reklama

Hádka o nouzový stav. Jednáte alibisticky a nemáte názor, vmetl Okamura Pekarové

Česko bude i přes Štědrý den v nouzovém stavu. Jestli dojde k jeho prodloužení, ještě není jasné. Přesto se kvůli tomu ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali šéfka TOP 09 a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda SPD Tomio Okamura. Podle něj nastupující vládní pětikoalice jednala alibisticky.

reklama

Dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO) zavedla v Česku nouzový stav od 26. listopadu do 25. prosince. Restaurace, bary či kluby musí mít zavřeno mezi 22:00 a 5:00. Vláda zakázala i vánoční trhy. O případném prodloužení nouzového stavu už ale musí rozhodnout Poslanecká sněmovna.

„Hodnocení nouzového stavu a opatření bychom měli nechat na další týdny. Stále nevíme, zda epidemie bude opravdu klesat, nebo se situace ještě zhorší. Je brzy předjímat, zda má nouzový stav platit i dál. Měli bychom s ním šetřit a zacházet opatrně. Je důležité ho spíše nemít, abychom se pomalu vraceli do normálního života,“ řekla Pekarová, jejíž TOP 09 je jednou ze stran koalice Spolu (s ODS a KDU-ČSL) a nově vznikající vlády s hnutím STAN a Piráty.

Proti nouzovému stavu naopak dlouhodobě vystupuje SPD. „Navrhli jsme jeho zrušení, protože opatření lze realizovat na základě zákona o ochraně veřejného zdraví a krizového zákona. Nová vládní koalice se hlasování alibisticky zdržela. To, že pětikoalice na to nemá názor, mě nemile překvapilo. Pro občany není jejich nerozhodnost dobrá zpráva. I zdržení se hlasování znamená podporu nouzového stavu,“ vmetl Okamura Pekarové.

Budoucí vláda oznámila, že opatření respektuje, podle jejího Anticovid týmu jsou ale nové restrikce přijímané ve zmatku. Pekarová podotkla, že spíše než zavádět nová opatření v nouzovém stavu je potřeba dodržovat ta stávající. „Současné restrikce už nikdo nestíhá sledovat, možná se v nich lidé neorientují. Protože se opatření nevymáhají, někdo je ani dodržovat nechce. To bych zlepšila,“ prohlásila.

Zrušení povinného očkování

Ke sporu mezi oběma politiky došlo i u povinného očkování. Předseda lidovců Marian Jurečka v neděli oznámil, že nastupující vláda zruší od března vyhlášku o povinné vakcinaci pro lidi nad 60 let a u některých profesí. Tu připravil stávající ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který pro CNN Prima NEWS uvedl, že vyhlášku vydá podle plánu a je na dalším kabinetu, co s ní udělá.

„Oni neví, co chtějí. Navrhli jsme ve Sněmovně usnesení, které by vládě uložilo, aby nezaváděla povinné očkování. Pětikoalice se zase alibisticky zdržela. Občané mi píší, že jsou znepokojeni, jak se k tomu nová vláda staví. Povinné očkování není řešením, ale je potřeba zacílit ochranu na rizikové skupiny. Třeba k praktikům dostat léky jako ve vyspělých zemích,“ řekl Okamura na adresu zástupkyně vládní pětikoalice.

Pekarová se proti tomu ohradila: „Určitě víme, co chceme. Dlouhodobě říkáme, aby se lidé naočkovali. Je to bezpečná možnost a je zdarma. Pan Okamura přispívá tímto znejišťujícím jazykem k tomu, aby lidé očkování nedůvěřovali. Na JIP umírají hlavně neočkovaní, vakcinace je ochrana před těžším průběhem. Musíme předejít omezení péče pro jiné pacienty, třeba ty s rakovinou,“ vysvětlila.

Tagy:

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama