reklama

Krypto Magazín: Zbytkové teplo z těžby kryptoměn může vytopit klášter, říká těžař

Kryptoměnový těžař často využívá obnovitelné zdroje, zbytkovým teplem z těžby se dá klidně vytopit klášter, řekl Petr Beneš z firmy Cryptology v pořadu Krypto Magazín. V sedmém díle se také rozpovídal o tom, jaká je v současnosti situace na trhu s grafickými kartami.

reklama

„Jako těžaři se snažíme využívat obnovitelné zdroje – solární, větrné elektrárny, ale i bioplynové stanice. Nevstupují do toho jaderné či uhelné elektrárny, jak si lidé často myslí,“ vyvrátil Beneš z firmy Cryptology častý mýtus, že kryptoměnová těžba jen zatěžuje životní prostředí. Jeho společnost poskytuje klientům možnost profitovat z těžby ve firemních datacentrech.

Vedlejším účinkem kryptoměnové těžby je produkce zbytkového tepla. Také s ním se ale dá naložit nápaditě. „Já jsem například chtěl otevřít spolupráci s církví a vytápět kláštery. Můžete vytápět jakýkoli prostor poblíž farmy. Zbytkové teplo se dá také přeměnit na vodu,“ vysvětlil Beneš v pořadu Krypto Magazín.

Karetní sucho

Expert na kryptoměnovou těžbu v rozhovoru mluvil také o pokračujícím nedostatku kvalitních grafických karet na trhu. Ty jsou přitom pro těžaře zásadní. „Co se dalo, jsme koupili. Pokud nemáte člověka, který vám karty prodá, sehnat je na trhu není možné,“ sdělil Beneš a doporučil kryptoměnovým nadšencům, aby si dobře prověřili kupce, od kterého kartu berou. „Na trhu se prodávají i plesnivé karty,“ uvedl šéf Cryptology.

V jeho společnosti si ale poradí i se staršími kartami. „Jsme schopni kompletně rozebrat, přepastovat kartu a zajistit proces její obnovy, aby životnost byla co nejdelší. Může vydržet i pět let,“ řekl Beneš.

Podle něj ale těžba na profesionální úrovni určitě není levná záležitost. Nejde jen o samotný nákup strojů, které se prodávají za statisíce, postupem času je také potřeba zařízení servisovat. „Provoz a servis strojů stojí nemalé peníze. Snažíme se mezi ostatními těžaři sdílet zkušenosti i po stránce větrání, řešení energií či hledání místa,“ vysvětlil Beneš, který zákazníkům Cryptology nabízí kompletní těžařský servis.

Tagy:
teplo ekologie obnovitelné zdroje kryptoměna těžba kryptoměn Krypto Magazín Petr Beneš

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama