Krypto Magazín: Zbytkové teplo z těžby kryptoměn může vytopit klášter, říká těžař

Kryptoměnový těžař často využívá obnovitelné zdroje, zbytkovým teplem z těžby se dá klidně vytopit klášter, řekl Petr Beneš z firmy Cryptology v pořadu Krypto Magazín. V sedmém díle se také rozpovídal o tom, jaká je v současnosti situace na trhu s grafickými kartami.

„Jako těžaři se snažíme využívat obnovitelné zdroje – solární, větrné elektrárny, ale i bioplynové stanice. Nevstupují do toho jaderné či uhelné elektrárny, jak si lidé často myslí,“ vyvrátil Beneš z firmy Cryptology častý mýtus, že kryptoměnová těžba jen zatěžuje životní prostředí. Jeho společnost poskytuje klientům možnost profitovat z těžby ve firemních datacentrech.

Vedlejším účinkem kryptoměnové těžby je produkce zbytkového tepla. Také s ním se ale dá naložit nápaditě. „Já jsem například chtěl otevřít spolupráci s církví a vytápět kláštery. Můžete vytápět jakýkoli prostor poblíž farmy. Zbytkové teplo se dá také přeměnit na vodu,“ vysvětlil Beneš v pořadu Krypto Magazín.

Karetní sucho

Expert na kryptoměnovou těžbu v rozhovoru mluvil také o pokračujícím nedostatku kvalitních grafických karet na trhu. Ty jsou přitom pro těžaře zásadní. „Co se dalo, jsme koupili. Pokud nemáte člověka, který vám karty prodá, sehnat je na trhu není možné,“ sdělil Beneš a doporučil kryptoměnovým nadšencům, aby si dobře prověřili kupce, od kterého kartu berou. „Na trhu se prodávají i plesnivé karty,“ uvedl šéf Cryptology.

V jeho společnosti si ale poradí i se staršími kartami. „Jsme schopni kompletně rozebrat, přepastovat kartu a zajistit proces její obnovy, aby životnost byla co nejdelší. Může vydržet i pět let,“ řekl Beneš.

Podle něj ale těžba na profesionální úrovni určitě není levná záležitost. Nejde jen o samotný nákup strojů, které se prodávají za statisíce, postupem času je také potřeba zařízení servisovat. „Provoz a servis strojů stojí nemalé peníze. Snažíme se mezi ostatními těžaři sdílet zkušenosti i po stránce větrání, řešení energií či hledání místa,“ vysvětlil Beneš, který zákazníkům Cryptology nabízí kompletní těžařský servis.

Tagy:
teplo ekologie obnovitelné zdroje kryptoměna těžba kryptoměn Krypto Magazín Petr Beneš