Vyhrocená debata o tom, že by obchody musely povinně prodávat z velké části potraviny českého původu, utichla kvůli koronaviru. Poslanci na novelu zákona o potravinách ale nezapomněli. Ve středu se podle informací CNN Prima NEWS chystají schválit pozměňovací návrh z dílny SPD, který nařídí, že se od roku 2022 bude muset ve větších prodejnách prodávat 55 procent vybraných potravin z české produkce. V roce 2027 už půjde o 73 procent.
Zmiňovaný pozměňovací návrh pochází z pera poslance Radima Fialy z SPD. Zavedení kvót pro české potraviny už v prosinci podpořil i sněmovní zemědělský výbor hlasy SPD, ANO a ČSSD. Povinnost prodávat české potraviny prosazuje i KSČM. Podle informací CNN Prima NEWS je téměř jasné, že kvóty na české potraviny Sněmovnou projdou.
Budeme baštit jen Vodňanská kuřata z Agrofertu. Návrh o potravinách cupují ekonomové i opozice
Absurdní, nelogický, ve prospěch holdingu Agrofert a největších tuzemských hráčů. Tak ekonomové a někteří opoziční politici hodnotí návrh poslanců, aby obchody musely v budoucnu prodávat 85 procent českých potravin.
Pozměňovací návrh je přilepený k novele zákona o potravinách, která má zabránit dvojí kvalitě potravin. „Pozměňovacích návrhů je tam více. Podporuji preferenci domácích potravin do veřejných zařízení, do škol a tak dále. Patřím k podporovatelům, aby české obchody prodávaly české zboží,“ řekl CNN Prima NEWS ministr zemědělství Miroslav Toman.
SPD navrhuje, aby se od roku 2022 prodávalo ve větších prodejnách 55 procent potravin z české produkce. Každý další rok by poměr rostl o tři procentní body a v roce 2027 by se jednalo až o 73 procent.
Zdraží potraviny, varují odborníci
Kvóty by se měly týkat potravin, které se dají v Česku vyprodukovat. V mnoha případech v nich ale ČR není soběstačná, jde například o květák, brokolici, jahody nebo vepřové maso. „Podporujeme soběstačnost v základních produktech a potravinách. Toho, kdo má rád španělské víno nebo francouzské sýry, se to vůbec nedotkne,“ hájil novelu předseda SPD Tomio Okamura. Pravidla by platila pro obchody větší než 400 metrů čtverečních.
Proti potravinovým kvótám se postavili zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Apelujeme na každého z vás, odmítněte tento návrh, který je nejen v praxi nerealizovatelný a nekontrolovatelný, ale především přináší poškození českých spotřebitelů, ohrožení českého exportu a evidentní porušení pravidel jednotného vnitřního trhu EU,“ napsaly svazy poslancům v dopise. Naopak Agrární komora kvóty podporuje.
Babiš: Nedělejte ze mě pitomce. Návrh na prodej českých potravin nepodpořím
Premiér Andrej Babiš (ANO) si myslí, že návrh poslankyně ANO Margity Balaštíkové, aby obchody prodávaly až 85 procent českých potravin, má smysl. Přesto však radil poslancům za ANO, aby návrh nepodpořili, protože by to hnutí poškodilo. Redakce CNN Prima NEWS se na to Babiše zeptala ve Sněmovně.
Podobný návrh se už na jaře snažili protlačit poslanci SPD a hnutí ANO. Navrhli, aby v roce 2027 podíl českých potravin na pultech dosáhnul 85 procent. Už tehdy na poplach bili jak obchodníci, tak někteří opoziční politici i ekonomové.
„Je to absolutní nesmysl a vychytralý nástroj, jak získat dotace,“ komentoval tehdy prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Ekonomka Helena Horská varovala před tím, že povinnost prodávat určitý podíl potravin domácího původu povede jen ke zdražení potravin pro domácí spotřebitele.
„Navíc to hraje ve prospěch dominantních domácích producentů potravin, spotřebitelům to nic dobrého nepřinese," míní Horská. „Přijde mi to jak konstrukce z minulého režimu. V konečném důsledku to nahraje těm největším firmám,“ míní pirátský poslanec Radek Holomčík.
Mezi největší české konglomeráty v potravinářství patří holding Agrofert, který spadá do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Okamura odmítl, že by návrh nahrával Babišovi.