Poslankyně prosazují doživotní zákaz práce s dětmi pro sexuální predátory. Ministerstvo váhá

Blíží se Česko konečně k tomu, že vznikne evidence sexuálních predátorů a pachatelé, kteří spáchali závažný trestný čin nejen na dětech, dostanou celoživotní zákaz práce s dětmi? Zatím to tak nevypadá, podle úředníků z ministerstva spravedlnosti by si trestaný mohl třeba už po třech letech požádat o výmaz z evidence a nikdo už poté nezjistí, že někdy zneužil dítě. Poslanci ANO, STAN i Pirátů proti návrhu ostře bojují a chtějí, aby pachatelé zůstali v evidenci na doživotí. Co přesně v návrhu ministerstva stojí?

Jan R. z Liberecka byl odsouzen za zneužití sedmi malých dětí, z čehož nejmladšímu byly jen čtyři roky.  Přesto si po propuštění mohl založit spolek Děti ráje železnice, kde pořádal akce, hlídal děti a při tom je se opět dopustil zneužívání.

K takové situaci by nikdy nedošlo, pokud by už v letech 2020 až 2022, kdy k činům docházelo, existoval takzvaný dětský certifikát, tedy evidence sexuálních predátorů, která se více než dva roky připravuje na půdě ministerstva spravedlnosti i Sněmovny.

V evidenci by měli být všichni pachatelé, kteří někdy spáchali závažný trestný čin, jako je vražda nebo zneužití dítěte, i po odpykání trestu. Znamenalo by to, že by už do konce svého života nesměli pracovat s dětmi. Každý uchazeč o práci s dětmi na táborech, ve škole nebo kroužcích by se musel prokázat čistým dětským certifikátem.

Loni v létě ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) řekl redakci CNN Prima NEWS, že se obává ústavnosti v souvislosti se zápisem starých trestů. Tato otázka ale je, zdá se, vyřešená a v aktuálním návrhu jeho resortu se s retroaktivitou počítá.

Doživotí nebo tři roky?

Diskuze se ale nyní vede o tom, jak dlouho by měl být takový pachatel v evidenci zapsán. Ministerstvo připravilo tabulku, ve které dobu zápisu odstupňovalo podle výše trestu:

  • 30 let pro ty, kterým soud vyměřil trest odnětí svobody na 8 a více let
  • 20 let pro ty, kterým soud vyměřil trest odnětí svobody na 5 a více let
  • 10 let pro ty, kterým soud vyměřil trest odnětí svobody na více než 2 roky
  • 5 let pro ty, kterým soud vyměřil trest odnětí svobody na méně než dva roky
  • 3 roky pro ty, kterým soud vyměřil podmínku

Doby se počítají po odpykání trestu a po uplynutí takzvané zkušební doby, která je soudem stanovena individuálně. Inspirují se takzvaným zahlazením odsouzení, tedy tím, po jak dlouhé době je dnes možné požádat o výmaz z rejstříku trestů.

„Vzhledem k tomu, že s vedením záznamu v evidenci skutečností důležitých pro práci s dětmi jsou pro dotčenou osobu spojeny poměrně zásadní důsledky, navrhuje se dobu vedení záznamu v takové evidenci omezit tak, aby se odvíjela od individuální škodlivosti konkrétního jednání, tj. od konkrétního uloženého trestu, a zároveň ji nastavit tak, aby přesáhla dobu potřebnou pro zahlazení odsouzení,“ uvádí se v aktuálním návrhu ministerstva spravedlnosti.

Poslanci a především poslankyně, které vznik dětského certifikátu iniciovali, ale s navrženými lhůtami nesouhlasí a prosazují, aby byl pachatel v evidenci veden doživotně. Největší úskalí podle nich tkví v tom, že za zneužití dětí v Česku často padají pouze podmínky, v takovém případě by byl pachatel po uplynutí podmínky v evidenci a tedy mimo kontakt s dětmi pouze tři roky (celkově tedy šest let).

„Od začátku patřím mezi zastánce doživotního zápisu. Kdo jednou ublížil dětem, už s nimi nemá mít možnost pracovat. Vůbec mě nezajímají argumenty typu, že má každý člověk dostat druhou šanci. On dostane druhou šanci v tom, že bude moct pracovat kdekoliv jinde a ne s dětmi. Následky v případě, že by se znovu stalo něco podobného, co už jednou udělal, jsou nedozírné a za mě nestojí za to toto riziko podstupovat,“ řekla CNN Prima NEWS předsedkyně sněmovního podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí Taťána Malá (ANO).

Podobně hovoří i poslankyně STAN Barbora Urbanová. „To je úplně proti smyslu současné praxe. Za zneužití dětí bohužel nejčastěji padají právě a pouze podmínky. Vysoké tresty jsou skutečně ojedinělé. Dokud se to nezmění, musíme děti chránit právě dětským certifikátem a ne predátora po šesti letech pustit zpět do styku s dětmi,“ řekla CNN Prima NEWS poslankyně STAN Barbora Urbanová s tím, že pokud se nepodaří prosadit doživotní zápis, bude se snažit prosadit mnohem delší lhůty.

Právě doživotní zápis by mohl být ale podle ministerstva spravedlnosti napadnutelný u Ústavního soudu. „Pokud by záznam byl v evidenci veden až do smrti pachatele, mohlo by se i ve světle judikatury Ústavního soudu jednat o nepřiměřený zásah,“ uvádí se v důvodové zprávě návrhu zákona.

„Jsem ochotná se bavit o limitu minimálně 30 let nebo 40 let,“ doplnila Urbanová. Podle její asistentky a právničky Adriany Chochelové, která se na tvorbě změn podílela i za iniciativu Pod svícnem, se s resortem spravedlnosti rýsuje dohoda, která by zásadně prodloužila dobu, po kterou je pachatel v evidenci zapsán.

Blažek: Je to návrh úředníků

To redakci potvrdil i sám ministr Pavel Blažek. „Zatím jde pouze o návrh a musíme se dohodnout na konečném znění. Je to čistě pracovní verze, kterou navrhli úředníci z ministerstva a teď to musíme politicky dopracovat. Mně jde o to, aby to bylo. Dva roky se vyjednávalo, aby to bylo napsáno, teď budeme jen upravovat lhůty,“ řekl ministr spravedlnosti.

Celý rozhovor s právničkou Adrianou Chochelovou o tom, jak dětský certifikát bude fungovat, kdo bude mít do evidence přístup a jakých trestných činů se přesně bude týkat, si budete moci na CNN Prima NEWS přečíst o víkendu.

Certifikát může zamířit před Ústavní soud

Podle ústavního právníka Jana Kysely je skutečně možné, že se někdo může proti doživotní evidenci vymezit, ale za protiústavní ji spíše nepovažuje.

„Ve chvíli, kdy to někdo nějak nastaví, je možné, že to na někoho nepřiměřeným způsobem dopadne a ten někdo bude mít možnost obracet se na Ústavní soud, protože bude mít pocit, že bylo narušeno jeho základní právo ucházet se o zaměstnání v nějakém sektoru. Ale nemyslím si, že zápis v evidenci na doživotí by byl nutně protiústavní. Ale je možné připustit, že je to trochu sporné,“ řekl CNN Prima NEWS ústavní právník Jan Kysela.

Zároveň dodal, že vždy půjde o posuzování jednoho veřejného zájmu před druhým. „Mně se nezdá, že argument ministerstva spravedlnosti je úplně mimo mísu, ale nijak mě nešokuje, pokud někdo bude mít pocit, že mimo mísu je, protože je hodně světlešedý ve srovnání s černočernou tmou, která obestírá ubližování dětem,“ doplnil Kysela.

O tom, zda bude v souvislosti s dětským certifikátem pachatel doživotně veden v evidenci, by měli poslanci rozhodnout během následujících týdnů. Na začátek února je svolán podvýbor, který se touto otázkou bude zabývat. Poté by měl být vypracován finální návrh změny zákona.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Žena ho má čekat, agresor si může dělat, co chce, říká Hrdá ironicky o přístupu státu ke znásilnění

Tagy:
znásilnění STAN Piráti ANO 2011 Jan Kysela trestní zákoník Taťána Malá sexuální zneužití Barbora Urbanová Klára Kocmanová Ústavní soud České republiky dětský certifikát