reklama

Mladíci chtěli utéct z taxíku bez placení, ale tvrdě narazili. Podobných případů přibývá

Práce taxikářů v principu obnáší odvézt klienta z bodu A do bodu B. Čím dál častěji ale musejí profesionální šoféři v Čechách prokazovat i to, že jsou v dobré fyzické kondici. Množí se totiž případy, kdy jim klienti utíkají bez zaplacení.

reklama

Zákazníci si objednají taxi, nechají se odvézt i desítky kilometrů, pak využijí nestřežený moment a utečou. Jednoho takového zachytily záznamy z autokamery.

Incident se odehrál v Plzni na Borech poblíž velkého nákupního centra. Klient požádal taxikáře, aby mu zastavil, a pak zničehonic z auta utekl. „V poslední době přibývají případy, kdy se zákazníci snaží utéct bez zaplacení, v takových situacích mnohdy pro zákazníka vyběhneme,“ uvedl majitel taxislužby Eldar.

Někteří šoféři mají štěstí a prchajícího se jim podaří chytit. Příkladem je incident z obce Tymákov. Dva mladíci se nechali odvézt a spoléhali na to, že když z auto narychlo opustí bez zaplacení, řidič je nebude pronásledovat. Přepočítali se. „Doběhl jsem je, dotáhl zpátky a zaplatili mi celou částku,“ popsal majitel Hop Taxi.

Pokud zákazník odmítne zaplatit, volejte policii

Bránit se takovým vykukům je složité, taxikáři totiž nemohou klienty zamknout v autě, nebo po nich chtít doklad totožnosti jako zástavu. „Prakticky jediná ochrana proti tomuhle činu je vzít si zálohu dopředu, nebo požadovat po tom zákazníkovi kauci,“ uvedl dopravní expert Richard Topinka.

„Například v New Yorku si zákazník nastoupí na zadní sedadlo, dopředu si sednout není možné, poté se vozidlo zamkne a teprve po zaplacení odemkne,“ popsal.

Když někdo opustí taxi bez zaplacení, je podle policistů důležité vždy případ nahlásit. Vyšetřovatelé jej většinou vyhodnotí jako přestupek a předají příslušnému správnímu orgánu k projednání. Pokud by zákazník udělal v taxíku vyšší útratu než 10 tisíc korun a utekl bez zaplacení, jednalo by se už o trestný čin a dotyčný může skončit před soudem.

Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Pohraničí bojkotuje očkování. Na vině je i stát, jenž zapadákovy ignoruje
Názory

KOMENTÁŘ: Pohraničí bojkotuje očkování. Na vině je i stát, jenž zapadákovy ignoruje

Zapadákov, ospalá díra, konec světa či kraj, kde lišky dávají dobrou noc. Všemi zanedbávané oblasti na okrajích republiky se nyní staly i centry odporu vůči očkování. Bílá Voda v Jeseníkách hlásí jen 31 procent očkovaných alespoň první dávkou vakcíny, Vřesová v Karlovarském kraji necelých 42 procent, Horní Lomná v Beskydech 44 procent. Na vině ale nejsou jen spiklenecké teorie antivaxerů, nýbrž i dlouholetá ignorace pohraničí spojená s vylidňováním a ekonomických úpadkem.

Pokud Michaláková u soudu uspěje, čeká Norsko obrovská vlna žalob, věří Zdechovský
360°

Pokud Michaláková u soudu uspěje, čeká Norsko obrovská vlna žalob, věří Zdechovský

Pokud Eva Michaláková uspěje u evropského soudu ve sporu o své děti, přijde obrovská vlna žalob na norské úřady, řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Roky se táhnoucí případ odebraných synů norským úřadem Barnevernet podle něj vznikl na základě fiktivního obvinění. Psycholog Jaroslav Šturm v pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že zákazy ze strany norských úřadů v případu odebrání dětí Michalákové byly v mnoha ohledech absurdní.

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření

Někdy má smysl mít méně opatření, které ale fungují. Ne všichni lidé jsou padlí na hlavu, hájil vládní strategii v boji s pandemií koronaviru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS bránil také zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu – kabinet prý nechtěl jít cestou, kdy by odmítnutí vakcinace mohlo znamenat ztrátu zaměstnání.

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama