Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.
Jak zdravotníci na vašem oddělení prožívají poslední týdny, kdy pacientů s covidem opět po několika měsících přibývá?
Atmosféra je oproti loňské vlně odlišná. Tehdy jsme byli všichni naladěni, že zachráníme svět a všechno vydržíme. Lidi nám tleskali, dostávali jsme zákusky ze zavřených restaurací a všechno bylo protknuté pocitem nezbytnosti, že se nic jiného nedá dělat a musím to vydržet. Přežili jsme a máme vakcinaci, která funguje.
To zní, že vše bylo na dobré cestě…
Mysleli jsme si, že virus nás už jen pozlobí a všechno bude dobré. Jenže ejhle, stala se věc, kterou jsme vůbec nepředpokládali – že se část populace odmítne očkovat. Tyhle lidi nám teď vozí na oddělení. Současné období je pro nás spojené s pocitem frustrace, protože cítíme element zbytečnosti a říkáme si: „Panebože, proč?“
Jsme zvyklí starat se o lidi, kteří se pobodají, intoxikují se drogami, řídí pod vlivem alkoholu, lezou se třemi promile na střechu. Nejhorší je, že jako profesionálové musíme být na straně pacienta. U těch, kteří se neočkují, je to někdy hrozně těžké.
Ze začátku jsem byl odpůrcem povinného očkování, teď začínám být lehce pro.
Jste jednoznačným zastáncem očkování, jak ale takzvané antivaxery a další lidi, kteří nejsou naočkovaní, k vakcinaci přesvědčit?
Principem je odstranění bariér. Musíme rychle doočkovat všechny, kteří chtějí. Zejména pak posilující dávkou. Co se týče povinného očkování, byl jsem ze začátku jeho velkým odpůrcem. Jsem zastánce toho, aby bylo povinné u lidí, kteří pracují se seniory nebo v nemocnicích. Jejich svobodná volba je tu práci nedělat. Povinné očkování pro všechny je ale daleko kontroverznější věc.
Jak to myslíte?
Záleží na tom, co si představíme pod pojmem povinné. Neznamená to, že když se nenaočkuji, tak mě v poutech svážou, policisté mě přivezou a někdo mi píchne vakcínu. Povinné znamená, že se to deklaruje stejně jako hexa vakcína, kterou dostávají malinké dětičky. Prostě máme povinné očkovací schéma a člověk je potrestán, když odmítnete. Trest může být, že vás nepustí do hospody nebo zaplatíte pokutu. Tady už váhám.
Takže jste postupem času změnil názor?
Vše z donucení proti svobodné vůli člověka je špatně. Ale na druhou stranu to musíme vyvážit ochranou veřejného zdraví, takže začínám být lehce pro povinné očkování, ale nejdříve musíme dát lidem pozitivní motivaci, pak případné tresty.
Existuje nějaký recept, jak lidi, kteří očkování z různých důvodů odmítají, přeci jen nakonec přesvědčit?
Nemám křišťálovou kouli, u kolika lidí se to podaří. Bavím se ale s šéfem agentury STEM Martinem Buchtíkem. Mají data, že 30 procent neočkovaných se ještě dělí. Třetina jsou hard antivaxeři, ty nepřesvědčí nikdo. My musíme pracovat se zbytkem, což jsou občané, kteří váhají nebo jsou zmateni. Jsou to oběti dezinformací. Nezlobím se na lidi, kteří řvali na Václaváku. Prostě naletěli stejně jako babička, když si koupí hrnce za 30 tisíc.
Když vyhlásím opatření, musím říct, proč to tak je, jaká jsou pozitiva a negativa.
V minulém týdnu jste stál na tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku vedle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) i jeho již jmenovaného nástupce Petra Fialy (ODS). Všichni jste shodně vyzývali k očkování posilující dávkou, máte ale proti postupům končící vlády nějaké výhrady?
Strašně fandím duchu debaty, kdy jsou tady dva premiéři, každý z odlišného politického spektra, a oba se postaví vedle sebe a řeknou veřejnosti to samé. Možná to všichni měli dělat od začátku, ale nechci kritizovat retrospektivně. Jednu věc bych však zmínil – komunikaci. Když vyhlásím opatření, musím říct, proč to tak je, jaká jsou pozitiva a negativa.
Můžete být konkrétní? Kdy podle vás dosluhující vláda špatně komunikovala?
Proč zavřela vánoční trhy, když je otevřený fotbal? Jaký to má smysl? Musí říct argumenty. Třeba že se na trzích, na rozdíl od fotbalu, mísí očkovaní a neočkovaní. Nebo něco dalšího, nevím, jak to doopravdy je. A neví to ani veřejnost, což je problém. Jsme Češi, hledáme mezi řádky, ze všeho si děláme srandu. Když nepochopíme smysl, zareagujeme negací. Každé opatření zkrátka funguje tak, jak ho lidé dodržují.
Neshody nad opatřeními ale mezi experty „staré a nové“ vlády přetrvávají. Neříkal jste premiérům, aby mluvili stejnou řečí?
Bylo by skvělé, kdyby se expertní týmy dohodly. Bohužel je mezi nimi velká názorová heterogenita. Dokonce například uvnitř Anticovid týmu jsou lidi z MeSES i zástupci Zdravého fóra, což je naprosto bizarní. Je těžké, aby se shodli, ale pro společnost by to bylo ideální. Když jako občané máme něco dodržovat, musíme znát smysl.
Jaký předpovídáte vývoj pandemie v dalších týdnech nebo měsících?
Teď už se nedá nic dělat. Situaci za týden neovlivníme, ale můžeme zdravotnictví ulevit v jarních měsících. Zima je dlouhá, a když naočkujeme dva miliony lidí třetí dávkou, v únoru a v březnu poznáme, že můžeme covidária zavřít a dělat zase kyčle a operovat nádory.