Fanoušci jsou z dresů na olympiádě nadšeni. Hokejisté se ale po Pekingu vrátí ke „slepici“

Hokejové fanoušky nepotěšila na olympiádě jen dramatická výhra nad Ruskem, ale i návrat ke starší verzi dresu se státním znakem. Jinak totiž národní tým hraje už přes tři roky s triky, na jejichž hrudi je inovované logo lva. Lidé k němu mají dlouhodobě výhrady, přezdívají mu hanlivě slepice. Přestože však současná olympijská varianta vyhrála před pár dny i zámořskou anketu o nejhezčí dresy v historii, reprezentace se stejně vrátí ke kritizovanému modelu.

Jsou to už skoro čtyři roky, co změna reprezentačního dresu spustila v Česku hokejovou revoluci. Drtivou většinu fanoušků tehdy pobouřilo, že z trikotu národního týmu zmizel státní znak, s nímž mužstvo po rozdělení federace vyhrálo olympiádu v Naganu 1998, opanovalo šest mistrovství světa a dobylo spoustu slavných vítězství. Z rozhodnutí funkcionářů jej po čtvrtstoletí vystřídal údajně modernější motiv lva.

Jaký dres se vám líbí víc?

Nahněvalo to jak fanoušky, tak mnohé hokejisty. S novou variantou se nemohli smířit třeba David Pastrňák s Ondřejem Pavelcem, inovované logo bylo kritizováno jako ubohá kopie jisté značky náklaďáků, jiní v ní viděli zmoklou slepici.

Změna měla jistou logiku: Hokejovému svazu utíkaly velké peníze, jelikož si dresy se státním znakem nemohl dát patentovat, a fanoušci si tak ve velkém kupovali nelicencované repliky. To se díky lvímu úboru změnilo, přízeň u lidí si však nezískal ani po několika odehraných sezonách.

Proto teď očím mnoha příznivců lahodí, když na olympiádě v Pekingu znovu vidí své oblíbence v tradičních dresech, na nichž je erb se lvem i s moravskou a slezskou orlicí. Twitter se zaplnil příspěvky typu: „Takhle má vypadat národní dres!“ Nebo: „Znak je víc než nějaké logo!“

„Kéž by návrat ke státnímu znaku nahrazujícího tu podivnou slepici, kterou nějaký neumětel prosadil na dresy kvůli změně pro změnu, hokejistům i hokejistkám, přinesl konečně úspěch,“ zněl další z komentářů na sociálních sítích.

Jenže autoři podobných vzkazů budou zklamáni, reprezentace se hned po olympiádě vrátí k údajně progresivnějšímu modelu se lvem. Oblíbený znak bude z hrudí reprezentantů svítit právě jen na turnaji v Číně.

„Při olympijských hrách platí na rozdíl od dalších mezinárodních akcí přesná pravidla pro motivy, které lze na dresech použít. Povoleny jsou státní znak nebo název země, nikoli například loga národních federací,“ vysvětlil generální sekretář Českého hokeje Martin Urban.

Fanoušky to mrzí o to víc, že současné dresy se znakem ocenili i v zahraničí. Je to jen pár dnů, co je renomovaný web The Athletic vyhlásil za vůbec nejpovedenější v hokejové historii olympiád.

„Česká nádhera má výrazné, syté barvy a erb, díky kterému se cítím jako ve Hře o trůny,“ objasnil jeden z hlasujících.

Tagy: