Úder v týlu nepřítele? Rusům přímo na základně vybuchly vrtulníky, video naznačuje sabotáž

Zdá se, že ruská armáda má velké problémy nejen na Ukrajině, ale i na svém území. Daleko od Ukrajiny, konkrétně v Pskovské oblasti poblíž Lotyšska, došlo k explozím, které zničily několik vojenských vrtulníků a jiné poškodily. Aktuálně zveřejněné video navíc ukazuje maskovaného muže, který měl u vrtulníků připravovat nálože.

Americká televize CNN přinesla záběry s neznámým mužem, který má na jedné letecké základně v ruské Pskovské oblasti pokládat výbušniny. Satelitní snímky ukazují, že následně na základně došlo k explozi, která značně poškodila několik ruských vrtulníků.

Podle CNN má jít konkrétně o leteckou základnu u obce Beredniki. Ta se nachází jen zhruba 35 kilometrů od hranic s Lotyšskem. Od Ukrajiny je vzdálená na 1 000 kilometrů.

K explozím mělo podle některých médií dojít během noci noci. „Okolo 10. hodiny večer uslyšel vojenský personál několik explozí a poté viděl poházené trosky dvou vrtulníků. Exploze byly tak silné, že fragmenty byly rozházené ve vzdálenosti 200 metrů,“ popisuje jeden uživatel na převážně ruské sociální síti Telegram.

Ukrajina oznámila, že při explozi došlo ke „kompletnímu zničení dvou ruských vojenských vrtulníků KA-52 a jednoho MI-28N, další dva stroje byly značně poškozeny“. Na druhou stranu však Ukrajinci neuvedli, zda za sabotáží stáli přímo oni.

Stáli za sabotáží Ukrajinci?

CNN uvádí, že pokud za úderem přecejen stojí Ukrajina, pak by se jednalo o nejdále provedenou operaci od ukrajinského území. Americká stanice upozorňuje na to, že ačkoliv Kyjev nepřiznal zodpovědnost za výbuchy, tak o nich prostřednictvím své tajné služby informoval velmi rychle.

Ukrajinci se ovšem delší dobu nepřiznávají k některých explozím, které zasáhly Rusko. Příkladem z nedávné minulosti budiž výbuch na Krymském mostě přes Kerčskou úžinu. Kyjev za něj odpovědnost nepřevzal, ale Rusko mělo jasno. Krátce nato začala Moskva raketami ostřelovat ukrajinská města, a to i ta, která se nachází daleko za frontovou linií.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba však v nedávném telefonickém rozhovoru pro ruské vtipálky, kteří se mu představili jako americký diplomat Michael McFaul, přiznal, že za údery na Krymu a v ruské Belgorodské oblasti, skutečně stála Ukrajina.

Tagy:
Moskva Ukrajina Lotyšsko Rusko Kyjev letecká základna Ozbrojené síly Ruské federace Dmytro Ivanovyč Kuleba Kamov Ka-52 Pskovská oblast