reklama

Laboratoře na Zlínsku nestíhají. Denně volá 900 lidí, kapacita je na testy pro 200

Více než dvojnásobně stoupl za poslední týden počet nakažených koronavirem ve Zlínském kraji. K nedělnímu večeru tam mělo onemocnění COVID-19 téměř tisíc lidí. Nakažených přibývá nejrychleji na Uherskohradišťsku a Kroměřížsku. Laboratoře na zpracování vzorků jsou zahlcené a obrovský nápor registrují i tamní hygienici.

reklama

Odběrový stan v Krajské nemocnici Tomáš Bati ve Zlíně je o víkendu jediným místem, kde se můžete nechat otestovat na COVID-19, aniž byste se dopředu objednávali. „Samoplátci platí dva tisíce, jinak sem samozřejmě chodí i lidé, které poslala hygiena nebo praktický lékař, ti nic neplatí,“ informovala zdravotní sestra Kristýna Kaňovská.

K tématu

Provoz u odběrového stanu ve zlínské nemocnici byl v neděli velmi plynulý, žádné fronty se netvořily. Do 13:00 zdravotníci otestovali přibližně 150 lidí. „Potřeboval bych jet na Slovensko a musím mít negativní výsledek testu. Je to rychlé, je to hned,“ svěřil se jeden z testovaných.

Zlínští hygienici vyřizují až 900 telefonů denně a trasování jednotlivých pacientů zvládají s vypětím všech sil. Zahlcená je i zlínská laboratoř, která zpracovává odebrané vzorky. Až 80 procent odebraného materiálu ze Zlínska proto míří na testy do Brna či Ostravy.

„Naše laboratoř ve zlínské nemocnici je schopna testovat kolem 150 až 200 vzorků denně. Měli bychom ji ale dovybavit a už někdy na počátku října bychom měli být schopni testovat přes tisíc vzorků denně. To už by mělo zcela pokrývat tu potřebu, kterou máme v celém Zlínském kraji,“ uvedl mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Všichni pacienti nakažení COVID-19 ze Zlínského kraje leží v nemocnici v Uherském Hradišti. V současnosti tam mají na infekčním oddělení 22 pacientů ve stabilizovaném stavu. Dalších šest lidí ve vážném stavu leží na místním ARO. V pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady je aktuálně hospitalizováno 29 pacientů s koronavirem, z toho čtyři jsou na plicní ventilaci.

K tématu

A podobná situace je podle ministra zdravotnictví i v ostatních nemocnicích v metropoli. „Nemocnice to zvládají, já jsem v pátek hovořil se všemi řediteli nemocnic a každý ředitel mi potvrdil, že tu situaci zvládají a že nepozorují žádné problémy, takže ta situace se zatím nezhoršuje,“ zhodnotil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Zároveň ale nevyloučil, že se situace v následujících týdnech zhoršit může. Šéf opoziční ODS Petr Fiala v nedělní Partii Terezie Tománkové kritizoval vládu za to, že se dostatečně nepřipravila. „Nestalo se nic, hygiena nestíhá. Jak to? To není chyba těch lidí, kteří na hygieně pracují, to je chyba toho, že se nenavýšily kapacity,“ prohlásil Fiala.

„To je standardní opoziční kritika, kterou slyšíme od rána do večera. Většinou ti politici sami úplně příliš nevědí o tom systému, jak funguje a podobně,“ odmítl nařčení Vojtěch.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

Koronavirus

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

„Matematika je bohužel neúprosná. Pokud za středu přibude 14 tisíc nakažených, znamená to, že za 10 dní bude v jeden den potřebovat nově hospitalizaci 560–700 lidí,“ napsal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru. Podpořil tak slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS předpovídal dokonce 15 tisíc nově infikovaných covidem-19. Všemu napovídají čísla zveřejněná ke středeční 18. hodině, kdy přibylo 8 840 případů.

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama