Že by Česká republika poslala Ukrajině na pomoc armádu, není zatím ve hře. Shodují se na tom politici napříč spektrem. Podle místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) by stálo za to posílit vojenskou přítomnost v Pobaltí.
Redakce CNN Prima NEWS oslovila politiky napříč spektrem s otázkou, zda by Česká republika nebo státy EU měly poslat na Ukrajinu vojáky. „V tuto chvíli na žádném ze summitů, které probíhaly minulý týden, takový požadavek ze strany Ukrajiny nezazněl. Pokud bychom se k tomu měli vyjadřovat, tak jen společně v rámci Severoatlantické aliance. Nebudou se tvořit ad hoc koalice, které by posílaly vojáky. Je to o jednotě. Teď to není na pořadu dne,“ reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Bolestné záběry z Ukrajiny: Je to peklo. Co jsme komu udělali, ptají se zoufalí lidé
Štáb CNN Prima NEWS se spolu s místními z vesnice Čuhujiv, která spadá do charkovské oblasti, procházel zničeným bytovým komplexem. V jeho bezprostřední blízkosti dopadla ruská bomba, která si vyžádala nejméně jeden život a několik zraněných. Místní jsou zničení a neví, jak budou dále žít. „Co jsme komu udělali? Je to peklo. Hodili to na nás, ať se tu klidně udusíme,“ svěřují se lidé.
V lednu Černochová pro web Seznam Zprávy však řekla, že pokud by Ukrajina o české vojáky požádala, brala by to velmi vážně. „Jestliže by ten požadavek přišel, projednávaly by ho všechny příslušné orgány, vláda i obě komory Parlamentu standardním způsobem. Brali bychom to velmi vážně. Ale já přesto doufám, že k něčemu takovému nedojde,“ uvedla.
Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) pro CNN Prima NEWS řekl, že by se měla posílit vojenská přítomnost v Lotyšsku. „Musí tam být jednotky, které v případě, že Putina neopustí zvrácené mocenské choutky, tak budou připraveny členské státy bránit,“ míní Bartošek.
Ukrajině je podle něj potřeba poskytnout humanitární pomoc a podporovat zemi dodávkami zbraní. Vyslovil se také pro tvrdé sankce pro Rusko.
Langšádlová: Zásadní je humanitární pomoc
Podle ministryně pro vědu a výzkum Heleny Langšádlové (TOP 09) je vyslání české armády na Ukrajinu vyloučené. „NATO je obranná aliance, je postavená na tom, že budeme bránit členské státy, mezi ty Ukrajina nepatří. Jsou jiné způsoby podpory Ukrajiny. Jsme připraveni přijmout ženy, děti ze zasažených území, poslat humanitární pomoc,“ nastínila ministryně.
Válka na Ukrajině
I někdejší ministr obrany za ANO Lubomír Metnar uvedl, že případné kroky je potřeba koordinovat v rámci NATO.
„I přes naplnění těch nejhorších obav není vyslání našich vojáků na Ukrajinu na místě. Na druhou stranu však musí západní spojenci jednoznačně odmítnout tuto neospravedlnitelnou agresi, a to nejen slovy, ale i činy. Sankce, které budou spojenci přijaty, nesmí být pouze symbolické, ale Rusko je musí výrazně pocítit. Můžeme hovořit zejména o vyřazení z mezinárodního bankovního systému. EU se pak také musí vážně zaobírat otázkou energetické soběstačnosti,“ napsal CNN Prima NEWS poslanec a člen výboru pro obranu Jiří Horák (KDU-ČSL).
„Teď jsou na řadě tvrdé sankce. Naše armáda je připravena plnit všechny úkoly, které jí budou dány, ale mluvit o jejím nasazení je velmi předčasné,“ míní poslanec ODS a člen výboru pro obranu Stanislav Blaha.