Jurečka: Motivujme ke spoření. Každá kilowatthodina bez Putina vyrobená na střeše je super

Ke spoření je smysluplnější lidi motivovat, myslí si ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS prohlásil, že „každá uspořená kilowatthodina bez Putina nebo vyrobená z obnovitelného zdroje na střeše je suprová“.

„Je smysluplnější nejen velkou firmu, střední, ale i domácnost motivovat ke spoření. Každá uspořená kilowatthodina bez Putina je suprová plus každá nově vyrobená kilowatthodina z obnovitelného zdroje na střeše rodinného domu, někde na fasádě. To je ta cesta, kterou my jako politici a vláda v České republice máme jít,“ zdůraznil v Partii Jurečka.

Reagoval tak na dotaz, zda vláda v posilování energetické nezávislosti zvažuje podobnou cestu jako Velká Británie. Ta totiž dočasně zavádí 25% daň pro energetické firmy, peníze potom chce použít na pomoc chudším rodinám. „Jsem opatrný na to říkat, že zavedeme vyšší daně sektorové, ať už to je firma z energetiky nebo zahraniční, jako to dělá pan Orbán v Maďarsku. To může vést k tomu, že se nám začne pracovní trh negativně vyvíjet a začne narůstat nezaměstnanost, to nikdo nechceme,“ varoval ministr.

Podle něj je lepší firmy motivovat nebo donutit k tomu, aby dělaly opatření ve prospěch občanů a firem. „Jedno z nich je, že firmy musí plnit zásobníky, i když by s tím některé rády počkaly. Pro mě je klíčové zapojit firmy do toho, že musí dělat kroky vedoucí k bezpečnosti ČR v oblasti energetiky a zapojit je do toho, aby posilovaly rozvoj obnovitelných zdrojů, aby nám pomáhaly diverzifikovat naše energetické portfolio. Pro mě je smysluplnější, ať do toho zapojím teď jejich peníze, a tím vytvořím podmínky, protože i jejich zájem je reagovat na situaci, chtějí diverzifikovat,“ vysvětlil Jurečka.

Juchelka: Motivace je výsměch

Podle poslance ANO Aleše Juchelky je motivovat firmy nebo občany v této době „výsměch“. „Nemají peníze na to, aby zaplatili faktury, a vy jim řeknete: Musíte zateplit fasádu, vyměnit okna, dát si tepelné čerpadlo, soláry na střechu, ale lidé platí faktury teď,“ upozornil Juchelka.

„Vláda rodinám řekne, že pro ně má geniální nástroj – web Deštník proti drahotě, kde všechnu pomoc najdou. Je to všechno pomalé, želví a vlastně to není. Jsou to sliby a signály,“ kritizoval kroky vlády.

Jurečka ale zdůraznil, že z modernizačního fondu už letos běží investice za 30 miliard korun do úspor a do obnovitelných zdrojů. „Ti, kteří čerpají například přídavek na děti, si mohou získat až 95 dotaci z kotlíkových dotací, aby kotel mohli vyměnit například za tepelné čerpadlo nebo fotovoltaiku. To je zdostupnění toho, na co nízkopříjmové skupiny obyvatel roky neměly šanci dosáhnout,“ vysvětlil příklad, jak lidi kabinet motivuje.

Od začátku války na Ukrajině se vlády evropských zemí snaží zajistit co největší nezávislost na Rusku. Důraz kladou právě i na obnovitelné zdroje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD
Politika

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD

Sněmovní volby by v srpnu vyhrálo ANO s 29 procenty hlasů před ODS se 16 procenty a SPD se 14 procenty, ukázal model Medianu. Piráti by získali 11,5 procenta a ČSSD pět procent. Další strany by pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny nepřekročily, a to včetně nyní sněmovních uskupení STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnila agentura Median. Průzkum dále ukázal, že roste ochota lidí zúčastnit se voleb.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku
Soudy

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Infobox
sledujeme živě
12:10

ODS ani Piráti v Liberci netuší, kdy by mohl být výsledek jednání o koalici

11:56

Volby by v srpnu vyhrálo ANO před ODS, posílila podpora třetí SPD

11:40

V Kyjově vyhrála volby opět Sedmadvacítka nezávislých starosty Lukla

11:14

Vítězné ANO v J. Hradci zatím výrazně nepokročilo v jednání o koalici

Senát je dobře placené odkladiště neúspěšných politiků. Zbytečná instituce, zdůraznil Zeman

Senát je elegantní a dobře placené odkladiště neúspěšných politiků, řekl prezident Miloš Zeman na konto horní komory parlamentu. V nedělní povolební Partii Terezie Tománkové se opřel nejen do šéfa Senátu Miloše Vystrčila, který ve svém obvodu postoupil do druhého kola hlasování, ale také do svých někdejších prezidentských protikandidátů. O horní komoře prezident rovněž řekl, že je to „zbytečná až škodlivá instituce“.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Ředitel NP České Švýcarsko končí. Nezvládl krizové řízení, vysvětlila odvolání ministryně

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Informaci sdělila mluvčí ministerstva Beata Berníková. V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní. Ministerstvo vypíše na místo ředitele výběrové řízení.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Jaroš ke kritické noci Soukalové v Alpách: Pomáhají ruská kamna, prostě musíte přežít

Celkem 20 hodin nebylo o bývalé biatlonistce a nyní moderátorce CNN Prima NEWS Gabriele Soukalové slyšet. Ztratila se při středeční vyjížďce na kole v italských Alpách a musela nevybavená strávit noc uprostřed přírody v mrazivých teplotách. Bohaté zkušenosti s drsnými podmínkami má český horolezec Radek Jaroš, který promluvil o tom, co dělat, když se někdo ztratí podobně jako trojnásobná olympijská medailistka.

Důvěra v českou ekonomiku se propadá. U spotřebitelů dosáhla historicky nejnižší úrovně

Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání.

Domácí zpravodajství

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká

Přestože komunální volby obvykle probíhají jako „politická swingers party“, kde se na stranickou příslušnost příliš nehledí, v Praze toto nehrozí, jelikož vedení vládních stran nedopustí koalici Spolu s hnutím ANO, která by mohla být pro koalici zdrcující. V pořadu 360° to řekl politický expert Petros Michopulos. Také podle komentátorky Lenky Zlámalové se nakonec lídr pražského Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a pirátský kapitán Zdeněk Hřib (Piráti) dokážou přenést přes vyostřenou předvolební kampaň. Politika je podle ní divadlo.

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.