Genitální bradavice, odborně kondylomata, jsou častým, ale přehlíženým problémem. Příčinou je HPV virus, kterým se během života nakazí až 80 % sexuálně aktivních lidí. Přestože očkování může zabránit jejich vzniku, mnoho lidí o této možnosti neví. Příběh Tomáše, který se s tímto problémem potýkal, přibližuje realitu léčby i důležitost prevence.
U lékaře se s nimi lidé zrovna nechlubí. Na druhou stranu právě doktoři si s kondylomaty vědí rady, i když léčba nemusí zabrat hned na první pokus. Příčinou výrůstků, většinou na intimních partiích, je HPV virus, se kterým se potká většina lidí žijících sexuálním životem. Jedinou obranou je očkování, to ale bohužel nevěděl Tomáš.
Prof. Petr Arenberger v pořadu Co na to vaše zdraví vysvětluje, že virus napadá kožní buňky podobně jako běžné bradavice: „Virus vytváří dutinky v napadených buňkách, pomnožuje se a vede k růstu okolní tkáně. Pokud obsahuje ošklivější proteiny, může způsobit i rakovinu.“
Tomáš se s kondylomaty setkal poprvé doma během hygieny. „Při hygieně doma jsem zjistil, že mám výrůstky na genitáliích. Navštívil jsem dermatologa, který mi předepsal vodičku. Na chvíli problém zmizel, ale po čase se bradavice vrátily,“ vysvětluje. Po opakované aplikaci léčby speciálními roztoky byl problém vyřešen. „Ať tak či tak – na vině byl konkrétní typ HPV viru, který způsobuje kondylomata,“ dodává.
Prof. Petr Arenberger popisuje mechanismus, kterým HPV napadá kožní buňky: „Virus vytváří dutinky v napadených buňkách, pomnožuje se a způsobuje růst okolní tkáně. U některých typů viru, které obsahují nebezpečnější proteiny, může dojít až k rakovině.“ Přesto dodává: „Naštěstí tento typ viru, který způsobuje genitální bradavice, rakovinu nezpůsobuje.“
Léčba kondylomat zahrnuje různé metody. „Můžeme je odstranit speciální látkou, která způsobí, že výrůstky odpadnou. Někdy to nezabere na první pokus a léčbu je třeba opakovat,“ uvádí Arenberger. Alternativou je například zmrazení tekutým dusíkem.
HPV: Tichý společník, kterého si málokdo všimne
Humánní papilomavirus (HPV) je nejčastější virovou sexuálně přenosnou infekcí. Podle Dr. Přemysla Procházky, vedoucího venerologické ambulance společnosti Medicentrum s.r.o., je jeho rozšíření ohromující: „Až 80 % sexuálně aktivní populace se s HPV během života setká,“ vysvětluje odborník.
„Virus se přenáší nejen klasickým vaginálním sexem, ale také orálním sexem nebo kontaminovanými rukama. Dokonce se může přenést kontaktem, třeba při přebalování dětí.“
Medicentrum Beroun a.s.
Společnost Medicentrum Beroun a.s., jako jedna z prvních ve Středočeském kraji, zahájila svoji léčebnou činnost v roce 1995. Privatizací berounské polikliniky vzniklo komfortní privátní zdravotnické zařízení se špičkovými specialisty s praxí nejen na předních českých klinikách, ale také v zahraničí. Právě díky jejich profesionální kvalitní odborné práci může v současné době Medicentrum Beroun a.s., nabídnout nejen základní služby, ale rovněž nadstandardních služby či speciální firemní programy.
Inkubační doba viru je až šest měsíců, a proto není jednoduché nákazu odhalit. Dr. Procházka vysvětluje: „Dopředu neodhadnete, zda je váš partner rizikový. Kondylomata mohou být schovaná v pochvě, nebo si je muž nemusí všimnout, protože zpočátku vypadají jako malé výrůstky. Bohužel se rychle množí – během měsíce mohou dorůst až na velikost 1,5 centimetru.“
Prevence je základ: Očkování jako účinná ochrana
Nejlepší obranou proti HPV je očkování. Prof. Arenberger zdůrazňuje, že prevence by měla začít včas: „Ideální je očkovat ještě před zahájením pohlavního života. Dříve se očkovala pouze děvčata kvůli riziku rakoviny děložního čípku, ale dnes doporučujeme očkovat i chlapce, protože jsou přenašeči.“
Podle Dr. Procházky je nejúčinnější nonavalentní vakcína Gardasil, která chrání nejen před typy HPV způsobujícími rakovinu, ale i před těmi, které vyvolávají kondylomata. Osvěta roste, což potvrzuje i zdravotní sestra Ilona Tyburcová z Medicentrum s.r.o.: „Lidé dnes více vědí, kam se obrátit, a zájem o očkování narůstá.“ Od 1. ledna 2024 je očkování hrazeno zdravotními pojišťovnami pro obě pohlaví ve věku 11–14 let.
Pro Tomáše, který kondylomata prodělal, je onemocnění velkým ponaučením: „Je to sexuálně přenosná nemoc, a jelikož jsem byl dlouho s partnerkou, myslel jsem si, že očkování nepotřebuji. Kdybych věděl, že se HPV přenáší i jinak, rozhodně bych očkování zvolil.“
Podle Prof. Arenbergera je klíčem prevence a pravidelné kontroly: „Pokud se infekce projeví, neodkládejte návštěvu lékaře. Včasná léčba znamená snazší zvládnutí problému a menší komplikace.“