Konec ruského plynu a ropy? Každý Čech zaplatí 7600 korun navíc, upozorňuje ekonom

Až 7 600 korun. Tolik by každý dospělý Čech musel zaplatit, aby Rusko zbankrotovalo, upozornil ekonom Lukáš Kovanda. Pokud by se celá Evropská unie (EU) dohodla na odpojení od dodávek ruských energií, je takový scénář nevyhnutelný, dodal. V reakci na masakr ve městě Buča utahují Rusku finanční smyčku kolem krku i USA.

Pokud by podle Kovandy EU uvalila embargo na dovoz ruských surovin v čele s plynem a ropou, bankrot Ruska by tím opravdu citelně přiblížil. Rusku by pak prakticky už nezbývala žádná možnost, jak jej oddálit.

„Nutno však říci, že v případě úplného embarga na dovoz ruských energií do zemí Evropské unie by zrovna Česko patřilo mezi ekonomicky vůbec nejvíce zasažené země. Embargo by však i tak bylo zvládnutelné, jelikož by českou ekonomiku připravilo o zhruba jedno procento jejího celkového ekonomického výkonu,“ vysvětlil ekonom. Vyplývá to ze závěrů studie Rady pro ekonomické analýzy při francouzské vládě.

Odstřihnutí EU od Ruska je přitom podle některých odborníků na stole. „Nebude to otázka dnů či týdnů, spíše měsíců až let. Vyvázat se z ropy bude ale jednodušší, než se vyvázat z dodávek plynu,“ upozornil ekonom Petr Bartoň ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS.

Pokud by došlo na úplné přerušení dodávek ruských energií do republiky, česká ekonomika by přišla o 66 miliard. „V přepočtu na jednoho dospělého obyvatele tuzemska se jedná o částku zhruba 7 600 korun,“ podotkl Kovanda.

Relativně zvládnutelný dopad embarga na jednotlivé evropské ekonomiky by se vyřešil nahrazením stávajících zdrojů energií jinými. „Autoři studie vycházejí z historické zkušenosti, kterou poskytují velmi silné ekonomické šoky, jež nastaly po nehodě japonské jaderné elektrárny Fukušima nebo při prvotním propuknutí pandemie covidu před dvěma lety v Číně,“ připomněl Kovanda.

Firmy a celá ekonomika jsou podle autorů studie schopny se poměrně rychle přizpůsobit, a minimalizovat tak dopad šoku. „I když je nahrazení novými zdroji energie nebo přenastavení výrobních procesů jen částečné, výrazně snižuje negativní dopad šoku, ať už jím je nehoda jaderné elektrárny, propuknutí pandemie nebo embargo na dovoz energií zcela zásadního dodavatele,“ doplnil Kovanda.

USA přitvrzují

Spojené státy v pondělí znemožnily ruské vládě uhradit splátky dluhopisů v hodnotě přes 13 miliard korun z ruských rezerv držených u amerických bank. Washington se tak snaží zvýšit tlak na Moskvu a omezit množství dolarů, které má Rusko k dispozici.

„Ruská vláda tak v důsledku roku USA nebude moci vyplácet své věřitele prostřednictvím amerických bank. Jenže bez nich se dále ztíží její možnost vyhnout se vyhlášení platební neschopnosti, tedy bankrotu. Kreml totiž dosud běžně využíval své účty u amerických bank jako JP Morgan nebo Citigroup k vyplácení věřitelů,“ vysvětlil Kovanda.

Pokud Rusko nebude moci využít účty u amerických bank, bude muset vyplácet věřitele buď z devizových rezerv nebo z nových příjmů získaných až po invazi. „Ty má Rusko zejména z prodeje zemního plynu a ropy státům Evropské unie,“ dodal ekonom.

Tagy: