Další zásah do rodinných rozpočtů. Za respirátory si lidé nově připlatí až 500 korun

Rodinné rozpočty se musí připravit na další zásah. Nová vláda rozhodla neprodloužit výjimku z DPH pro respirátory, a tak si za ně lidé v novém roce připlatí. Rozpočet průměrné rodiny tak může přijít až o 500 korun měsíčně.

Ministerstvo financí se rozhodlo k 1. lednu nového roku ukončit výjimku, která zlevňovala respirátory. „U základních respirátorů, na které jsme všichni zvyklí, ministerstvo financí předpokládá, že to navýšení bude zhruba v jednotkách korun,“ řekl CNN Prima NEWS Tomáš Weiss, mluvčí resortu.

Poslankyně a exministryně financí Alena Schillerová (ANO) postup nového kabinetu kritizuje a tvrdí, že pokud vláda nařizuje omezení, musí přijít i náhrada. „Když vláda nařizuje jakoukoli restrikci, musí ji spojit i s podporou. Zatím trvá restrikce nosit respirátory v určitých vybraných místech a lidem se v tuto chvíli nedostane žádné podpory. Doplatí na to kdo? Opět sociálně slabší,“ nelíbí se Schillerové.

Kolik peněz navíc budou muset lidé za respirátory utratit, záleží také na tom, jak často je mění. V oficiálním stanovisku ministerstva zdravotnictví se životnost respirátoru udává v řádu hodin.

Kdyby každý člen rodiny používal zhruba jeden respirátor na jeden den, čtyřčlenná rodina by při starých cenách platila něco přes 1 000 korun měsíčně. Od nového roku si za takový nákup připlatí, a to až o 400 korun měsíčně.

Jak ušetřit?

Podle odborníků je jednorázové použití nejbezpečnější. Pro ty, kteří chtějí ušetřit, ale existuje další varianta. „Mám jeden na pondělí, jeden na úterý až jeden na neděli a vždycky po týdnu si znovu vezmu ten, který patří pro daný kalendářní den. Když po celém dni respirátor sundám, pověsím ho v předsíni nebo na nějakém suchém čistém místě doma,“ radí Vladimír Ždímal, vedoucí Ústavu chemických procesů AV ČR. Po týdnu v těchto podmínkách totiž případné patogeny na povrchu respirátoru nejsou podle Ždímala schopné dalšího množení.

Parazitolog Jaroslav Flegr jeho slova potvrzuje. „Určitě tento systém funguje. Původně se doporučovala sterilizace na 50 stupňů, to je ale nesmysl. V současné době se už doporučuje nechat respirátory vysušit a odležet týden, možná stačí i míň,“ uvedl Flegr.

Pokud se však kloníte k jednorázovému použití, na některých místech stále ještě DPH do nových cen nepromítli a lze se předzásobit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.