDEO: Zelenskyj si přeje výhru Harrisové, naznačil Trump. Je to nejlepší obchodník všech dob, dodal