Debatu o českých důchodech sice v posledních dnech zahltily sliby vlády o jednorázovém příspěvku důchodcům, podstatná je ale podle ekonomů, opozice, ale koneckonců i vlády samotné léta slibovaná a odkládaná důchodová reforma. K této zásadní reformě se vláda zavázala ve svém dva roky starém programovém prohlášení. Hotová reforma stále není.
Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) se návrh reformy nyní finalizuje. Z opozice naopak zaznívá, že řeší pouze výdajovou stránku věci, a ne dlouhodobou udržitelnost financování důchodového systému.
Stihne vláda reformu projednat a prosadit?
„Udělám všechno pro to, aby tato vláda důchodovou reformu prosadila. Největší priority jsou dřívější odchod do důchodu pro náročné profese a výchovné, tedy pevná částka pro rodiče, kteří vychovali dítě,“ řekla už dříve Maláčová. V anketě CNN Prima NEWS zjišťující, co konkrétního chtějí ministři do konce svého mandátu prosadit, ale důchodovou reformu nezmínila.
Rouškovné není předvolební dáreček voličům. Jsem předmětem útoků, postěžovala si Maláčová
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) odmítla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS, že by jednorázový příspěvek důchodcům byl předvolebním dárečkem voličům. To totiž zaznívá od kritiků a opozice. Podle ministryně je také potřeba udělat důchodovou reformu, protože mnoho lidí, kteří celý život pracovali, neprožívá důstojné stáří.
Optimistická, co se dotažení reformy do zdárného konce týče, ale Maláčová je. „Věřím, že se nám podaří důchodovou reformu prosadit, návrh nyní finalizujeme. Už máme hotový návrh dřívějšího odchodu do důchodu u náročných profesí i ocenění péče. Teď to musíme projednat ještě v koalici a na vládě a pak vám můžu říci více,“ uvedla nyní pro CNN Prima NEWS Jana Maláčová.
Předsedkyně důchodové komise, kterou zřídilo ministerstvo práce, ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová pro CNN Prima NEWS doplnila, že Maláčová by spolu s ní měla legislativní návrh důchodové reformy představit v říjnu. Bude tedy zbývat rok do sněmovních voleb, aby se vláda na reformě shodla a prosadila ji v parlamentu.
Jde přitom o zásadní reformu. Upravit důchodový systém už několikrát v minulosti doporučila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle Národní rozpočtové rady jsou české veřejné finance dlouhodobě neudržitelné, a to hlavně kvůli důchodovému systému.
Varování ekonomky: Bez reformy důchodů budou penze ještě nedůstojnější než dnes
Jednorázový příspěvek pro důchodce jako kompenzace za „stres v době koronaviru”, o kterém mluví vláda, nedává ekonomicky smysl a stresem navíc trpěly všechny skupiny obyvatel. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody, rektorka Mendelovy univerzity a ekonomka Danuše Nerudová. Komisi zřídila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Smysl podle Nerudové dává především důchodová reforma.
Komise v minulém roce navrhla rozdělení nynějšího veřejného pilíře na dva. Z nultého by se vyplácel solidární základní důchod z daní, z prvního by se z odvodů poskytovala zásluhová část podle odpracovaných let a výdělků. Ministryně práce už dříve představila tři varianty nastavení, které se liší výší základní penze a započítáním bonusů za děti či přesluhování. První dva modely výdaje do budoucna zvedají.
Opozice v komisi také zasedá
Součástí komise pro spravedlivé důchody, kterou zřídilo ministerstvo práce, jsou i zástupci opozice. Redakce CNN Prima NEWS se ptala, co o připravovaném návrhu soudí. „Komisi jsou představovány dílčí části reformy týkající se pouze výdajové stránky, není řešena dlouhodobá finanční udržitelnost,“ uvedl pirátský poslanec a člen komise Tomáš Martínek. Navýšení důchodů podporuje, ale představované návrhy podle něj dlouhodobou udržitelnost zhoršují. „Myslel jsem, že hlavním smyslem důchodové reformy je zajistit dlouhodobou finanční udržitelnost, což jsem zatím nezaznamenal,“ uzavřel pirátský poslanec.
Kritická byla už dříve i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Uvedla, že se komise zaměřuje na dílčí záležitosti místo systémových změn a příjmů. Poslanec SPD Jan Hrnčíř v minulosti kritizoval, že se dřívější přebytky z výběru důchodového pojištění neodkládaly na reformu.