Likvidace požáru v Českém Švýcarsku se opožďuje. Zásah hasičů komplikuje horko a sucho

Tropické teploty komplikují hasičům práce na likvidaci požáru v Českém Švýcarsku. Podle generálního ředitele hasičského sboru Vladimíra Vlčka není jasné, kdy k likvidaci požáru dojde. Podle předpokladů to mělo být v pátek. Obyvatelé z evakuovaného Hřenska a jeho dalších částí Mezné a Mezní Louky se proto stále nemohou vrátit do svých domovů.

„Je třeba připravovat převzetí území ze strany národního parku České Švýcarsko a v tuto chvíli jsme ve fázi, že máme rozděleno místo zásahu na čtyři sektory. V tuto chvíli je jeden sektor připraven k předání,“ řekl Vlček. Nejblíže tomu podle něj je oblast u obce Janov. Na dalších třech sektorech dál pokračují hasební práce. Hasiči zmenšili zasaženou plochu z 1 060 hektarů na 398 hektarů.

Z Itálie už do Českého Švýcarska znovu dorazila pomáhat letadla Canadair. V 15:30 vzlétla z letiště ve Vodochodech, prozkoumala terén a hasit budou v oblasti Křídelních stěn.

Poté, co hasiči zásah ukončí, budou muset na místě záchranné složky dál asistovat. „I na místech, kde dosud nehořelo, tak se nám kořenovým systémem vznítil požár, dnes (v pátek) třeba tady nad Hřenskem,“ řekl Vlček.

Do budoucna se bude podle něj diskutovat zejména podoba bezzásahových zón z pohledu požární ochrany. „Jsme v situaci, kdy například obec Mezná nemá požární vodu, není tam zabezpečený vodovod pro hašení, což je jeden ze základních atributů pro to, aby tam mohl probíhat úspěšný zásah,“ podotkl Vlček.

Národní park na takový požár nebyl připraven

Na převzetí území zasaženého požárem se musí připravit jak ministerstvo životního prostředí, tak jeho příspěvková organizace Národní park České Švýcarsko, uvedla v pátek v Hřensku ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). „Budeme poté pokračovat v koordinačních a dozorových pracích,“ doplnila. Jejím cílem je zabezpečit území tak, aby bylo po zpřístupnění pro obyvatele a také turisty bezpečné. Hubáčková řekla, že národní park na tak velký požár nebyl připraven. Prevenci vzniku požárů chce probrat s obcemi, nejen v Českém Švýcarsku, ale ve všech parcích.

Omezený vstup do národního parku platí do 12. srpna. Vzhledem k rozhořívání ohnisek i na místech, kde to hasiči mnohdy ani neočekávají, bude park zavřený i po pátku 12. srpna. „Možná budeme omezovat vstup v širším rozsahu. Budeme o tom rozhodovat příští týden v pondělí,“ dodala ministryně. Vlček řekl, že se mohou ohniska rozhořívat i měsíce po vyhlášení likvidace.

U rozsáhlého požáru zasahuje tisíc hasičů už třináctý den, v hašení pomáhají i vrtulníky a letadla.

Tagy:
požár hasiči sucho horko Národní park České Švýcarsko

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:32

Zelenskyj mluvil s papežem Františkem

20:31

Tranzit ropy do ČR ropovodem Družba byl ve 20:00 obnoven, uvedla firma Mero. Ukrajina dodávky zastavila minulý týden, když nedostala z Ruska peníze.

19:53

Vůdci Nočních vlků na Slovensku hrozí zmrazení majetku

18:52

Ruská ekonomika kvůli sankcím ve druhém čtvrtletí klesla o čtyři procenta

Horák: Francouzská kauza Babiše neohrozí. Jeho voliči na to nemají rozlišovací schopnosti

Čerstvá informace, že na expremiéra Andreje Babiše (ANO) si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, jeho sílu nijak neohrozí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl marketingový expert Jakub Horák. Podle něj totiž Babišovi voliči nemají dostatečné rozlišovací schopnosti na to, aby kauzu pochopili. Jeho odpůrci zároveň nevnímají offshorové společnosti, přes jednu z nichž měl Babiš nemovitosti koupit, jako něco špatného.

Spisovatel Rushdie byl pobodán. Islamisté mu kvůli jeho Satanským veršům vyhrožují smrtí

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Nyní podstupuje operaci, oznámil poté Rushdieho literární agent. Útočníka policisté zadrželi, je ve vazbě.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

Domácí zpravodajství

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.