Korecký: Fiala si se zvolením Bartoše oddechl. Hrozilo, že by Piráti opustili vládu

Premiér Petr Fiala (ODS) si po opětovném zvolení Ivana Bartoše (Piráti) do čela partaje nejspíš oddechl. Kdyby uspěl jiný kandidát, tak by to nejspíš znamenalo odchod Pirátů z vlády. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl komentátor Mladé fronty Dnes Miroslav Korecký.

„Pokud by volba dopadla jinak, tak jediným řešením by bylo, kdyby Petr Fiala odvolal všechny ministry za Piráty,“ řekl Korecký. Bartoš uspěl v sobotní volbě vedení Pirátské strany až ve druhém kole, kdy porazil senátora Lukáše Wagenknechta. Kdyby uspěl jeho sok, nebo některý ze zbývajících kandidátů – Jana Michailidu a David Witosz – tak by to nejspíš znamenalo konec Pirátů v kabinetu. „Petr Fiala si asi oddechl, že nemusí dělat rekonstrukci vlády,“ doplnil komentátor MfD.

Samotný výsledek volby pirátského vedení ovšem ukázal, v jakém rozpoložení se strana nachází co se týče názorů. „ Zhruba dvě třetiny hlasovaly pro Bartoše a třetina pro jeho vyzyvatele,“ shrnul Korecký s tím, že poražená menšina zastává názor, že by Piráti neměli být ve vládě a místo toho by měli být radikální opoziční silou. „Piráti se postupně přesouvají od pólu radikální antisystémové strany k novému establishmentu,“ dodal komentátor.

To se ovšem poražené radikální části Pirátů nemusí líbit. Korecký si dovede představit, že se štěpení uvnitř strany bude i nadále prohlubovat. V této věci zaujala například jedna z kandidátek na předsedkyni strany Jana Michailidu, která před časem uvedla, že je zastánkyní „demokratického komunismu“. „Ukázalo se, že Michailidu není se svým názorem ve straně osamostatněna,“ řekl Korecký. Michailidu v prvním kole volby dostala 285 hlasů z celkem 929 možných.

Nyní je podle něj patrné, že se strana vydala „bartošovským směrem“. Komentátor poukázal také na to, že v novém předsednictvu strany již nejsou žádní noví názoroví lídři a je v něm stále stejná generace Pirátů. „Svědčí to o tom, že se strana zabetonovala ve své roli,“ pokračoval Korecký.

Holec: Wagenknecht je známý bonzák

Že je Bartošův úspěch skvělou zprávou pro Petra Fialu a jeho novou vládu, souhlasí i komentátor webu Info.cz Petr Holec. „Piráti nejsou úplně normální politická strana. V normální by ten volební masakr smetl celé vedení,“ řekl Holec s dovětkem, že z jednotlivých kandidátů mu Ivan Bartoš vychází jako „nejbezpečnější“.

Opřel se přitom do jeho protikandidáta ze druhého kola a senátora Lukáše Wagenknechta, kterého mimo jiné označil za „známého bonzáka“. „Je to nesmiřitelný člověk neschopný kompromisu,“ dodal na jeho adresu Holec.

Piráti podle něj ví, jak u voleb propadli, ale většina z členů si uvědomila, že je důležité mít vládní posty, které momentálně získali. Souhlasí také s tím, že nové vedení je čistě probartošovské, což je potažmo i dobrou zprávou pro zbytek kabinetu.

Tagy:
politika ODS Petr Fiala Piráti Ivan Bartoš Petr Holec vláda Lukáš Wagenknecht Miroslav Korecký Jana Michailidu David Witosz

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

08:22

Analytici ISW předpovídají pád Lymanu během 72 hodin

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.