Josef Skála (KSČM) bude v boji o Pražský hrad chybět, tvrdí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéfka KSČM Kateřina Konečná. Její kandidát na prezidenta nasbíral pouze necelých 36 tisíc podpisů, což na účast v klání o Hrad nestačí. Podle Konečné komunisté podpoří jedině toho, kdo si o to řekne, za nikým ale nepůjdou.
Váš kandidát Josef Skála nebyl schopen nasbírat 50 tisíc podpisů od občanů, a proto nebude kandidovat na prezidenta. Co na to říkáte?
Nás to samozřejmě mrzí. Snažili jsme se. Ukazuje se, že společenská atmosféra na to nebyla nastavená. Sama jsem u řady petičních stánků byla a musím říct, že dávat tam (na petiční archy, pozn. red.) číslo občanky vyvolává obrovský strach. Vláda v lidech vyvolává strach a oni se dneska fakt bojí se k něčemu přihlásit. To mi řekly desítky, stovky lidí.
Takže za to, že pan Skála nebude kandidovat na prezidenta, může to, že lidé museli zadávat čísla občanky na petiční archy?
Ne, to nechci, aby tak znělo. Ale mě to samotnou překvapilo, protože jsme zároveň sbírali podpisy na petici, a tam jich bylo mnohonásobně víc, protože tam se číslo občanky nedává. Rozumím tomu, proč to tak je. Navíc jsme nepoužívali metodu, že jsme studentům dávali stovku za hlas, do toho jsme jít fakt nechtěli.
Předčasně poražení v prezidentských volbách. Boj oželí komik, exministr i „český buddha“
Někteří prezidentští kandidáti si musí nechat o Pražském hradě jen zdát. Většinu z nich spojuje jeden jediný důvod – nepodařilo se jim shromáždit dostatečnou podporu pro svou účast v lednových volbách. Část proto skončila pod čarou kvůli nedostatku podpisů, jiní ukončili kampaň ještě před úterním termínem pro odevzdání přihlášek. Kdo všechno nakonec vzdává svou prezidentskou kandidaturu?
Kdo dával stovku za hlas?
Řada kandidátů to přiznala, že měla najaté studenty a různé agentury pro to, aby jim sbírali podpisy. U nás to dělali členové strany a různí příznivci a podporovatelé Pepíka Skály. Ale překvapilo mě to, nenapadlo by mě, že někdo občanku zneužije. Proto jsme teď rozhodli, že všechny ty podpisové archy, které přišly, budeme veřejně skartovat. Budeme to mít nahrané a bude u toho i notář, aby všichni lidé, kteří nám s velkou důvěrou své údaje svěřili, měli jistotu, že s nimi samozřejmě nic neuděláme a nikde je nebudeme dávat dál.
Nesvědčí nedostatek podpisů spíš o tom, že je KSČM na lopatkách?
Nemyslím si, protože rozhodně nejsme jediní. V situaci, ve které se nacházíme, je těch 35 tisíc podpisů úspěch. Ale není to ten úspěch, který jsme očekávali. Samozřejmě, že z toho nejsem nadšená. Velmi bych si přála, aby to bylo jinak, ale tak to je. Z druhé strany Pepa Skála teď měl možnost prezentovat řadu názorů a myslím, že v debatách bude chybět, protože byl poměrně autentický v řadě svých názorů.
Nebyl ten podle vás „úspěch“, 35 tisíc podpisů, dílem spíš krize, ve které se Česko nachází? Podpisy jste sbírali na protivládních demonstracích a podobně…
Na protivládních demonstracích jsme měli samozřejmě petiční stánky, ale rozhodně tam nevznikla nějaká většina sběru nebo něco podobného. Bylo to doplnění, ale většina toho sběru vznikla na různých akcích, které se konaly po republice, a od dobrovolníků, kteří mu ty podpisy sbírali.
Nebudeme ti, kteří za někým půjdou.
Teď tedy KSČM nemá svého kandidáta na prezidenta. Podpoříte někoho?
Vlastně nevím, koho teď budu volit. KSČM by v nějaké fázi měla dát doporučení svým členům, protože se potom budou samozřejmě ptát a pídit. To je úplně jasné. Z druhé strany to není o tom, že KSČM za někým půjde. Jestli někdo chce hlasy voličů KSČM, tak si myslím, že by bylo fér, aby přišel a řekl, že je chce. Zatím si nikdo o podporu neřekl. Uvidíme, kdo přijde, a potom to nebudu zvažovat já ve vedení, ale členové ústředního výboru strany.
Koho čekáte, že by si mohl přijít o podporu říct?
Nečekám nikoho, ale máme pořád ještě dostatek členů a docela zajímavou stranickou základnu, která může některým kandidátům pomoct. Čímž je nevyzýváme, my rozhodně nikoho jen tak nepodpoříme.
Evropské volby
Myslíte, že vůbec někdo bude stát o vaši podporu? O těch vašich pár voličů, kteří vám zbyli…
To je na každém. Ještě pořád máme nějaké statisíce voličů, které jsme ukázali jak v komunálních, tak v předchozích parlamentních volbách. A jestli někomu nestojí za to se prát o ty statisíce voličů, tak je to samozřejmě také vyjádření nějakého názoru.
Takže čekáte, že někdo přijde.
Nečekám. Já jenom říkám, že my nebudeme ti, kteří za někým půjdou.
A kdyby nikdo nepřišel?
Tak je to kdyby byly ryby v rybníce, paní redaktorko. Jste drsná, ale na to vám fakt neodpovím, fakt to nevím. V tuhle chvíli je to prostě o tom, že mám pocit, že máme ještě pořád dostatek voličů napříč republikou, kteří můžou sehrát poměrně důležitou roli ať už v první nebo druhém kole volby. Zvlášť ve druhém kole půjde o každý hlas, který zvednete a k těm volbám půjde. To jsme viděli u všech předchozích voleb, takže děj se vůle boží, uvidíme.
Je tedy možné, že s podporou počkáte až na druhé kolo?
Myslím, že už před tím prvním budeme muset přijmout nějaké rozhodnutí, ale nechci to rozhodně uspěchat. Na konci listopadu teprve budeme vědět, kdo je v navržených kandidátech objektivně správně. A potom nám v půlce prosince zasedá ústřední výbor, kde o tom určitě bude nějaká debata.
Kdo by vám tedy mohl být sympatický?
Netuším zatím. Ale není to o tom, kdo je mi sympatický, ale o tom, kdo jako prezident bude schopný mi zajistit, že bude co nejvíc plnit svoji ústavní roli a funkci. Což má být v nějaké fázi i třeba spojování rozdílných proudů.
Nějakého favorita ale určitě máte. Mohl by to být třeba Andrej Babiš, nebo Josef Středula?
To vám neřeknu, nedostanete to ze mě, protože by to bylo nefér. Co mám já za favority, neznamená, že je bude mít i KSČM.
Je to i o tom, jak ty lidi budeme číst v debatách, protože všichni víme, že i Andrej Babiš a řada dalších mnohokrát za svůj politický život vlastně úplně přetočili svou politickou spirálu, takže možná teď Andrej Babiš bude chtít cílit na jiné voliče a bude říkat věci, které pro nás budou absolutně nepřijatelné. Možná se z Josefa Středuly stane opravdový odborový předák, já to nevím.
Nevím, jestli chci získat všechny Babišovy voliče zpátky.
Co dělat pro to, aby vaše strana byla v lepší kondici, abyste už třeba příště získali aspoň těch 50 tisíc podpisů nebo abyste se dostali do Sněmovny?
Věšteckou kouli byste neměla? Ne, tak co dělat? Makat prostě.
Makáte dost?
Myslím, že vždycky je možné víc, ale nejsem si úplně jistá… Chystáme nové strategie. Nechceme, abychom vypadli z veřejného prostoru. Musíme obsadit prostor sociálních sítí a možná nových médií. Tam jsme měli obrovské mezery. Dneska si troufnu říct, že se snažíme zlepšovat, ale všichni víme, že na sociálních sítích to funguje tak, že tam potřebujeme nějaký čas. Snažíme se předkládat i naše konkrétní návrhy dál, naše odborné týmy fungují a pracují a budeme se chystat na volby. Pokud nebudou mimořádné, tak nás čekají v roce 2024, takže se připravujeme velmi pečlivě, důsledně a velmi razantně.
Hilšer: Velké peníze v politice jsou mor. Za mnou se neskrývají žádní zbrojaři
Nestojí za mnou žádní miliardáři, to je moje výhoda, tvrdí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS senátor Marek Hilšer. Řekl také, že věří, že ještě může vystřelit a v prezidentských volbách uspět.
Mají Češi ještě chuť volit komunisty? Podobně špatně jsou na tom sociální demokraté, většinu vašich voličů získává Andrej Babiš. Je pro vás vůbec ještě prostor?
Hnutí ANO není levicovou stranou, a to je třeba voličům vysvětlit.
Vysvětlujete jim to?
Snažíme se o to samozřejmě. Babiš pochopil, že u levicových voličů je prostor. Z druhé strany si myslím, že i některými konkrétními kroky dokazují, že nejsou levicovou stranou. Bylo to právě hnutí ANO, které připravilo státní rozpočet zrušením superhrubé mzdy o 100 miliard a vlastně nikdy jeho zástupci neřekli, že to byl obrovský průšvih. Nepomohlo to těm nejníž příjmovým. Pomohlo to rozhodně těm, kteří nejsou levicovými voliči.
Takže na takové věci budete upozorňovat, abyste získali Babišovy voliče zpátky?
Víte co, já nevím, jestli chci úplně získat všechny Babišovy voliče zpátky. Ale rozhodně si myslím, že je obrovská skupina lidí v produktivní věku, která má dneska obrovské sociální problémy, které ani Andrej Babiš ani Tomio Okamura neřeší, protože jdou po povrchu. Například u energetiky, my říkáme, že to není o tom, že dáte někomu dávku, ale že musíte změnit celý energetický systém, skončit s privatizací a liberalizací. Že by se energetika měla vrátit zpátky do rukou státu tak, aby ji byli schopni opravdu regulovat ve chvíli, kdy přijde nějaký výkyv. Že musí být ceny energií pod veřejnou kontrolou.
A to jsou věci, na které hnutí ANO ani SPD z nějakých objektivních důvodů nikdy nebudou mít odvahu, protože SPD o sobě tvrdí, že je pravicové hnutí, takže by se jim to vůbec nehodilo, a u hnutí ANO je to v řadě sociálních věcí spíš póza než realita. Zvlášť když se podíváte na některé členy, kteří přišli z řad ODS, tak nepředpokládám, že z ODSáků se tam dneska primárně stali komunisti.
ANO vám ale přesto v současné době voliče bere. Měl by vůbec Josef Skála proti Andreji Babišovi v prezidentských volbách šanci?
My jsme chtěli, aby jeho hlas zazněl, protože jeho názory jsou prostě jiné. On nabízí systémovou alternativu, kterou tam dneska vlastně nenabízí nikdo. Oni se tam kluci budou poplácávat, budou říkat „my máme rádi víc tyhle, vy máte rádi víc tyhle“, ale vlastně tam není nikdo, kdo by nabízel nějakou alternativu k současnému řešení ať už krize nebo všeho, co se kolem nás děje. Takže v tomhle mi tam bude opravdu velmi chybět a mrzí mě, že tam vlastně s největší pravděpodobností žádný takový kandidát nebude.