Jak zahynula Íránka, která se postavila režimu? CNN mapuje poslední okamžiky vzdorné dívky

Nika Šakaramiová se účastnila demonstrací proti vládnoucímu íránskému režimu.

CNN mapuje poslední okamžiky mladé protestující Íránky

Íránce Nice Šakaramiové bylo teprve 16 let, když vydechla naposledy. Mladá dívka zemřela koncem září v době ostrých protestů, které v zemi s bohatou historií a tvrdými náboženskými pravidly už delší dobu panují. Sama Šakaramiová byla jednou z prominentních postav demonstrací, a tudíž lze usoudit, že byla cílem vládních ozbrojenců. Její smrt podle úřadů neměla mít s protesty žádnou spojitost a panují kolem ní rozpory. Její rodina vládním zprávám o tom, jak Nika zemřela, nevěří. CNN zmapovala poslední okamžiky jejího života.

Je večer 20. září. Kolem 19. hodiny je Nika Šakaramiová přímo v centru dění na demonstraci proti vládnímu režimu. Na videích je patrné, jak stojí na popelnici a skanduje společně s dalšími Íránci, kteří se rozhodli vyjít do ulic.

Situace se následně začala vyostřovat, když na místo začali ve velkém množství proudit policisté, a to jak uniformovaní ozbrojenci, tak tajní v běžném oblečení. Podle záběrů se Íránka pohybovala v blízkosti teheránského parku Laleh. Kvůli postupujícím policistům se společně s dalšími stáhla na jih až do ulice Vesal Širází, kde byla viděna, jak kolem 20:00 telefonuje.

Na posledním videu, kde je patrné, že jde o Šakaramiovou, se před policisty skrývá. „Nehýbej se, nehýbej se,“ říká mladá dívka komusi, zatímco se skrývá mezi auty. V tu dobu už policisté postupují ulicí jak ze severu, tak z jihu. Mladá Nika je de facto obklíčená. Poslední video pořídil člověk v projíždějícím autě. Později pro CNN řekl, že Nika „byla zadržena několika příslušníky bezpečnostních složek“, kteří ji měli nacpat do dodávky.

Co následovalo potom, je otázkou, na kterou se CNN snaží nalézt odpověď. Íránská edice britské televize BBC později získala úmrtní list dívky, na němž bylo jako datum smrti uvedeno 21. září. Podle dokumentu měla dívka zahynout kvůli „úderu tvrdého objektu“, na těle měla mít mnohočetná poranění.

Jak dívka zemřela? Jasnou zprávu nemá ani režim

Jak konkrétně dívka zemřela, nelze jasně říct. Íránské úřady napřed přišly s informací, že Šakaramiovou kdosi shodil z vyvýšené budovy s tím, že to „nemělo spojitost s protesty“. Později ovšem dodaly nové tvrzení, že dívka spáchala sebevraždu.

Íránský prezident odmítl rozhovor CNN. Novinářka Amanpourová si totiž odmítla vzít hidžáb

Íránský prezident Ebráhím Raísí zrušil rozhovor s novinářkou americké televize CNN Christiane Amanpourovou poté, co si v New Yorku odmítla vzít na rozhovor s ním hidžáb – šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí. Reportérka v této souvislosti poznamenala, že žádný jiný íránský prezident po ní nic takového nechtěl, když se rozhovor nekonal v Íránu. V Íránu od islámské revoluce z roku 1979 zákon ženám ukládá nosit hidžáb na veřejnosti.

Ani jedno z tvrzení nebudí příliš důvěry a tak to cítí i dívčina rodina. Matka Niky otevřeně odmítá vládní verze o úmrtí své dcery. Úřady totiž později zveřejnily také údajně další video se Šakaramiovou, na němž se pohybuje v okolí budovy, na které měla prý zemřít.

Na videu se ovšem dívka pohybuje velmi klidně, ačkoliv jen pár hodin předtím je patrné, že se ukrývala před policisty, na které navíc házela kameny. Matka tak nevěří, že dívka na novém videu je skutečně Nika.

Rodina se navíc o smrti Niky utvrdila až po deseti dnech od jejího zmizení, když její tělo objevili v jisté márnici.

Íránské úřady na dotaz CNN, zda Šakaramiová byla vůbec uvězněna policisty před svojí smrtí, nijak nereagovaly.

Spálený hidžáb jako symbol

Demonstrace v Íránu vypukly v polovině září. Jde o reakci na smrt 22leté Mahsy Armíníové, která zemřela v policejní cele, přičemž předtím měla být podle svědků zbita islámskou mravnostní policií. Ta ji obvinila, že porušila nařízení o povinném nošení hidžábu, tedy známého muslimského šátku, kterým si ženy muslimského vyznání zahalují vlasy či krk. Podle íránských úřadů dívka ve vazbě utrpěla infarkt.

Už několik hodin po její smrti začaly v Teheránu nepokoje. Mnoho žen i mužů vyšlo do ulic, aby dali najevo svoji nespokojenost nejen kvůli smrti Armíníové, ale i kvůli pravidlům, která v zemi panují. Demonstrace se svrhly do jasného odporu proti vládnoucímu íránskému režimu, který  značně ovlivňují náboženští vůdci, zejména pak ší'itský ájatolláh Alí Chameneí.

Symbolem protestů se stalo zahazování, respektive pálení hidžábů. Bezpečnostní síly na odpor reagují velmi drsně a snaží se nepokoje potlačit. Využívají k tomu nejen násilí, ale i ostré náboje. Podle některých údajů při potlačování protestů zahynulo už několik set lidí. Íránská státní média uvádí jen několik desítek.

Tagy:
policie CNN smrt demonstrace islám protest muslimové Írán Teherán hidžáb Sajjid Alí Chameneí Ebráhím Raísí Nika Šakaramiová