Kocáb: Putin je řezník. Hraje se ale o zažehnutí třetí světové války, buďme opatrní

Pravděpodobně ruské rakety zasáhly během úterního večera polské území. Podle bývalého ministra pro lidská práva Michaela Kocába je nutné v této situaci jednat s chladnou hlavou. Jakmile by prý byl aktivován článek 5 zakládající smlouvy NATO, podle kterého je útok na jeden členský stát útokem na všechny, začala by třetí světová válka. Upozornil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

„Toto je záležitost, kdy bude potřeba světové politiky státnických rozměrů, aby posoudili, co s takovou situací. My musíme zjistit, zda to byl záměr Kremlu, čistá provokace, nebo omyl. Jakmile by byl aktivován článek 5, šlo by o zažehnutí třetí světové války. Musíme být opatrní,“ vysvětloval Kocáb.

Podle dalšího hosta ve vysílání CNN Prima NEWS, vojenského historika Eduarda Stehlíka, je zatím příliš brzo dělat jakékoliv soudy o tom, co možný ruský útok znamená. „Je otázkou, zda to bylo náhodné odpálení, nebo demonstrace síly. Tyto dny mohou být pomstou za osvobození Chersonu, ale třeba i boj Vladimira Putina o přežití. On musí dokázat, že je pořád tím, kdo velí,“ prohlásil Stehlík.

Podle Kocába ruský prezident představuje největší problém při snahách ukončit probíhající válku. „S dvojicí Putin a Lavrov už by se nemělo jednat nikdy. S Rusy ano, ale musí si stanovit jinou vyjednávací delegaci. Jestliže se Putin udrží u moc, což je možné, tak ani tehdy ne. Putin je řezník,“ uzavřel Kocáb.

Celou diskuzi Michaela Kocába a Eduarda Stehlíka o zasažení polského území údajně ruskými raketami můžete sledovat ve videu v úvodu tohoto článku.

Tagy: