Politici a sport: Bartoš vstává o půl šesté, Babiš šlápl do pedálů. Kdo cvičí nejvíce?

Ve zdravém těle zdravý duch. Skoro to vypadá, že tři týdny před volbami se tímto heslem začali řídit čeští politici. Někteří sice sportují pravidelně, čím dál víc je ale těch, kteří svlékají saka a sezení v poslanecké lavici mění za populární zvedání činek až teď.

Nad Prahou teprve vychází slunce a 41letý Ivan Bartoš už klikuje a dřepuje na venkovním hřišti. Chodí sem poslední dva roky třikrát týdně.

Volby 2021 v jasných otázkách a odpovědích

Zajímají vás konkrétní body z programů politických stran, ale nechcete se probírat stovkami stránek? Redakce CNN Prima NEWS vybrala hlavní témata za vás.

Programy stručně

„Vstávat v půl šestý má své kouzlo. Když vám jde pára od pusy a je nasněženo, říkáte: ‚Tyjo, jsem drsnej.‘ Fakt to nakopává, máte pak energii sedět ve Sněmovně nebo se hádat s panem Faltýnkem,“ uvedl pirátský předseda.

Stejně jako slavné celebrity se do zvedání těžkých vah pustil i Jan Skopeček z ODS. Ten přijal hubnoucí výzvu a před volbami spojil cvičení s kritikou státního rozpočtu. „Stát by se měl zbavit špeků a chtěl jsem jít příkladem, upozornit na to téma. Za šest týdnů jsem zhubl asi osm kilo,“ uvedl poslanec.

Společně s ním cvičí stranický kolega a někdejší ikona skoků na lyžích Jakub Janda. „Já jsem dost lenivý, asi i ostatní poslanci jsou na sport dost leniví. Ale je i dost těch, kteří si chodí zasportovat, zaběhat, třeba se mě ze začátku ptali, kde je ve Sněmovně fitko,“ podotkl Janda.

Pekarová Adamová šlape do pedálů i plave

To vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na dřinu ve fitness centrech vůbec není. „Chodíme se psem na procházku, pokud se to pokládá za sport. A jezdím na kole nebo na rotopedu. To je asi tak maximum, co v této vypjaté době zvládnu. Ministryně Jana Maláčová se zase nedávno nechala vyfotit, jak hází koulí na kuželky.

Premiér Andrej Babiš chce dostat hlasy voličů v Ústeckém kraji a právě tam také ve svých 67 letech nasedl na kolo, byť jen na to elektrické, které si zřejmě oblíbil. Jinak ale zmínil, že na sportování nemá čas, protože „neustále pracuje pro lidi“.

Jednou z největších sportovkyň na politické scéně je šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Běhá, plave a na rozdíl od Babiše pravidelně uráží stovky kilometrů, a to hlavně na klasickém kole. Napomáhá tomu fakt, že její manžel je profesionální cyklista. „Zatímco on mě naučil třeba lyžovat, tak já jsem ho přivedla k běhání,“ uvedla tvář koalice Spolu.

Před minulými volbami se svalnatými fotkami do půl těla chlubil šéf SPD Tomio Okamura. Později se sice ukázalo, že svaly na nich má přifouknuté v počítačovém programu, ale cvičí prý nadále. Kromě boxu se věnuje i sportu, ve kterém Češi Jiří Lipták a David Kostelecký excelovali na nedávných olympijských hrách v Tokiu – získali zlatou a stříbrnou medaili. „Teď přes zimu jsem na sobě zase zapracoval, ale jinak jsem členem střeleckého klubu v disciplíně trap – to je střílení brokovnicí na ty létající hliněné holuby,“ překvapil Okamura.

Jestli vymakaná postava a dobrá kondička zapůsobí na voliče, se ukáže už za dvacet dnů.

Tagy: