Janeček rozjel kampaň ve virtuální realitě. Předvedl létání, projevy v metaverse nevyloučil

Podnikatel a matematik Karel Janeček ve středu představil svou prezidentskou kampaň. Učinil tak ve virtuální realitě (VR) i prostřednictvím živého osobního setkání. Ve speciálním obleku pak v metaverse (3D on-line virtuální prostor, pozn. red) ukázal svůj digitální prostor s interaktivními panely a videi, plánuje rovněž aukci digitalizovaných ukrajinských děl. Sám se bude v metaversu pravidelně objevovat a diskutovat s virtuálními návštěvníky.

„Technologie virtuální reality se za poslední roky neuvěřitelně posunula. Asi vás nepřekvapí, že i v případě VR mám odvahu hledat nové cesty, které se nebojím realizovat. Někteří politici již virtuální světy ve svých kampaních využili, pokud je mi ale známo, jsem prvním prezidentským kandidátem na světě, který metaverse využije ve své kampani,“ sdělil v úvodu tiskové konference Janeček.

Podle něj jde o první tiskovou konferenci živě z virtuální reality. „Těší mě, že mohu posouvat hranice a poukazovat touto cestou na nutné celospolečenské změny, a to nejen v souvislosti s moderními technologiemi,“ dodal prezidentský kandidát.

Během tiskové konference se dokonce proletěl, alespoň tedy ve virtuální realitě. „V metaversu můžete i létat,“ pochlubil se. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS Janeček nevyloučil ani digitální prezidentské projevy.

„Určitě bych jako hlava státu dělal projevy směrem k veřejnosti standardním způsobem. Pokud ale komunita metaversu bude růst, třeba nějaký proslov budu mít, proč ne?“ reagoval na dotaz prezidentský kandidát. Redakci CNN Prima NEWS uvedl, že svůj virtuální Pražský hrad nicméně neplánuje.

Nyní Janeček shání 50 tisíc podpisů, aby se boje o Hrad mohl účastnit. Jak na tom v současnosti je? „Nevím, kolik mám podpisů. Chci se na ně zaměřit až nyní, aby lidi vnímali, že má smysl to, co dělám. První část k mému představení stála na strategii šoku, překvapení, podivnosti a zvýšení pozornosti. Po komunálních volbách nastane fáze, abych podpisy sehnal,“ prozradil novinářům.

Kromě zahájení další fáze prezidentské kampaně Janeček zpřístupnil také svou „virtuální galerii“, kterou může široká veřejnost navštívit i bez brýlí na virtuální realitu. Postačí tak běžný počítač, třebaže se tím uživatelé bez VR připraví o některé unikátní interaktivní prvky.

Metaversový prostor prezidentského kandidáta s digitálním lesem, jezírkem a „místem pro meditaci“ půjde bezplatně navštívit i přes VR play park na Václavském náměstí, který má sloužit rovněž jako podpisové místo. Sám Janeček bude k metaversu připojený v naplánovaných časech, lidé mu tam mohou touto cestou pokládat otázky nebo si s ním zahrát šachy.

Nesmíme se stát otroky technologií

Janeček ve virtuálním světě vystavil také digitalizovaná díla významných ukrajinských výtvarníků, které vytvořili pod vlivem ruské agrese. Jejich veřejná aukce je naplánována na 17. listopad, výtěžek půjde na pomoc Ukrajině.

Podle Janečka technologie virtuální reality prochází překotným vývojem. Vidí v ní potenciál třeba pro nemocné lidi upoutané na lůžko, kteří tak mohou navštívit svá oblíbená místa nebo se třeba potkat s přáteli. „Doba moderních technologií skýtá ohromný potenciál, ale pouze za předpokladu, že s nimi budeme nakládat správným způsobem,“ uvedl.

„Čas strávený s mobilem v ruce nebo u počítače nesmí znamenat zhoršení naší fyzické kondice. Dostupnost informací a zábavy na internetu pak v žádném případě nesmí znamenat, že přestaneme číst knihy a chodit na koncerty nebo do divadel. Moderní komunikační technologie nesmí sloužit k propagaci lží a populismu, sociální sítě pak nesmí fungovat na čistě komerčním algoritmu,“ upozornil rovněž před riziky technologických trendů.

Tagy:
technologie kampaň virtuální realita politika volby Karel Janeček prezidentské volby v ČR 2023 metaverse prezidentské volby 2023

Hlavní zprávy

První slova po vystřízlivění: Zabijte mě, prosil viník tragédie v Bratislavě
Slovensko

První slova po vystřízlivění: Zabijte mě, prosil viník tragédie v Bratislavě

V neděli otřásla Slovenskem tragická nehoda s pěti mrtvými. Šéf tamního deaflympijského výboru Dušan Dědeček, který řídil vůz pod vlivem alkoholu, vjel ve více než stokilometrové rychlosti na zastávku plnou lidí. Ačkoliv byl zpočátku na policisty agresivní, podle zdrojů webu zregionu.sk po vystřízlivění již spolupracoval a žádal, aby ho příslušníci zákona zabili nebo mu půjčili zbraň.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:45

Kadyrov byl podle vlastních slov jmenován generálem

17:16

Putin nařídil vládě převést do ruského vlastnictví Záporožskou jadernou elektrárnu

16:31

Černochová: Export vojenského materiálu z ČR na Ukrajinu dosáhl 47 miliard

15:55

Putin hovořil o úctě k ukrajinskému lidu a slíbil stabilizovat situaci

Vláda prodloužila kontroly na slovenských hranicích. Kolik migrantů a převaděčů zadržely?

Česká republika prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 20 dní. Původně platily do 8. října, nově tomu tak bude do 28. října včetně. Ve středu to schválila vláda, oznámil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Doposud podle Rakušana opatření přineslo jasné výsledky, trend ukazuje, že příliv migrantů klesá, uvedl.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Neuvěřitelný případ z pražské MHD: Autobus měl vléct ženu pět metrů, řidič si toho nevšiml

Pražská policie hledá cestující z autobusu číslo 164, který v úterý odpoledne v Praze na zastávce Sídliště Řepy zachytil zvenku devětašedesátiletou ženu a podle její výpovědi ji zhruba pět metrů táhl. Poté, co autobus zastavil a otevřel dveře, žena spadla na silnici a vážně se zranila. Policie se snaží zjistit, jak se vše skutečně stalo, k dispozici má totiž jen výpověď poškozené, řidič si zachycení ženy neuvědomuje a cestující z autobusu po události odešli. Ve středu to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Domácí zpravodajství

Česká rozvědka má nového ředitele. Stane se jím dlouholetý zpravodajec Posolda

Ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) se od čtvrtka stane dlouholetý zpravodajec a bývalý náměstek rozvědky pro operativní činnost Vladimír Posolda. Po středečním souhlasu vlády, který vyžaduje zákon, ho jmenuje ministra vnitra Vít Rakušan (STAN). Rakušan to po jednání vlády řekl novinářům. Post ředitele rozvědky není obsazen od 1. září, kdy rezignoval po necelých dvou měsících ve funkci Petr Mlejnek.