Evropa v ohrožení? Experti vysvětlili, co znamená ruské rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku

Zvýšení možného jaderného ohrožení. Tak generál Jiří Šedivý ve vysílání CNN Prima NEWS zhodnotil rozhodnutí Ruska rozmístit v Bělorusku taktické jaderné zbraně, což oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Moskva s Minskem podle všeho už uzavřela příslušnou dohodu. V Bělorusku má být deset letadel schopných takové zbraně nést, uvedla agentura Reuters.

„Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko zmíněný krok Moskvy požadoval už v minulosti. Ty prostředky budou rozmístěny bezprostředně poblíž hranic především asi s Polskem. Zvyšuje to míru rizika a plochu možného jaderného ohrožení. Putin tím deklaruje, že jakékoliv kroky Západu vždy využije k tomu, aby mohl provést jakoukoliv odpověď,“ řekl bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Nejenom Polsko, ale i my nebo jižní Německo se zcela jistě dostáváme do zorného pole těchto zbraní. To samozřejmě mění situaci z taktického hlediska v této části Evropy. Aliance bude muset nějakým způsobem zareagovat. Rusku by měl být vyslán jasný signál,“ sdělil bezpečnostní analytik Daniel Koštoval.

Bezpečnostní analytik Miroslav Tůma označil krok Moskvy za nebezpečný vývoj, který v Evropě zvyšuje napětí. „Pozadím jsou stále vyostřenější vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Putin zdůraznil, že Moskva krokem neporuší žádné dohody o nešíření jaderných zbraní, a také poukázal na to, že i Spojené státy rozmístily jaderné zbraně na území svých spojenců (Itálie, Belgie, Nizozemsko, Německo, Turecko).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Další eskalace konfliktu. Rusko v Bělorusku rozmístí taktické jaderné zbraně, řekl Putin

„Shodli jsme se s Lukašenkem, že umístěním taktických jaderných zbraní v Bělorusku nijak neporušíme režim nešíření (jaderných zbraní, pozn. red.),“ prohlásil ruský diktátor. Rovněž připomněl, že Bělorusko o jejich umístění žádalo dlouho. Důvodem pro rozhodnutí bylo podle Putina britské oznámení, že Londýn začne Ukrajině dodávat protitankové náboje z ochuzeného uranu.

Washington klidní obavy

Ukrajina se už déle než rok brání ruské ozbrojené agresi a západní státy ji podporují též dodávkami vojenské techniky i munice. Více či méně otevřené hrozby jaderným arsenálem přitom z Moskvy zaznívají opakovaně.

Putin podle ruských agentur poznamenal, že typ munice s ochuzeným uranem, který Západ hodlá předat Kyjevu, sice není zbraní hromadného ničení, ale „tak či onak vytváří radioaktivní prach, a proto může být velmi nebezpečný“. Ochuzený uran nicméně není vysoce radioaktivní, i když je považován za toxický a karcinogenní.

Britské ministerstvo obrany Putinovo tvrzení odmítlo s tím, že zmíněné náboje jsou standardním vojenským vybavením po celá desetiletí. „Jde o záměrnou dezinformaci, což Rusko moc dobře ví. Přesto tak činí,“ sdělil resort.

Americké ministerstvo obrany v první reakci uvedlo, že nic nenaznačuje, že by se Rusko připravovalo jaderné zbraně použít. Pentagon také nevidí důvod k úpravě své jaderné zbrojní strategie. Situaci ale budou USA nadále sledovat a jsou odhodlány ctít závazek kolektivní obrany NATO.

Tagy: