Laboratoře nestíhají
Více než dvojnásobně stoupl za poslední týden počet nakažených koronavirem ve Zlínském kraji. K nedělnímu večeru tam mělo onemocnění COVID-19 téměř tisíc lidí. Nakažených přibývá nejrychleji na Uherskohradišťsku a Kroměřížsku. Laboratoře na zpracování vzorků jsou zahlcené a obrovský nápor registrují i tamní hygienici.
Odběrový stan v Krajské nemocnici Tomáš Bati ve Zlíně je o víkendu jediným místem, kde se můžete nechat otestovat na COVID-19, aniž byste se dopředu objednávali. „Samoplátci platí dva tisíce, jinak sem samozřejmě chodí i lidé, které poslala hygiena nebo praktický lékař, ti nic neplatí,“ informovala zdravotní sestra Kristýna Kaňovská.
Nový pojem: sebetrasování. Podle Babiše by lidé měli pomoci hygieně a trasovat se sami
Připravuje se projekt takzvaného sebetrasování, kdy by lidé pozitivní na onemocnění COVID-19 sami na webu vyplnili formulář se svými kontakty z posledních dní. Před odletem do Vídně na jednání se svým rakouským a slovenským protějškem to ve středu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO).
Provoz u odběrového stanu ve zlínské nemocnici byl v neděli velmi plynulý, žádné fronty se netvořily. Do 13:00 zdravotníci otestovali přibližně 150 lidí. „Potřeboval bych jet na Slovensko a musím mít negativní výsledek testu. Je to rychlé, je to hned,“ svěřil se jeden z testovaných.
Zlínští hygienici vyřizují až 900 telefonů denně a trasování jednotlivých pacientů zvládají s vypětím všech sil. Zahlcená je i zlínská laboratoř, která zpracovává odebrané vzorky. Až 80 procent odebraného materiálu ze Zlínska proto míří na testy do Brna či Ostravy.
„Naše laboratoř ve zlínské nemocnici je schopna testovat kolem 150 až 200 vzorků denně. Měli bychom ji ale dovybavit a už někdy na počátku října bychom měli být schopni testovat přes tisíc vzorků denně. To už by mělo zcela pokrývat tu potřebu, kterou máme v celém Zlínském kraji,“ uvedl mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.
Všichni pacienti nakažení COVID-19 ze Zlínského kraje leží v nemocnici v Uherském Hradišti. V současnosti tam mají na infekčním oddělení 22 pacientů ve stabilizovaném stavu. Dalších šest lidí ve vážném stavu leží na místním ARO. V pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady je aktuálně hospitalizováno 29 pacientů s koronavirem, z toho čtyři jsou na plicní ventilaci.
Noste respirátory a do karantény nemusíte, říká šéfka pražské hygieny Jágrová
Když budete nosit respirátory a setkáte se s nakaženým koronavirem, do karantény nepůjdete. Pro CNN Prima NEWS to řekla šéfka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. To lze považovat za zcela novou informaci, co se ochrany proti šíření koronaviru týče. Otevírá ale i řadu otázek.
A podobná situace je podle ministra zdravotnictví i v ostatních nemocnicích v metropoli. „Nemocnice to zvládají, já jsem v pátek hovořil se všemi řediteli nemocnic a každý ředitel mi potvrdil, že tu situaci zvládají a že nepozorují žádné problémy, takže ta situace se zatím nezhoršuje,“ zhodnotil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Zároveň ale nevyloučil, že se situace v následujících týdnech zhoršit může. Šéf opoziční ODS Petr Fiala v nedělní Partii Terezie Tománkové kritizoval vládu za to, že se dostatečně nepřipravila. „Nestalo se nic, hygiena nestíhá. Jak to? To není chyba těch lidí, kteří na hygieně pracují, to je chyba toho, že se nenavýšily kapacity,“ prohlásil Fiala.
„To je standardní opoziční kritika, kterou slyšíme od rána do večera. Většinou ti politici sami úplně příliš nevědí o tom systému, jak funguje a podobně,“ odmítl nařčení Vojtěch.