Hádka o nouzový stav. Jednáte alibisticky a nemáte názor, vmetl Okamura Pekarové

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Tomio Okamura (SPD)

Rozhovor s Okamurou a Pekarovou Adamovou

Česko bude i přes Štědrý den v nouzovém stavu. Jestli dojde k jeho prodloužení, ještě není jasné. Přesto se kvůli tomu ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali šéfka TOP 09 a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda SPD Tomio Okamura. Podle něj nastupující vládní pětikoalice jednala alibisticky.

Dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO) zavedla v Česku nouzový stav od 26. listopadu do 25. prosince. Restaurace, bary či kluby musí mít zavřeno mezi 22:00 a 5:00. Vláda zakázala i vánoční trhy. O případném prodloužení nouzového stavu už ale musí rozhodnout Poslanecká sněmovna.

„Hodnocení nouzového stavu a opatření bychom měli nechat na další týdny. Stále nevíme, zda epidemie bude opravdu klesat, nebo se situace ještě zhorší. Je brzy předjímat, zda má nouzový stav platit i dál. Měli bychom s ním šetřit a zacházet opatrně. Je důležité ho spíše nemít, abychom se pomalu vraceli do normálního života,“ řekla Pekarová, jejíž TOP 09 je jednou ze stran koalice Spolu (s ODS a KDU-ČSL) a nově vznikající vlády s hnutím STAN a Piráty.

Proti nouzovému stavu naopak dlouhodobě vystupuje SPD. „Navrhli jsme jeho zrušení, protože opatření lze realizovat na základě zákona o ochraně veřejného zdraví a krizového zákona. Nová vládní koalice se hlasování alibisticky zdržela. To, že pětikoalice na to nemá názor, mě nemile překvapilo. Pro občany není jejich nerozhodnost dobrá zpráva. I zdržení se hlasování znamená podporu nouzového stavu,“ vmetl Okamura Pekarové.

Budoucí vláda oznámila, že opatření respektuje, podle jejího Anticovid týmu jsou ale nové restrikce přijímané ve zmatku. Pekarová podotkla, že spíše než zavádět nová opatření v nouzovém stavu je potřeba dodržovat ta stávající. „Současné restrikce už nikdo nestíhá sledovat, možná se v nich lidé neorientují. Protože se opatření nevymáhají, někdo je ani dodržovat nechce. To bych zlepšila,“ prohlásila.

Zrušení povinného očkování

Ke sporu mezi oběma politiky došlo i u povinného očkování. Předseda lidovců Marian Jurečka v neděli oznámil, že nastupující vláda zruší od března vyhlášku o povinné vakcinaci pro lidi nad 60 let a u některých profesí. Tu připravil stávající ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který pro CNN Prima NEWS uvedl, že vyhlášku vydá podle plánu a je na dalším kabinetu, co s ní udělá.

„Oni neví, co chtějí. Navrhli jsme ve Sněmovně usnesení, které by vládě uložilo, aby nezaváděla povinné očkování. Pětikoalice se zase alibisticky zdržela. Občané mi píší, že jsou znepokojeni, jak se k tomu nová vláda staví. Povinné očkování není řešením, ale je potřeba zacílit ochranu na rizikové skupiny. Třeba k praktikům dostat léky jako ve vyspělých zemích,“ řekl Okamura na adresu zástupkyně vládní pětikoalice.

Pekarová se proti tomu ohradila: „Určitě víme, co chceme. Dlouhodobě říkáme, aby se lidé naočkovali. Je to bezpečná možnost a je zdarma. Pan Okamura přispívá tímto znejišťujícím jazykem k tomu, aby lidé očkování nedůvěřovali. Na JIP umírají hlavně neočkovaní, vakcinace je ochrana před těžším průběhem. Musíme předejít omezení péče pro jiné pacienty, třeba ty s rakovinou,“ vysvětlila.

Tagy: