Drahé sněmovní hašteření. Obstrukce kvůli důchodům stály téměř 16 milionů korun

Zdlouhavé několikadenní jednání v Poslanecké sněmovně kvůli omezení růstu důchodů stálo daňové poplatníky podle dostupných údajů téměř 16 milionů korun. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) před časem řekla, že jednací den dolní komory Parlamentu vyjde zhruba na 3,9 milionu korun. Novela zákona o nižším růstu penzí se zejména kvůli obstrukcím opozice protáhla na více než čtyři dny.

Poslední vyčerpávající schůze trvala přes neuvěřitelných 97 hodin, z nichž 72 hodin zabrala diskuse mezi zákonodárci. Celou tuto dobu však zároveň museli pracovat zaměstnanci Poslanecké sněmovny, kteří zajišťují její provoz, což s sebou samozřejmě nese náklady.

ČTĚTE TAKÉ: Rozvrat Sněmovny? Okamura a Schillerová se ostře opřeli do Pekarové: Selhala, měla by skončit

O tom, kolik stojí jeden den fungování Poslanecké sněmovny, hovořila Pekarová Adamová v lednu mezi 1. a 2. kolem prezidentské volby s odkazem na později poraženého kandidáta a lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. „Když kandidoval do Poslanecké sněmovny, tak voličům určitě neříkal, že pracovat nebude. Jednací den Sněmovny stojí zhruba 3,9 milionu korun, takže si každý může spočítat, kolik by si měl započítat do své kampaně,“ pronesla předsedkyně TOP 09 v polovině ledna.

Výpočtem se tak lze dostat k tomu, že každá hodina fungování Poslanecké sněmovny vyšla daňové poplatníky na 162 500 korun. Vzhledem k tomu, že v sobotu ukončené, ale již v úterý rozběhlé, jednání o nižší červnové valorizaci penzí trvalo celkem 97 hodin, stálo více než 15,76 milionu korun.

Pro letošní rok činí plánované výdaje v rozpočtu Poslanecké sněmovny celkem 1 552 674 530 korun.

Novelu o nižším růstu červnových důchodů koaliční poslanci nakonec prosadili v sobotu krátce před polednem. Pro hlasovalo 95 zákonodárců, proti jich bylo 74. Zákon nyní poputuje do Senátu, kde má sice koalice většinu, ale není jisté, že jej všichni koaliční senátoři podpoří. Proti má v plánu hlasovat třeba Michael Canov (SLK), který ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že novela je „dvojnásobně protiústavní“.

V případě schválení Senátem má novela putovat k už novému prezidentovi Petru Pavlovi, který bude ve čtvrtek inaugurován. Okamura již vyzval Pavla, aby novelu vetoval. „Pakliže bude prezident Petr Pavel vetovat tento zákon, tak se zachrání tři miliony důchodců,“ prohlásil ihned po hlasování ve Sněmovně předseda SPD. Hnutí ANO hrozilo, že v případě, že zákon projde, obrátí se se stížností na Ústavní soud.

Okamura mluvil sedm hodin, Babiš slíbil demonstraci

Obstrukce ve Sněmovně měli na svědomí zákonodárci opozice, tedy hnutí ANO a SPD. Nejvíce byl v tomto směru vidět hlavně předseda druhé jmenované strany. Ten je proslulý tím, že zvládne řečnit i několik hodin v kuse, když k tomu má prostor, a přesně to učinil i tentokrát. Dokonce překonal svůj šestihodinový rekord, když zvládl mluvit ještě zhruba o hodinu déle.

„Fialova vláda drze říká, že vyplatit důchody téměř třem milionům občanů by způsobilo hospodářské škody. Ty ale ve více než ročním působení zavinil kabinet. Pro mne je to nepřijatelné, proto nejde o to, jestli mluvím šest nebo sedm hodin, já ze všech sil bráním příjemce důchodů v Česku a budu je bránit do poslední krve,“ pronesl později ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle koaličního poslance Josefa Fleka (STAN) však tímto způsobem Okamura „znásilňoval Sněmovnu“. Poslanci koalice později v reakci odhlasovali omezení řečníků na deset minut.

Upozornil na sebe i Babiš. Ten během jednacího maratonu mimo jiné prohlásil, že je „hrdý populista“. Kromě toho prohlásil, že klidně uspořádá protest seniorů. „Nikdy jsem neorganizoval demonstraci. Pokud to (stažení návrhu) neuděláte, zorganizuju první demonstraci důchodců, protože mám střet zájmů – je mi 68,“ prohlásil emotivně expremiér.

Duo Babiš–Okamura na sebe upozornilo také během páteční noci, když společně se svými poslanci doslova obsadili řečnický pultík Sněmovny poté, co šéf hnutí ANO odmítal uvolnit místo a chtěl mluvit dál. Politici ANO a SPD se shromáždili kolem řečniště a odmítali prostor opustit. Nakonec došlo na vyjednání kompromisu, který vedl ke zrušení omezení času řečníků.

Tomio Okamura a Alena Schillerová (ANO) pak v nedělní Partii Terezie Tománkové obvinili šéfku Sněmovny, že při jednání selhala. Pekarová Adamová reagovala slovy, že oba dolní komorou pohrdají. Více čtěte zde.

Tagy:
peníze demonstrace Andrej Babiš rozpočet Tomio Okamura Petr Pavel ANO 2011 Svoboda a přímá demokracie Poslanecká sněmovna ČR Parlament České republiky Senát Parlamentu ČR starobní důchod