Rada Evropy, která je nezávislá na Evropské unii, spustila před časem marketingovou kampaň podporující pod vlajkou diverzity nošení hidžábu – typického šátku pro muslimské ženy. Projekt se však setkal s tvrdou kritikou zvláště ze strany Francie, na jejíž nátlak nakonec projekt tato mezinárodní organizace zastavila.
„Jak nudný by svět byl, kdyby vypadal každý stejně? Oslavte rozdílnost, respektujte hidžáb. Krása je v diverzitě, svoboda je v hidžábu,“ hlásala kampaň Rady Evropy, která byla sponzorovaná Evropskou unií.
Právě spojení „svoboda v hidžábu“ se stalo předmětem diskusí. Francie totiž kampaň napadla s tím, že nošení muslimského šátku naopak symbolizuje potlačování ženských lidských práv. Například Sarah El Hairyová z vládního resortu pro mládež a vzdělávání se opřela do kampaně v tom smyslu, že Rada Evropy motivuje ženy k nošení hidžábu, což odporuje sekulárním hodnotám Francie. Informovala o tom BBC.
Wear whatever you like obviously but “beauty is in diversity as freedom is in hijab” is a spectacularly misjudged slogan for an EU campaign. pic.twitter.com/xHl0lv5sxH
— Michiel van Ingen (@michielvaningen) November 3, 2021
Migrace, islám a národní identita jsou teď v zemi galského kohouta velmi třaskavá témata. V příštím roce totiž Francii čekají prezidentské volby a politické body sbírají kandidáti, kteří brojí proti islamizaci Evropy.
Marine Le Penová, šéfka Národní fronty a dlouhodobá odpůrkyně migrace, sepsula projekt Rady Evropy slovy: „Kampaň, která podporuje islámský šátek, je skandální a nedůstojná v době, kdy se miliony žen odvážně snaží bojovat proti zotročení.“
Ještě větší šance než Le Penová má ve volbách Éric Zemmour, populární novinář a spisovatel, který sice ještě oficiálně kandidaturu neoznámil, ale setkání, která by se dala definovat jako volební mítinky, už pořádá dlouho. „Islám je nepřítel svobody. Tato kampaň je nepřítelem pravdy,“ napsal Zemmour na Twitteru. Projekt podle něj vybízel k „zahalování Evropy“.