CNN Prima News jádro

jádro

Výpis příspěvků ke štítku „jádro“

Evropa má obří zásoby plynu. Stačí jej začít těžit, říká dánský ekonom Bjørn Lomborg

2. května 2022 05:22

Evropská unie by se neměla snažit dosáhnout uhlíkové neutrality za každou cenu. Na vývoj globální teploty nemá tento cíl téměř žádný vliv. Úkolem politiků je vytvářet prostředí pro energetické inovace a neupřednostňovat obnovitelné zdroje. Evropa by se po zkušenosti s válkou na Ukrajině měla zaměřit na těžbu vlastního břidličného plynu, kterého má více než Spojené státy americké. A neupozaďovat jádro. V rozhovoru pro magazín CNN Prima NEWS Rok 2, který vychází v pondělí 2. května, to říká známý dánský ekonom Bjørn Lomborg.

Bez Ruska či Číny. ČEZ zahájil tendr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

17. března 2022 15:26

Energetická společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan. Dostala souhlas od ministerstva průmyslu. Blok by měl stát do roku 2036. Jedná se o největší investici v novodobých dějinách České republiky, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Stát bude podle něj průběžně kontrolovat rizikovost všech tří uchazečů i jejich subdodavatelů.

Francie chce být jaderným lídrem. Postavíme nejméně šest reaktorů, oznámil Macron

10. února 2022 17:52

Francie v nadcházejících desetiletích postaví nejméně šest nových jaderných reaktorů, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Jadernou energii staví do centra úsilí země o uhlíkovou neutralitu do roku 2050. Oznámil také, že chce prodloužit životnost starších jaderných elektráren ze současných 40 let na 50 a více, pokud to bude bezpečné.

Tendr na výstavbu reaktoru v Dukovanech je těsně před spuštěním, říká druhý muž ČEZ

3. února 2022 11:27

Všechny dokumenty potřebné k vyhlášení výběrového řízení na výstavbu reaktoru jaderné elektrárny Dukovany jsou v posuzování novou vládou. Uvedl to místopředseda představenstva energetické skupiny ČEZ Pavel Cyrani v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. „Vyjádření, že můžeme zahájit tendr, očekáváme v blízké době,“ dodal. Cyrani rovněž hovořil o energetické budoucnosti Česka nebo o tom, jak se budou vyvíjet ceny elektřiny.

Unie by se neměla opírat jen o ekoaktivisty. Bez jádra se neobejdeme, má jasno Konečná

2. února 2022 20:54

Evropská komise ve středu schválila dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie. Že jde o dobrou zprávu, se v Česku shodnou zástupci prakticky napříč celým politickým spektrem. Podle europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřiny Konečné je potřeba co nejrychleji dokončit dostavbu jaderných elektráren. „Bez jaderných bloků se v budoucnu neobejdeme,“ řekla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Kam s ním? Česko hledá úložiště pro jaderný odpad, čas na jeho výstavbu se krátí

24. ledna 2022 06:11

Pokud Česká republika do roku 2050 nezprovozní hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, nebude moci dál budovat své jaderné elektrárny. Jde o podmínku pro zařazení jaderných reaktorů mezi čisté zdroje s ohledem na plnění klimatických cílů. Samotná výstavba takového skladu ale trvá desítky let, Česko přitom ještě ani nerozhodlo, kde hlubinné úložiště vznikne.

Fiala je na Slovensku. S Hegerem chtějí společně udávat tón EU a prosazovat jádro

11. ledna 2022 15:05

Český premiér Petr Fiala (ODS) zavítal na svou první zahraniční návštěvu tradičně na sousední Slovensko. Zde se zatím setkal se svým protějškem Eduardem Hegerem. Oba ministerští předsedové se shodli na tom, že chtějí během nadcházejících měsíců udávat tón v Evropské unii díky svým předsednictvím. Kromě toho zmínili, že chtějí společně prosadit jádro do energetického mixu obou zemí coby trvalý čistý zdroj.

Uhlí se můžeme zbavit už v roce 2030. Solární panely čeká rozmach, tvrdí odborníci

10. ledna 2022 09:38

Do roku 2033 by Česko mohlo přestat používat uhlí k výrobě elektřiny a tepla. Počítá s tím vládní programové prohlášení pětikoaličního kabinetu Petra Fialy (ODS). Stát chce v oblasti energetiky využít příležitosti, které vidí v takzvané Zelené dohodě neboli Green Dealu. Uhelné elektrárny ale mají být odstavovány, jen pokud za ně bude adekvátní náhrada. Odborníci si ale myslí, že uhlí by v Česku mohlo skončit už do konce této dekády.