Upražit a rychle zchladit: O špičkové kávě rozhodují vteřiny, vědí v Coffeespotu
Luboš Kastner
Výpis příspěvků ke štítku „Luboš Kastner“
Pivo za 100 korun? Začíná být achilovkou, tvrdí expert. Popsal proměnu venkovských hospod
Pivo bývalo tahákem gastronomie, nyní je jeho ekonomickou achillovou patou. V pořadu Co na to vaše peněženka ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl člen představenstva Asociace malých a středních podniků ČR Luboš Kastner. Podle něj totiž restauratérům generují zisky především jídla, nikoliv oblíbený nápoj z chmelu. Vesnickým hospodským doporučil nový ekonomický model. Odborník mimo jiné vyslovil prognózu ohledně ceny piva za sto korun.
Rána pro hospody i české peněženky: Točené pivo v novém roce zdražuje až o osm korun
V restauracích si nově připlatíme kvůli vyšší sazbě DPH i za čepované pivo. Zvýšení sazby na 21 procent se promítne jako jedno z největších zdražení „točeného“ za desítky let. U nejlevnějších provozů na vesnicích může pro štamgasty cena za jeden půllitr narůst až o tři koruny a u restaurací ve větších městech dokonce až o osm korun. Podle zástupců podniků nové ceníky ohrozí až třetinu vesnických hospod.
Bezhotovostní platby luxují konta rychleji. Lidem s kartou chybí brzda, tvrdí odborníci
Diskuse o rozdílech v placení kartou či hotovostí jsou v Česku stále živé. Platba kartou nám prý luxuje konta mnohem rychleji, tvrdí finanční odborníci i laici. Podle posledních průzkumů se totiž k úhradě hotovostí vracíme čím dál víc. Stejně tak ale přibývá možností placení právě bezhotovostně. Oba způsoby mají svá pro a proti.
Dvojí zdražení u piva a víno bez daně? Celý národ si klepe na čelo, kritizoval politiky expert
U piva čekáme dvojí zdražení, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS člen představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Luboš Kastner s tím, že cena roste nejen kvůli zvýšení daní, ale také kvůli zdražení, které pivovary oznámí na podzim. Nulová daň na tiché víno je podle něj ošklivý případ politicko-ekonomického lobbování a celý národ si kvůli tomu klepe na čelo. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ve středu oznámil, že by pracovní skupina k spotřební dani na tiché víno měla přijít se závěry do konce letošního roku.
Vyšší daň na pivo? Hospody z vesnic zmizí, varuje expert před Stanjurovým návrhem
Pokud vláda prosadí změny DPH u některých položek včetně piva, dojde k „výmazu“ hořkého moku na vesnicích. Ve vysílání CNN Prima NEWS to nastínil Luboš Kastner, garant projektu Asociace malých a středních podniků. Přesun chmelového nápoje ze složky s 10procentním daňovým zatížením do nejvyšší kategorie, tedy 21 procent DPH, by podle něj dostalo vesnické hospody do provozní ztráty. Úprava by prý ohrozila i podniky ve městech. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se zatím jedná pouze o neschválený a neoficiální návrh.
Točené pivo za 70 korun a extrémně drahý řízek? Už brzy realita, předpověděl restauratér
Na zdražování energií a potravin logicky doplácejí i restaurace. Podle představitele Asociace restauratérů Apron Luboše Kastnera hospody vlivem krize často mění od základu obchodní strategii. Upravují menu a rovněž zmenšují porce. Zdražení ale nejspíš žádný z podniků neuteče. Za kolik budou restaurace na podzim nabízet obědy či točené pivo?
Povinné balení zbytků v restauracích by mohlo vést k dalšímu zdražení. Jak jídlem neplýtvat?
Když nedojíte jídlo v restauraci, obsluha vám bude muset nabídnout, abyste si zbytky odnesli domů. Takový zákon by mohl brzy začít platit ve Španělsku. A u nás? Podle majitelů restaurací to nemá smysl. Někteří mluví i o tom, že povinné balení jídla by mohlo zvýšit ceny.
Neočkovaným nenaléváme. Přesto jsme na mapě rebelů, stěžuje si hospodský
Protiepidemická opatření nejsou po chuti celé řadě lidí. O krok dál šli někteří restauratéři, kteří otevřeně odmítají dodržovat vládní nařízení a do svých provozoven pouští lidi bez jakýchkoliv omezení, tedy i bez očkování. Dokonce existuje i interaktivní mapa s takovými restauracemi a dalšími zařízeními. Některé provozovny jsou na ní ale neprávem, a tudíž se brání.
Co teď máme dělat? Vláda novými pravidly hned zamotala hlavu majitelům hospod i hotelů
Vláda ve středu představila nová opatření, která se citelně dotknou restauratérů a hoteliérů v období svátků a oslav nového roku. Ti jsou však z novinek naprosto zmatení a pozitivních ohlasů přišlo pomálu, zdali vůbec. Asociace i svazy provozovatelů zařízení doufají, že vláda v psané verzi nejasné informace osvětlí.
Šokující, absurdní, likvidační. Organizátoři akcí a podnikatelé kritizují nová opatření
Nově oznámená vládní opatření jsou absurdní, diskriminační a pro některé i likvidační, zlobí se hned několik asociací a spolků. Kvůli omezení otevírací doby přijdou některé podniky o nejsilnější sezónu, na kterou se připravovaly po celý rok. MMnoz po několika lockdownech už nemají žádné rezervy a hrozí jim krach.
Spropitné v Česku má být dobrovolné, číšníci by se jinak nesnažili, říká Kastner
Gastronom Luboš Kastner má za to, že spropitné by v českých restauracích i nadále mělo být dobrovolné. Personál by se totiž jinak nemusel snažit, protože by rovnou počítal s jistými penězi. Představitel Svazu malých a středních podniků a živnostníků i restauratérského spolku Apron v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dále například hovořil o potřebě zlegalizovat spropitné, aby se tak pomohlo číšníkům a servírkám.
Jak na spropitné? V Evropě hosté platí automaticky, v Česku nemusí dát ani korunu
V Česku je spropitné v restauracích nedílnou součástí příjmů číšníků a servírek. Peníze od hostů navíc pro ně představují nezanedbatelnou částku k jejich platu. Výše spropitného je v tuzemsku tradičně věcí zákazníka, nemusí je dokonce dávat vůbec. Jsou však i restaurace, které po západním vzoru jdou cestou připisováním sazby na účet.