Čtyřicetiletý Korejec šestkrát ejakuloval do kelímku na kávu své kolegyně. Vysokoškolský student své sperma rozmazal na tenisky jedné studentky. Další student přimíchal své sperma do kávy spolužačky za to, že ho odmítla. Většina mužů, kteří se těchto činů dopustili, však vyvázla téměř bez trestu. V Jižní Koreji se totiž nepovažuje „rozmazávání spermatu“ za sexuální trestný čin, ale pouze za poškození cizího majetku. Politici a zákonodárci to však chtějí změnit a bojují proti takzvanému „spermatickému terorismu“.
Spermatický terorismus je výraz, který používají v Jižní Koreji pro situace, kdy muži tajně ejakulují na ženy nebo jejich majetek, píše deník The Guardian.
Jihokorejská vládnoucí Demokratická strana minulý měsíc navrhla změny v současných zákonech, které se týkají sexuálně trestných činů. Tento krok přichází po sérii kontroverzních soudních verdiktů, které potrestaly muže, kteří tajně ejakulovali na ženské věci, za poškození majetku, nikoliv za sexuálně kriminální chování.
„Sexuální trestné činy je třeba vykládat z pohledu oběti. V Jižní Koreji vidíme silnou tendenci stavět do centra případů podezřelé, to by se mělo okamžitě změnit,“ uvedla zákonodárkyně Baek Hye-ryunová z Demokratické strany, která se o změnu v zákonech zasazuje.
V roce 2019 dostal muž, který zašpinil studentce boty svým spermatem, pokutu 500 000 wonů (v přepočtu asi 9 500 korun). I muž, který šestkrát během půl roku ejakuloval do hrnku své kolegyně, zaplatil několikatisícový trest. Soud tehdy usoudil, že svým jednáním „zničil“ užitné vlastnosti nádoby.
Právní systém je nedostačující
„Netypických sexuálních trestních činů přibývá, ale náš právní systém s tím nedokáže udržet krok,“ upozornila Hye-ryunová.
Aby byl skutek uznán jako sexuální trestný čin, musí se podle jihokorejského práva pachatel dopustit násilí nebo zastrašování. Vztahuje se to tedy na obtěžování nebo znásilnění. Trestné jsou také sexuální zločiny v online prostředí. „Oběť (v případu termosky s kávou) byla sexuálně ponižována, ale pachatel nebyl potrestán za sexuální trestný čin, neboť nedošlo k přímému fyzickému kontaktu,“ vysvětlila Hye-ryunová.
Zákonodárkyně proto minulý měsíc předložila národnímu shromáždění pozměňovací návrh zákona, který by rozšířil rozsah sexuálních trestných činů o nefyzický. Jako důkazy by sloužily předměty nebo látky, které by sexuální stud způsobily.
Podobný návrh zákona předložila v prosinci loňského roku poslankyně Lee Su-jinová, která rovněž navrhuje rozšířit definici „neslušných činů“ změnou trestního zákona. Oba návrhy musí být ještě projednány na národním shromáždění.