Fiala se setká s papežem
Premiér Petr Fiala (ODS) se příští čtvrtek setká ve Vatikánu s papežem Františkem. Hovořit budou o aktuálních mezinárodních otázkách či české pomoci Ukrajině. Předseda vlády zamíří do Vatikánu z Berlína, kde ve středu vystoupí jako čestný řečník na zasedání Východního výboru německého hospodářství. Ještě předtím v úterý bude v Paříži jednat s Macronem o předsednictví v EU či jaderné energetice.
Fialu ve Vatikánu přijme papež František, předseda vlády bude jednat také se šéfem vatikánské diplomacie kardinálem Pietrem Parolinem. „Jejich rozhovory se dotknou aktuálních mezinárodních otázek a české pomoci napadené Ukrajině a jejím obyvatelům,“ sdělila Strakova akademie.
Ženy obránců Azovstalu prosí o pomoc papeže (11. května 2022). Zdroj: Profimedia.cz
Papež František Zdroj: AP
Ve svém tradičním poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) papež nepřímo zkritizoval Rusko za to, že Ukrajinu zatáhlo do krutého a nesmyslného konfliktu. Zdroj: Profimedia.cz
Olena Zelenská s manželem na návštěvě u papeže Zdroj: Profimedia.cz
Papež František vyzval světové vůdce, aby vyslyšeli prosby lidu o mír na Ukrajině. Zdroj: Profimedia.cz
Papež František ve vysílání italské talkshow Jaké je počasí? Zdroj: Profimedia.cz
Papež František pronesl 25. prosince vánoční poselství. Zdroj: AP
Papež František na palubě letadla během své návštěvy Kypru a Řecka Zdroj: AP
Papež František na ostrově Lesbos Zdroj: AP
Zuzana Čaputová a papež František Zdroj: AP
Papež František a Zuzana Čaputová Zdroj: AP
V úterý se Fiala setká v Paříži s Macronem mimo jiné s ohledem na to, že Česko od Francie za měsíc přebere předsednictví v Radě EU. Mluvčí kabinetu Václav Smolka webu Seznam Zprávy řekl, že jednání se bude týkat i situace na Ukrajině či podpory jaderné energetiky.
Válka na Ukrajině
Francouzská státní energetická společnost EdF je spolu s americkou firmou Westinghouse a jihokorejskou KHNP ve hře o vybudování nového jaderného bloku elektrárny v Dukovanech. Se šéfem EdF se však Fiala nesetká, i když o to podle webu měla francouzská strana zájem.
Naposledy byl v Česku papež Benedikt XVI.
S papežem Františkem jednal při příležitosti setkání lídrů zemí Evropské unie na summitu v Římě v březnu 2017 tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Františkův předchůdce Benedikt XVI. přijal ve Vatikánu předsedy vlády Jana Fischera v roce 2009 či Petra Nečase (ODS) o tři roky později.
Sobotka při setkání pozval papeže do Česka, což učinili opakovaně prezident Miloš Zeman či bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) při přijetí ve Vatikánu v roce 2019. Zatím posledním papežem, který Česko navštívil, byl Benedikt XVI., který v září 2009 sloužil mše pod širým nebem v Brně a ve Staré Boleslavi. Před Benediktem byl v Česku v roce 1997 papež Jan Pavel II.
Vatikán v polovině května oznámil, že novým pražským arcibiskupem se stane olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Nahradil kardinála Dominika Duku, který funkci vykonával od roku 2010. Výběr Dukova nástupce trval několik let. Duka letos dosáhl věku 79 let, církevní hodnostáři obvykle funkce opouštějí po dovršení 75 let.
Graubnerovi bude letos v srpnu 74 let, pozici pražského arcibiskupa je připraven vykonávat několik let. „Když to bude méně, zlobit se nebudu, když síly budou, jsem ochotný pracovat, dokud to půjde,“ uvedl. V nejbližších letech by měla v Česku nastat změna nejen na pozici pražského arcibiskupa, ale také v čele dalších diecézí.
V Berlíně bude Fiala na pozvání německého hospodářského svazu Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft (OA). Svaz, mezi jehož členy patří velké společnosti jako BASF, Deutsche Bank či Siemens, podporuje hospodářské vztahy Německa se střední a východní Evropou.