Sdílená energie je budoucnost
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo novelu energetického zákona, která umožňuje sdílet elektřinu v rámci takzvané komunitní energetiky. Zapojené domácnosti, firmy nebo obce díky tomu posílí svoji energetickou nezávislost, sníží výdaje za energie a zároveň lépe ochrání přírodu. Aby měli zákazníci všechny informace o sdílení na jednom místě, spustilo MPO nový web www.jaksdiletenergii.cz a připravilo desatero praktických rad a tipů, včetně rozsáhlého e-booku. Využít potenciál komunitní energetiky naplno a co nejefektivněji pomůže zájemcům Energetická poradenská síť. O tom, jak tento systém funguje a jak se mohou domácnosti a firmy zapojit, hovoří Ivana Hlinková, specialistka poradenské sítě EKIS.
Komunitní energetika je založena na principu, že jednotlivci nebo skupiny mohou vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů a tu následně sdílet s dalšími zákazníky tak, aby byla vyrobená elektřina využita co nejefektivněji. V praxi to znamená, že například rodina vybavená solárními panely může sdílet přebytky elektřiny ze své chaty do bytu na území České republiky. Nebo třeba s dalšími zákazníky, se kterými se domluví. Díky tomu se snižuje jejich závislost na velkých energetických společnostech a posiluje se lokální energetická soběstačnost.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo ve spolupráci s Komorou obnovitelných zdrojů energie desatero ke sdílení elektřiny. Jednoduchý přehled poradí, jak se se sdílením začít, na co si dát pozor a na koho se obrátit. Resort také vydal e-book ke komunitní energetice, který domácnosti a firmy detailně provede celým procesem sdílení.
Společně s novým webem www.jaksdiletenergii.cz, více než stovkou energetických poradců a informační linkou 1212, tvoří rozsáhlou Energetickou poradenskou síť, která zájemcům poradí jak v oblasti komunitní energetiky, tak energetických úspor, ale také třeba s výběrem nových fotovoltaických panelů.
„Sdílení elektřiny v rámci naší revoluční novely energetického zákona přináší domácnostem a firmám mnoho výhod od posílení jejich energetické nezávislosti, přes příležitost snížit výdaje za energie až po lepší ochranu životního prostředí. Elektroenergetické datové centrum k dnešku eviduje přes osm tisíc žádostí o registraci,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Využít potenciál komunitní energetiky naplno a co nejefektivněji pomůže zájemcům naše poradenská síť. Připravili jsme desatero rad, jak na sdílení, a ještě o něco podrobnější e-book. To vše veřejnost najde na webu jaksdiletenergii.cz, zavolat o radu si mohou také na naši informační linku 1212. Věřím, že tyto nástroje pomohou spotřebitelům co nejlépe se zorientovat v oblasti komunitní energetiky a realizovat projekty, které pro ně budou co nejprospěšnější.“
Principy komunitní energetiky
MPO nabízí poradenství a podporu prostřednictvím sítě konzultantů EKIS, kteří pomáhají s legislativními a technickými kroky nutnými pro zapojení do projektů komunitní energetiky. „Komunitní energetika je nová forma energetického systému, kdy lze sdílet energii vyrobenou v jednom místě s jinými odběrnými místy," vysvětluje Ivana Hlinková, specialistka poradenské sítě EKIS a dodává: „Může jít o domácnosti, firmy nebo neziskové organizace, které se spojí a vytvoří energetickou skupinu. V této skupině si dohodnou podmínky, za jakých bude elektřina sdílena.“ Tento systém je především účetní operací, nikoli fyzickým přesunem elektřiny mezi místy. K měření spotřeby a výroby slouží tzv. průběhové elektroměry, které sledují množství elektřiny po čtvrthodinových intervalech. Na základě těchto dat se pak na fakturách poníží náklady odběratelů o sdílenou elektřinu.
Komunitní energetika
Komunitní energetika je systém výroby a sdílení energie, kde provozovatel vyrábí elektřinu primárně pro firmy a domácnosti v jeho okolí. Tento systém umožňuje efektivní využití obnovitelných zdrojů energie a přispívá ke snížení energetických nákladů a emisí CO2. Více informací: www.jaksdiletenergii.cz
Výhody komunitní energetiky pro udržitelnost
Jednou z největších výhod tohoto systému je jeho přínos k udržitelnosti. „Komunitní energetika podporuje využívání obnovitelných zdrojů energie, například solárních panelů. Umožňuje efektivněji využívat energii v rámci místní komunity, čímž snižuje závislost na fosilních palivech a přispívá k ochraně životního prostředí," říká Hlinková.
Tento model je také ekonomicky výhodný, neboť umožňuje nižší náklady na energie díky optimalizaci výroby a spotřeby elektřiny uvnitř komunity. Podniky i domácnosti mohou ušetřit nemalé částky, pokud se do tohoto systému zapojí. V případě výpadků velkých energetických sítí (např. tepla, elektřiny) mohou komunity získávat energii z vlastních zdrojů.
Praktické využití pro firmy a domácnosti
Firmy i jednotlivé domácnosti mohou využívat komunitní energetiku prostřednictvím dvou hlavních režimů. Prvním je tzv. aktivní zákazník, kdy je možné zapojit až 11 předávacích míst (odběrných a výrobních) a sdílet elektřinu napříč celou republikou. Druhou možností je energetické společenství, které může zahrnovat až 1000 členů, ale sdílení energie je omezeno na souvislé území (například tři obce s rozšířenou působností nebo území Prahy).
Jak se zapojit do komunitní energetiky
Klíčovým krokem je registrace v systému EDC (Elektroenergetické datové centrum), kde se spravují data o vyrobené a sdílené elektřině. Po registraci je nutné zajistit průběhové elektroměry, které budou instalovány distributorem zdarma. „Proces připojení do komunitní energetiky není příliš byrokraticky náročný. V ideálním případě lze vše vyřešit během několika měsíců, většinu administrativy dokonce online," uvádí Hlinková. Následně už probíhá sdílení elektřiny na základě předem dohodnutých podmínek mezi členy skupiny.