Policie na pařížském letišti Charlese de Gaullea v úterý zatkla muže podezřelého z vraždy saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího. Informovala o tom francouzská rozhlasová stanice RTL. Členové komanda ze Saúdské Arábie Chášukdžího brutálně zavraždili v říjnu 2018 na konzulátu této blízkovýchodní země v Istanbulu.
RTL uvedla, že policie 33letého podezřelého jménem Chálid Utajbí zadržela v úterý ráno, když chtěl nastoupit do letadla mířícího do Rijádu. Jde o někdejšího příslušníka královské gardy odpovědné korunnímu princi Muhammadovi bin Salmánovi. Patří do skupiny občanů Saúdské Arábie hledaných Interpolem v souvislosti s vraždou opozičního novináře. Podle justičních zdrojů, na které se odvolává RTL, francouzské úřady zahájily kroky k vydání Utajbího do Turecka.
„Vítám zatčení jednoho z Džamálových vrahů ve Francii,“ napsala na Twitteru novinářova snoubenka Hatice Cengizová. „Francie by ho za jeho zločin měla soudit, nebo ho vydat do země, která je schopná a ochotná skutečně vyšetřovat jak jeho, tak člověka, který vydal rozkaz Džamála zavraždit,“ dodala.
Vraždu Chášukdžího schválil saúdský princ. Tvrdí to zpráva americké tajné služby
Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího. Ten byl v roce 2018 brutálně zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. K takovému závěru podle dlouho očekávané zprávy dospěly americké tajné služby.
Šéfka lidskoprávní organizace Amnesty International Agnès Callamardová a někdejší zvláštní vyšetřovatelka OSN pro případ vraždy Chášukdžího uvedla, že zatčení podezřelého muže by mohlo znamenat průlom. „Pokud jde o toho samého muže, který je zmiňován na různých sankčních seznamech a v mé zprávě (z vyšetřování), pak byl tehdy v rezidenci konzulátu,“ napsala na Twitteru.
Americké tajné služby letos koncem února zveřejnily zprávu, podle které Muhammad bin Salmán, de facto vládce Saúdské Arábie, operaci s cílem zajmout nebo zabít Chášukdžího schválil. Bin Salmán jakékoli spojování s brutálním činem odmítá.
Novinář Chášukdží, který žil od roku 2017 v USA, psal názorové sloupky kritické vůči korunnímu princi pro americký deník The Washington Post. Komando spojované s korunním princem novináře zabilo 2. října 2018 na konzulátu v Istanbulu, kam si šel Chášukdží pro dokumenty ke svatbě s Cengizovou. Rijád zprvu tvrdil, že novinář z budovy odešel, po dvou týdnech přiznal, že tam byl zabit. Jeho tělo se nenašlo, podle turecké policie byl zřejmě rozčtvrcen.
Džamál Chášukdží Zdroj: AP
Saúdská Arábie za tuto vraždu odsoudila několik lidí k trestu smrti, který posléze zmírnila. Také Turecko obžalovalo v souvislosti s vraždou Chášukdžího 26 obyvatel Saúdské Arábie, které soudí v nepřítomnosti. Jedním z nich je v úterý zatčený Chálid Utajbí. Minulý měsíc turecká justice vyzvala saúdské úřady, aby jí sdělily, zda někteří z obžalovaných tureckou prokuraturou, mezi nimiž jsou i zástupce konzula a atašé, už byli odsouzeni v Saúdské Arábii.
Nejmenovaný saúdskoarabský činitel v úterý agentuře Reuters řekl, že v případě zatčení ve Francii jde o „případ mylné identity“ a že všichni odsouzení v tomto případě si své tresty odpykávají v Saúdské Arábii.