Ikonický, ale pomalý a kostrbatý. Prohlížeč Internet Explorer po 27 letech nadobro končí

V jednu chvíli byl nejpoužívanějším internetovým prohlížečem na světě, nyní mu ale technologická společnost Microsoft dává sbohem. Po 27 letech končí legendární Internet Explorer. Ze strany vývojářů už se počínaje 15. červnem nedočká žádných dalších aktualizací, bezpečnostních balíčků ani oprav. Všechny uživatele bude Microsoft přesměrovávat na novější a spolehlivější prohlížeč Edge.

Internet Explorer (IE) byl původně součástí operačního systému Windows, posledních 20 let ale oproti jiným alternativám výrazně zaostával, co se týče rychlosti či zabezpečení. Microsoft navíc pod tlakem Evropské unie musel umožnit uživatelům svého operačního systému využívat jiné prohlížeče. Od té doby začal růst podíl konkurenčního Chromu od Googlu nebo Firefoxu.

V červenci 2015 nasadil Microsoft nový prohlížeč pojmenovaný Edge, který se stal součástí stále aktuálního operačního systému Windows 10 a používá stejnou technologii jako Chrome. Oproti Exploreru je výrazně rychlejší, navíc obsahuje zabudovaný režim Internet Explorer, který řeší problém s weby vyžadujícími končící prohlížeč.

Explorer ale bude možné používat v zařízeních, která musí fungovat dlouhodobě beze změny – jde například o různé systémy v lékařství, dopravě či průmyslu. I tak ale vývojáři doporučují kvůli bezpečnosti přejít na novější alternativy.

Nejpoužívanější prohlížeč jedné éry

První verzi internetového prohlížeče Internet Explorer představila americká firma Microsoft 16. srpna 1995. Tato verze Exploreru byla součástí softwarového balíčku Plus!, který bylo možné dokoupit k operačnímu systému Windows 95. Zakladatel a tehdejší šéf Microsoftu Bill Gates téhož roku oznámil záměr firmy podporovat a rozvíjet internet, a tak Microsoft svůj Internet Explorer začal přidávat k Windows 95 zdarma.

Postupem času si Explorer získal mezi prohlížeči dominantní postavení – v roce 2002 jeho podíl v počítačích uživatelů dosáhl ve světě i v ČR přes 90 procent.

Microsoft svůj prohlížeč neboli browser nestavěl „na zelené louce“, ale použil v něm část zdrojového kódu prohlížeče Mosaic od společnosti Spyglass. Licencováním již hotového softwaru chtěla Gatesova firma dohnat ztrátu vzniklou podceněním nástupu internetu do firem a domácností.

V době, kdy Internet Explorer přišel na trh, byl nekorunovaným králem webových prohlížečů program Netscape Navigator. První dvě verze Exploreru pro něj nepředstavovaly vážnější konkurenci. Situace se ale začala měnit v létě roku 1996 s příchodem Internet Exploreru 3, který už snesl srovnání s Navigatorem. Tím padl startovní výstřel takzvané války prohlížečů, v níž byl Netscape Navigator nakonec poražen.

Bezpečnostní problémy i nedostatečná rychlost

Hlavním důvodem rychlého rozšíření Exploreru byla agresivní obchodní politika Microsoftu. Ten ze svého browseru učinil integrální součást svého operačního systému Windows. Uživatelé si samozřejmě mohli nainstalovat alternativní prohlížeč, ale velké části z nich stačil ten předinstalovaný. Tento postup pomohl Exploreru rychle získat významný tržní podíl. Zároveň byl ale terčem kritiky ze strany konkurence a vzbudil pozornost antimonopolních úřadů v USA i v Evropě.

Nejpozději v roce 2000 bylo zjevné, že Explorer „převálcoval“ veškerou konkurenci na platformě PC. Pak se ale Microsoft dopustil podle odborníků fatální chyby. V létě 2001 vypustil do světa šestou verzi svého prohlížeče, která se potýkala s řadou bezpečnostních problémů. Programátoři si navíc příliš nelámali hlavu s respektováním moderních webových standardů, což nutilo tvůrce webů upravovat stránky speciálně pro prohlížeč od Microsoftu. Ten byl navíc tak pomalý, že se stal terčem internetových vtipů.

Pošramocenou pověst Exploreru využila konkurence k zahájení druhého kola války prohlížečů. Prvním vážným vyzyvatelem Microsoftu byla organizace Mozilla Foundation, která koncem roku 2004 začala nabízet bezplatný prohlížeč Firefox.

Jen o něco později se přidal norský browser Opera, jenž byl do roku 2005 placeným programem. V roce 2008 uvedla společnost Google svůj vlastní prohlížeč Chrome, který od počátku zaujal svoji stabilitou, jednoduchostí i rychlostí a který na pozici celosvětově nejpoužívanějšího internetového prohlížeče vystřídal Explorer v roce 2012 a zůstal na ní dodnes.

Prohlížeč oslabily i kroky Evropské unie

V neprospěch Exploreru hovořila podle odborníků také jeho složitost, Chromu oproti tomu pomohlo velké rozšíření operačního systému Android od Googlu v přenosných zařízeních. V roce 2009 navíc Evropská komise Microsoftu nařídila, aby uživatelům nabízel možnost výběru webového prohlížeče, což postavení Exploreru, který byl do té doby dodávaný jako součást operačního systému Windows, dále oslabilo.

Pod tlakem konkurence se Internet Explorer podstatně zlepšil, poslední, jedenáctá verze byla představena v říjnu 2013. Podle Microsoftu byl tehdy Internet Explorer s pořadovým číslem 11 nejrychlejším prohlížečem na trhu. V červenci 2015 pak Microsoft přišel s vlastním novým prohlížečem Edge, který byl oproti svému předchůdci rychlejší i bezpečnější.

Have a good one guys ❤

Posted by InternetExplorer on Friday, December 31, 2021

Pro IE to znamenalo další pokles tržního podílu. Zatímco ještě v létě 2015 měl podle analytického webu StatCounter podíl zhruba 20 procent, o tři roky později jeho globální podíl klesl na sedm procent a počátkem letošního roku se dostal až pod jedno procento. Letos v dubnu měl na globálním trhu největší podíl Chrome (65 procent). Druhý největší díl koláče si uřízl prohlížeč Safari společnosti Apple s 18 procenty, Microsoft Edge měl tři procenta a Internet Explorer 0,7 procenta.

V současnosti má v Česku největší podíl Chrome s 56 procenty trhu, následuje Edge s necelou desetinou, prohlížeč od domácího Seznamu s devíti procenty a Firefox s 8,5 procenta.

Tagy:
Google technologie aplikace program Microsoft Internet Explorer prohlížeč Internet Google Chrome Mozilla Firefox

Hlavní zprávy

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD
Politika

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD

Sněmovní volby by v srpnu vyhrálo ANO s 29 procenty hlasů před ODS se 16 procenty a SPD se 14 procenty, ukázal model Medianu. Piráti by získali 11,5 procenta a ČSSD pět procent. Další strany by pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny nepřekročily, a to včetně nyní sněmovních uskupení STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnila agentura Median. Průzkum dále ukázal, že roste ochota lidí zúčastnit se voleb.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku
Soudy

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Infobox
sledujeme živě
11:14

Vítězné ANO v J. Hradci zatím výrazně nepokročilo v jednání o koalici

10:56

Ve Šlapanicích bude pokračovat hnutí Čisté Šlapanice, získalo většinu křesel

10:18

Vítězné ANO v Litvínově jedná o koalici, skokanem je komunistka

10:01

Vítězný Nymburk s klidem jedná v Nymburce o koalici, nejprve osloví ODS

Senát je dobře placené odkladiště neúspěšných politiků. Zbytečná instituce, zdůraznil Zeman

Senát je elegantní a dobře placené odkladiště neúspěšných politiků, řekl prezident Miloš Zeman na konto horní komory parlamentu. V nedělní povolební Partii Terezie Tománkové se opřel nejen do šéfa Senátu Miloše Vystrčila, který ve svém obvodu postoupil do druhého kola hlasování, ale také do svých někdejších prezidentských protikandidátů. O horní komoře prezident rovněž řekl, že je to „zbytečná až škodlivá instituce“.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Ředitel NP České Švýcarsko končí. Nezvládl krizové řízení, vysvětlila odvolání ministryně

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Informaci sdělila mluvčí ministerstva Beata Berníková. V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní. Ministerstvo vypíše na místo ředitele výběrové řízení.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Jaroš ke kritické noci Soukalové v Alpách: Pomáhají ruská kamna, prostě musíte přežít

Celkem 20 hodin nebylo o bývalé biatlonistce a nyní moderátorce CNN Prima NEWS Gabriele Soukalové slyšet. Ztratila se při středeční vyjížďce na kole v italských Alpách a musela nevybavená strávit noc uprostřed přírody v mrazivých teplotách. Bohaté zkušenosti s drsnými podmínkami má český horolezec Radek Jaroš, který promluvil o tom, co dělat, když se někdo ztratí podobně jako trojnásobná olympijská medailistka.

Důvěra v českou ekonomiku se propadá. U spotřebitelů dosáhla historicky nejnižší úrovně

Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání.

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká

Přestože komunální volby obvykle probíhají jako „politická swingers party“, kde se na stranickou příslušnost příliš nehledí, v Praze toto nehrozí, jelikož vedení vládních stran nedopustí koalici Spolu s hnutím ANO, která by mohla být pro koalici zdrcující. V pořadu 360° to řekl politický expert Petros Michopulos. Také podle komentátorky Lenky Zlámalové se nakonec lídr pražského Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a pirátský kapitán Zdeněk Hřib (Piráti) dokážou přenést přes vyostřenou předvolební kampaň. Politika je podle ní divadlo.

Domácí zpravodajství

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.