Válka na Ukrajině (19.10.2022 9:00)
Proruští separatisté na Ukrajině dávají Kremlu jasně najevo, že jsou loajální jemu a nikoliv Kyjevu. Svými vyjádřeními podporují snad každé slovo, které pronese prezident Vladimir Putin. Ještě o kousek dál to však posunul separatista Kiril Stremousov, který patří mezi nejvýše postavené muže dosazené Rusy v dobyté Chersonské oblasti. Stremousov se totiž rozhodl ukázat, komu jeho srdce náleží, na politika poměrně netradičně – básní. V ní by ideálně k Rusku připojil celý svět, a to včetně Prahy.
„Vidím město veliké, jehož sláva bude hvězd se dotýkati.“ Tak zní začátek věštby staročeské kněžny Libuše, jak ji ve Starých pověstech českých napsal jeden z nejvýznamnějších tuzemských spisovatelů Alois Jirásek.
Příměří teď nemá pro Ukrajince význam. Experti označili území, která Kyjev musí dobýt zpět
Zastavit za současné situace palbu a vyjednávat o příměří? To by pro Ukrajinu z dlouhodobého strategického hlediska nebylo vůbec dobré řešení. Ve své analýze to píše americký Institut pro studium války (ISW). Vojenský analytik Lukáš Visingr pro CNN Prima NEWS rovněž uvedl, že Ukrajinci jsou nyní nastavení tak, že než se s Ruskem budou ochotni začít bavit o klidu zbraní, musí napřed získat zpět svá okupovaná území.
Zdá se, že právě v této básni se zhlédl i Stremousov, jeden z Rusy dosazených představitelů okupační správy Chersonské oblasti. Na internetu aktuálně koluje video, v němž veršuje a očividně dává najevo svoji lásku k Rusku. Podle jeho slov by k němu ideálně připojil celý svět.
„Vidím hory a údolí, vidím řeky i pole. To je ruská půda a moje domovina,“ začíná svoji báseň Stremousov. Poté do této „ruské půdy“ zahrnuje mimo jiné i Prahu. „Vidím Prahu, Varšavu, Budapešť a Bukurešť. To je ruská država. Tolik nádherných míst,“ pokračuje separatista.
Následuje Stremousův verš, v němž zmiňuje i Srí Lanku, Koreu (nikoliv Jižní či Severní Koreu) a Čínu, tedy území, které Rusko ani Sovětský svaz v rámci své vlivové sféry nikdy neovládaly. To však Stremousovovi očividně nevadí. „Kamkoliv přijedu tankem, tam je moje milovaná zem,“ pokrčuje separatista z Chersonu. Přidal dokonce i pasáž o tom, jak coby Rusko vidí i okolí jihoamerické řeky Amazonky nebo egyptských pyramid a tamní řeky Nil.
Opomenout nezapomněl ani Spojené státy v čele s Washingtonem či státem Texasem, stejně tak australské Sydney. „Všude na světě milují ruský národ, národ můj z mé rodné země,“ zakončuje Stremousov.
This poetry performance by Russian-installed Kherson official Kirill Stremousov is truly one of the most bizarre things I have ever seen pic.twitter.com/C1Hh1fDTeq
— Francis Scarr (@francis_scarr) October 18, 2022
Nabídka připojení k Rusku pro Francii či Německo
Tento separatista z Chersonské oblasti aktuálně věrný Moskvě by nejspíš ideálně pro Rusko neanektoval jen svůj region, potažmo Ukrajinu, ale rovnou celý svět. Dokládá to nejen svojí básní, ale i dalším vyjádřením, které umístil na sociální sítě.
Válka na Ukrajině
„Nabídneme Evropě uspořádat svá referenda jako v Chersonské oblasti. Může se připojit třeba Francie jako Francouzská republika Ruské federace nebo některé německé regiony,“ zmiňuje ve svém videu Stremousov. Potenciální separatisty láká na „zachování sociálních práv“, ale hlavně na „zajištění potřebných zásob plynu a paliv“.
Cílem je podle jeho slov „žít jako kdysi v Sovětském svazu, akorát teď se území bude rozkládat od Pacifiku po Atlantik“.
Samotný Stremousov až do obsazení Chersonské oblasti Rusy působil v ukrajinské politice. Pokoušel se stát starostou Chersonu, ale ve volbách neuspěl. Moc mu zajistila až ruská agrese, která ho vynesla do vedení okupované oblasti. V loňském roce se stal členem proruské strany na Ukrajině zvané Država. Během nejtěžších měsíců pandemie koronaviru hojně sdílel příspěvky o údajné nebezpečnosti vakcín a také různé konspirační teorie.
So-called "head" of Kherson region Kirill Stremousov offers France and Germany to hold referenda and join Russia. pic.twitter.com/0EQNKfVRtv
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) October 19, 2022
Žádný postup, Rusové naopak ustupují
Situace ale nějakým brzkým referendům, o jakých chersonský proruský politik sní, rozhodně nenasvědčuje. Rusům se už několik týdnů na Ukrajině vůbec nedaří a je to Kyjev, kdo má nyní esa v rukávu.
Ukrajinci před časem zahájili protiofenzivu na mnoha místech fronty a i nadále díky vysoké morálce či západním moderním zbraním vytlačují Rusy z okupovaného území. Moskva se stav snaží zvrátit raketovými údery na ukrajinská města daleko za frontovou linií nebo nynějším nákupem zbraní od Íránu.